Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Az európai labdarúgó topligák közül Olaszországban, Németországban, Angliában és Franciaországban rendeztek bajnoki fordulót a hétvégén, Spanyolhonban viszont kupamérkőzésekkel voltak elfoglalva.

Serie A

Az SS Lazio 3–0-ra legyőzte városi riválisát, az AS Rómát az olasz labdarúgó-bajnokság 18. fordulójában. A futballtörténelem első pénteken rendezett római derbijén a hazaiak Ciro Immobile és a spanyol Luis Alberto Romero Alconchel góljaival bő húsz perc játék után már 2–0-ra vezettek, a végeredményt pedig utóbbi második találata állította be. A Lazióban a román idegenlégiós Ştefan Radu kezdőemberként lépett pályára a hátvédsorban, a 83. percben lecserélték. A közös stadionon osztozó, ám egymással hagyományosan feszült viszonyt ápoló csapatok a bajnokságban 153. alkalommal csaptak össze egymással: ez volt a Lazio 39. sikere 54 vereség és 60 döntetlen mellett.

A Milánói Internazionale 2–0-ra legyőzte a címvédő Torinói Juventust Olaszország rangadóján, a Derby d’Italián. Az előző két meccsükön csak egy pontot gyűjtött milánóiak – akik jelenleg vezetik a tabellát – góljait a chilei Arturo Vidal és Nicoló Barella szerezte. A két csapat románjai, Ionuţ Andrei Radu kapus a házigazdáknál, Radu Drăguşin a vendégeknél a kispadot koptatták. A legutóbbi kilenc kiírásban bajnok Juventus januárban három siker után először kapott ki, míg az Inter legutóbb 2010 áprilisában győzte le a Juvét úgy, hogy nem kapott gólt az olasz rekordbajnoktól. A két együttes a 202. bajnokiját és összességében a 238. tétmeccsét vívta egymás ellen. Az örökmérleg továbbra is a Juvénak kedvez: a torinóiak 108, míg a kék-feketék 72 győzelmet arattak, emellett 58 alkalommal végeztek döntetlenre a felek.

A Sassuolo–AC Párma találkozó 1–1-es döntetlennel végződött, a hazaiaknál a román válogatott Vlad Chiricheş végigjátszotta a mérkőzést, a vendégek románjai, Valentin Mihăilă és Reinaldo Radu a cserepadon kaptak helyet, a magyar Balogh Botondot nem nevezték erre a találkozóra.

Eredmények, Serie A, 18. forduló: • SS Lazio–AS Róma 3–0 • Bologna–Hellas Verona 1–0 • FC Torino–Spezia 0–0 • Sampdoria–Udinese 2–1 • SSC Nápoly–Fiorentina 6–0 (!) • Crotone–Benevento 4–1 (a házigazdáknál a román válogatott Denis Drăguşt nem nevezték) • Sassuolo–AC Párma 1–1 • Atalanta Bergamo–Genoa 0–0 • Milánói Internazionale–Torinói Juventus 2–0. Hétfőre maradt a Cagliari–AC Milan mérkőzés. Az állás: 1. Inter 40 pont/18 mérkőzés (45–23), 2. Milan 40/17 (37–19), 3. Nápoly 34/17 (40–16), 4. Róma 34/18 (37–29), 5. Juventus 33/17, 6. Atalanta 32/17.

Az Athletic Bilbaóé a spanyol Szuperkupa

Az Athletic Bilbao hosszabbítás után 3–2-re legyőzte az FC Barcelonát a spanyol Szuperkupa vasárnapi döntőjében. A sevillai finálé rendes játékidejében a katalánok találatait a francia Antoine Griezmann szerezte, míg a túloldalon Óscar de Marcos Arana Laguardia és a 90. percben Asier Villalibre volt eredményes. A ráadásban Inaki Williams lőtte be a győztes gólt, a Barca argentin sztárját, Lionel Messit az utolsó percben kiállították.

A Szuperkupáért az előző bajnoki szezon két legjobbja, a Real Madrid és az FC Barcelona, valamint a Király Kupa két döntőse, a Real Sociedad és az Athletic Bilbao szállhatott harcba. Utóbbi két együttes a koronavírus-járvány miatt egyelőre nem tudta lejátszani a kupafinálét.

Az előző idényben Szaúd-Arábiában rendezték a spanyol Szuperkupát, ahol a Real Madrid nyert. Amint lehetséges, a torna visszatér majd a közel-keleti országba, amely három évre szóló szerződést kötött a rendezésről a spanyolokkal.

Spanyol Király Kupa: élvonalbeli kiesők

Új edzője, Abelardo Fernández első mérkőzésén a spanyol élvonalban 16. helyezett Deportivo Alavés 5–0-ra kikapott idegenben a másodosztályú Almeríától a Király Kupa 4. fordulójában, a legjobb 16 közé jutásért rendezett szombati mérkőzésen. A Deportivo Alavés a 35. perctől – ekkor még csak 1–0-ra állt a meccs – emberhátrányban játszott Tomás Pina Isla kiállítása miatt. A másodosztályban jelenleg harmadik helyen álló hazai csapatban a nigériai Umar Sadiq duplázott.

A szintén élvonalbeli Cádizt is búcsúztatta másodosztályú ellenfele, a Girona, ahogy az Elchét is a Rayo Vallecano. A kieső élvonalbeliek számát vasárnap az Eibar szaporította, amely 3–1-re kikapott a harmadosztályú ellenfelétől, a Navalcarnerótól.

Bundesliga

Az RB Lipcse Willi Orbán találatával mentett pontot Wolfsburgban a német bajnokság 16. fordulójában. A hazai pályán veretlen VfL Wolfsburg 2–1-es vezetésénél az 54. percben volt eredményes a magyar válogatott védője, ezzel idénybeli második találatát szerezte a Bundesligában. Gulácsi Péter végig őrizte a lipcseiek kapuját, a sérüléséből lábadozó Szoboszlai Dominik viszont még nem volt a keretben.

Szalai Ádám csapata, az 1. FSC Mainz 05 vezetett, végül 1–1-es döntetlent játszott a Borussia Dortmund vendégeként. A magyar válogatott csapatkapitánya a 79. percben csereként lépett pályára, csapata a megszerzett ponttal elmozdult a sereghajtó pozícióból.

A Sallai Rolanddal felálló SC Freiburg 2–1-re kikapott a címvédő Bayern München vendégeként a vasárnapi játéknapon. A magyar válogatott szélsőt a 62. percben lecserélték, együttese még ugyanebben a percben egyenlített, ám a bajorok Thomas Müller találatával megszerezték a győzelmet. Az SC Freiburg előzőleg klubrekordot döntött azzal, hogy sorozatban öt bajnokin diadalmaskodott, és hét meccse volt veretlen. A Bajnokok Ligájában is címvédő Bayern ellen azonban még egyetlen Bundesliga-mérkőzést sem nyert Münchenben.

Eredmények, Bundesliga, 16. forduló: • Union Berlin–Bayer Leverkusen 1–0 • VfB Stuttgart–Borussia Mönchengladbach 2–2 • Borussia Dortmund–1. FSV Mainz 05 1–1 • TSG 1899 Hoffenheim–Arminia Bielefeld 0–0 • 1. FC Köln–Hertha Berlin SC 0–0 • Werder Bremen–FC Augsburg 2–0 • VfL Wolfsburg–RB Lipcse 2–2 • Bayern München–SC Freiburg 2–1 • Eintracht Frankfurt–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 3–1. A tabellán: 1. Bayern 36 pont, 2. Lipcse 32, 3. Leverkusen 29 (30–16), 4. Dortmund 29 (32–20), 5. Union Berlin 28, 6. Wolfsburg 26.

Premier League

Gól nélküli döntetlent játszott egymással a listavezető Manchester United és a címvédő Liverpool az angol bajnokság 19. fordulójának vasárnapi rangadóján. Az első félidőben a hazai pályán szereplő FC Liverpool irányított, de nagy gólhelyzetet egyik együttes sem tudott kialakítani: a játékosok távoli lövésekkel veszélyeztettek, komoly védése a brazil Alisson Ramses Beckernek és a spanyol Davis De Geának sem volt. A második játékrész sem tartogatott sok lehetőséget, a vendégektől a portugál Bruno Fernandes, a hazaiaktól a spanyol–olasz Thiago Alcántara előtt adódott a legnagyobb esély a gólszerzésre, de a két kapus mindkétszer a helyén volt, így maradt a gól nélküli döntetlen, a Crystal Palace-t legyőző Manchester City pedig megelőzte a Poolt. Jürgen Kloppnak ez volt a 200. Premier League-összecsapása a hazaiak kispadján. A két klub 205. alkalommal mérkőzött, a mérleg 67 liverpooli és 80 manchesteri győzelem mellett immár 58 döntetlen.

Eredmények, Premier League, 19. forduló: • Leicester City–Southampton 2–0 • Fulham–Chelsea 0–1 • Leeds United–Brighton & Hove Albion 0–1 • West Ham United–Burnley 1–0 • Wolverhampton Wanderers–West Bromwich Albion 2–3 • FC Liverpool–Manchester United 0–0 • Sheffield United–Tottenham Hotspur 1–3 • Manchester City–Crystal Palace 4–0. Hétfőre maradt az Arsenal–Newcastle United találkozó. Az Aston Villa–Everton találkozót elhalasztották. Az élen: 1. MU 37 pont/18 mérkőzés, 2. Man. City 35/17 (29–13), 3. Leicester 35/18 (33–21), 4. Liverpool 34/18, 5. Tottenham 33/18, 6. Everton 32/17.

Ligue 1

A francia pontvadászat 20. fordulójában a 90. percben kapott góllal hazai pályán szenvedett vereséget az addigi éllovas Olympique Lyon az FC Metztől, s ezzel egyenesen a harmadik helyre csúszott vissza, mert megelőzte a nem botló Paris Saint-Germain és OSC Lille. A román Adrian Ursea edzette nizzaiak egy félidőt bírták a Girondins Bordeaux ellenében, de 3–0-s hazai vereség lett a vége.

Eredmények, Ligue 1, 20. forduló: • Montpellier–AS Monaco 2–3 • Olympique Marseille–Nimes 1–2 • Angers–Paris Saint-Germain 0–1 • Brest–Stade Rennes 1–2 • Nantes–RC Lens 1–1 • OGC Nizza/Nice–Girondins Bordeaux 0–3 • Racing Strasbourg–Saint-Étienne 1–0 • OSC Lille–Reims 2–1 • Olympique Lyon–FC Metz 0–1. A Lorient–Dijón mérkőzést a hazai csapatnál diagnosztizált Covid-fertőzések miatt elhalasztották. Az élmezőny: 1. PSG 42 pont/20 mérkőzés (44–11), 2. Lille 42/20 (35–15), 3. Lyon 40, 4. Monaco 36/20 (39–29), 5. Rennes 36/20 (30–22), 6. Marseille 32/18.