Bajnokságról bajnokságra: focikörkép Európából

Ezúttal is az európai labdarúgó topligák (olasz, spanyol, német, angol és francia pontvadászat) hétvégi eseményeit foglaljuk össze focicikkünkben.

Az SS Lazio otthon 3–1-re legyőzte a 69. perctől emberhátrányban játszó Torinói Juventust az olasz labdarúgó-bajnokság 15. fordulójában. Az agilisabb torinói vendégcsapat Cristiano Ronaldo 25. percben szerzett találatával szerzett vezetést, a fővárosiak az első félidő utolsó pillanataiban egyenlítettek Luiz Felipe góljával. A Juventus kezdte jobban a második félidőt is – Paulo Dybala óriási helyzetben hozott rossz döntést –, a 69. percben azonban emberhátrányba került. Szergej Milinkovics-Szavicsnak egy villanás elég volt a Lazio vezető góljához a 74. percben, majd a folytatásban a házigazdák még azt is elbírták, hogy Ciro Immobile büntetőt rontott, mert a ráadás perceiben Felipe Caicedo bebiztosította a győzelmüket. A rómaiaknál végigjátszotta a mérkőzést a román idegenlégiós hátvéd, Ştefan Radu. A két együttes legutóbbi 28 bajnoki párharcából a Juve 20 győzelme és hat döntetlen mellett másodszor veszített. A római kékek tovább őrzik jó formájukat a pontvadászatban, ahol október közepén veszítettek legutóbb pontokat, és azóta hét győzelmet produkáltak.

Tovább tart a Cagliari jó sorozata: a negyedik helyezett szardíniai együttes a Sassuolo otthonában sem kapott ki, így már 13 mérkőzés óta veretlen a bajnokságban. A házigazdák nem nevezték a keretbe a sérült Vlad Chiricheşt.

Eredmények: • Milánói Internazionale–AS Róma 0–0 • SS Lazio–Torinói Juventus 3–1 • Udinese–SSC Nápoly 1–1 • Atalanta Bergamo–Hellas Verona 3–2 • Bologna–AC Milan 2–3 • Sampdoria–AC Párma 0–1 • Sassuolo–Cagliari 2–2 • SPAL–Brescia 0–1 • AC Torino–Fiorentina 2–1 • Lecce–Genoa 2–2 (a házigazdák nem nevezték a román válogatott Romario Benzart, honfitársa, Andrei Ionuţ Radu védett a vendégeknél). Az állás: 1. Inter 38 pont, 2. Juventus 36, 3. Lazio 33, 4. Cagliari 29 (31–19), 5. Róma 29 (26–15), 6. Atalanta 28.

A spanyol bajnokság 16. játéknapján rendezett FC Barcelona–Real Mallorca találkozó több szempontból is emlékezetes maradt: az 5–2-vel végződött összecsapáson az argentin Lionel Messi rekordot jelentő mesterhármast szerzett, az uruguayi Luis Suárez pedig pazar megoldással, sarkazással talált be. A mérkőzés előtt mutatta be a Camp Nou közönségének a hétfőn megszerezett hatodik Aranylabdáját Messi, aki a 35. tripláját szórta a La Ligában, amellyel immár egyedüli rekorder, megelőzve a portugál Cristiano Ronaldót. Ezzel a góllövőlistán is átvette a vezetést, holott sérülése miatt később indult számára az idény, és csak a 8. fordulóban kezdte meg a felzárkózást. Az azóta eltelt hét mérkőzésen ért el 12-ig. A vezetőgólt a francia Antoine Griezmann jegyezte.

Eredmények: • Villarreal–Atlético Madrid 0–0 • FC Barcelona–Real Mallorca 5–2 • Levante–Valencia CF 2–4 • Granada–Deportivo Alavés 3–0 • Real Madrid–Espanyol Barcelona 2–0 • Eibar–Getafé 0–1 • Real Betis Sevilla–Atheltic Bilbao 3–2 (a házigazdáknál Joaqin mesterhármast jegyzett 18 perc alatt, ezzel 38 évesen ő lett a legidősebb játékos, akinek ez sikerül) • Real Valladolid–Real Sociedad 0–0 • Leganés–Celta Vigo 3–2 • Osasuna Pamplona–FC Sevilla 1–1. A sorrend: 1. Barcelona 34 pont/15 mérkőzés (41–18), 2. Real Madrid 34/15 (32–11), 3. Sevilla 31/16, 4. Real Sociedad 27/16 (26–18), 5. Getafé 27/16 (24–16), 6. Bilbao 26/16.

Bundesliga

A magyar válogatott kapus Gulácsi Pétert is foglalkoztató RB Lipcse, valamint a szintén válogatott Sallai Rolanddal felálló SC Freiburg is nyert a német bajnokság 14. fordulójában, amelynek rangadóján a listavezető Borussia Mönchengladbach saját közönsége előtt 2–1-re verte a címvédő Bayern Münchent. A derbin a Bayern a 49. percben szerzett vezetést Mönchengladbachban, ám a listavezető hazai együttes 11 perccel később egyenlített, majd – Javi Martinez kiállításával párosuló tizenegyesből – a 92. percben a három pontot érő gólt és a győzelmet is megszerezte. A ’Gladbach előnye így hét pontra nőtt a hetedik pozícióba visszacsúszó címvédővel szemben, ugyanakkor a második helyezett Lipcse lemaradása csupán egy pont. Utóbbinak kapuját a sérüléséből visszatérő Gulácsi védte a TSG 1899 Hoffenheim elleni 3–1-es hazai siker során (honfitársa, a sérült Willi Orbán nem szerepelt a keretben). Sallai kezdőként 88 percet töltött pályán a vendég VfL Wolfsburgot 1–0-ra legyőző Freiburgban. A szintén magyar válogatott Szalai Ádám a 80. percben állt be az 1. FSV Mainzba, amely az FC Augsburg vendégeként előnyről szenvedett 2–1-es vereséget (a mainziaknál a cserepadot koptatta a román válogatott középpályás Alexandru Maxim).

Eredmények: • Eintracht Frankfurt–Hertha Berlin SC 2–2 • Bayer Leverkusen–FC Schalke 04 Gelsenkirchen 2–1 • FC Augsburg–1. FSV Mainz 05 2–1 • Borussia Dortmund–Fortuna Düsseldorf 5–0 • SC Freiburg–VfL Wolfsburg 1–0 • Borussia Mönchengladbach–Bayern München 2–1 • RB Lipcse–TSG 1899 Hoffenheim 3–1 • Werder Bremen–SC Paderborn 0–1 • Union Berlin–1. FC Köln 2–0. Az élen: 1. Mönchengladbach 31 pont, 2. Lipcse 30, 3. Dortmund 26, 4. Schalke 25 (25–18), 5. Freiburg 25 (24–17), 6. Leverkusen 25 (22–18).

A második helyen álló Leicester City, sorozatban nyolcadik sikerét aratva, 4–1-re nyert az Aston Villa vendégeként az angol bajnokság 16. fordulójának vasárnapi játéknapján. A góllövőlistát vezető Jamie Vardy ezúttal kétszer volt eredményes, s ezzel már 16 találatnál jár.

Eredmények: • Manchester City–Manchester United 1–2 • Everton–Chelsea 3–1 • AFC Bournemouth–FC Liverpool 0–3 • Tottenham Hotspur–AFC Burnley 5–0 • Watford–Crystal Palace 0–0 • Brighton & Hove Albion–Wolverhampton Wanderers 2–2 (a házigazdák ezúttal sem nevezték a román idegenlégiós Tudor Băluţăt) • Aston Villa–Leicester City 1–4 • Newcastle United–Southampton 2–1 • Norwich City–Sheffield United 1–2. Hétfőre maradt a West Ham United–Arsenal mérkőzés. Az élmezőny: 1. Liverpool 46 pont, 2. Leicester 38, 3. Man. City 32, 4. Chelsea 29, 5. MU 24 (25–19), 6. Wolverhampton 24 (23–19).

Ligue 1

A francia pontvadászat 17. fordulójában a címvédő fővárosi gárda és üldözője, az Olympique Marseille is 3–1-re nyert.

Eredmények: • OSC Lille–Brest 1–0 • Nimes–Olympique Lyon 0–4 (a vendégeknél nem szerepelt a keretben a hátsérüléssel is bajlódó Ciprian Tătăruşanu kapus) • Montpellier–Paris Saint-Germain 1–3 • AS Monaco–Amiens 3–0 • Nizza/Nice–Metz 4–1 • Stade Rennes–Angers 2–1 • Racing Strasbourg–Toulouse 4–2 • Stade Reims–Saint-Étienne 3–1 • FC Nantes–Dijón 1–0 • Olympique Marseille–Girondins Bordeaux 3–1. A táblázaton: 1. PSG 39 pont/16 mérkőzés, 2. Marseille 34/17, 3. Lille 28/17, 4. Rennes 27/16, 5. Bordeaux 26/17 (28–20), 6. Nantes 26 (15–16).