Bajnokságról bajnokságra, focikörkép a nagyvilágból

Az európai labdarúgó topligák közül az olasz, a spanyol és a német rendezett hétközi fordulót, Angliában a Ligakupa küzdelmeire fókuszált a figyelem, az Egyesült Államokban pedig kupadöntőt rendeztek.

A nápolyiak a Lazio otthonából is három ponttal tértek haza, míg a Torinói Juventus 1–0-ra verte a Fiorentinát, így mindkét győztes gárda százszázalékos mérleggel áll az ötödik forduló után. Az SSC Nápoly úgy győzött 4–1-re az SS Lazio vendégeként, hogy a szünetben még hátrányban volt, de a második félidő elején öt perc alatt három gólt szereztek, majd közvetlenül a lefújás előtt állították be a végeredményt. A házigazdák egyik legjobb játékosa Ştefan Radu hátvéd volt, a vendégek nem nevezték a továbbra is sérült Vlad Chiricheşt.

Az AS Róma az eddig nyeretlen Beneventóhoz látogatott. A házigazdák játékosai közül ketten is öngólt vétettek a találkozón – a fővárosiaktól Edin Dzeko duplázott –, csapatuk öt vereséggel, 1–17-es gólkülönbséggel a tabella utolsó helyén áll. A Beneventónál végigjátszotta a meccset George Puşcaş csatár.

Eredmények: • Benevento–AS Róma 0–4 • Bologna–Milánói Internazionale 1–1 (a házigazdáknál Nagy Ádám a kispadot koptatta) • AC Milan–SPAL 2–0 • Atalanta Bergamo–Crotone 5–1 • Cagliari–Sassuolo 0–1 • Genoa–Chievo 1–1 • Torinói Juventus–Fiorentina 1–0 • SS Lazio–SSC Nápoly 1–4 • Udinese–Torino 2–3 • Hellas Verona–Sampdoria 0–0. Az állás: 1. Nápoliy 15 pont (19–3), 2. Juventus 15 (14–3), 3. Inter 13, 4. Milan 12, 5. Torino 11, 6. Lazio 10.

Primera División

A Real Madrid nagy meglepetésre hazai pályán egy góllal kikapott a Real Betistől a spanyol bajnokság ötödik fordulójában. A vendégek találatát Antonio Sanabria szerezte a 94. percben, a királyi gárda pedig nyolc ponttal mindössze a hetedik helyen áll a La Liga tabelláján.

A Deportivo La Coruna 1–0-ra legyőzte a vendég Alavést, ezzel szezonbeli első győzelmét könyvelhette el. A találkozó egyetlen gólját a portugál Luisinho szerezte az első félidő hosszabbításában Florin Andone beadásából. A hazaiak kapuját Costel Pantilimon őrizte, mindkét román játékos végigjátszotta a mérkőzést.

Az éllovas FC Barcelona ismét gólfesztivált rendezett, 6–1-re verte az Eibart, a katalán találatokból Lionel Messi négyet vágott, az elsőt büntetőből rúgta. Az argentin már az idény kilencedik találatánál jár, a harmincéves csatár 519. alkalommal eredményes 591 hivatalos mérkőzésen, s ehhez még hozzáadható a 34 barátságos meccsen szerzett gól is.

Eredmények: • Athletic Bilbao–Atlético Madrid 1–2 • Leganés–Girona 0–0 • FC Barcelona–Eibar 6–1 • FC Valencia–Malaga 5–0 (az olasz Simone Zaza mesterhármassal vette ki a részét a sikerből) • FC Sevilla–Las Palmas 1–0 • Real Madrid–Real Betis Sevilla 0–1 • Deportivo La Coruna–Deportivo Alavés 1–0. Lapzárta után ért véget a Villarreal–Espanyol Barcelona, a Celta Vigo–Getafé és a Levante–Real Sociedad találkozó. A sorrend: 1. Barcelona 15 pont/4 mérkőzés, 2. Sevilla 13/5, 3. Atlético 11/5, 4. Valencia 9/5 (9–3), 5. Real Sociedad 9/4 (11–7), 6. Betis 9/5 (6–7).

Bundesliga

A Borussia Dortmund 3–0-ra győzött a Hamburg vendégeként a német bajnokság ötödik fordulójának szerdai játéknapján. A dortmundiak ismét vezetik a tabellát, továbbra is veretlenek, és még mindig nem kaptak gólt az új idényben, ezzel megdöntötték a klubrekordot. Korábban soha nem fordult elő, hogy sorozatban öt meccsen, vagy 450 percen keresztül nem került a labda a Borussia hálójába a Bundesligában, ahol egyébként ez volt a csapat 750. győzelme.

A magyar válogatott Szalai Ádámot sérülés miatt továbbra is nélkülöző Hoffenheim a 24. percben már kétgólos hátrányban volt Mainzban, de a szünet előtt egyenlített, a 92. percben pedig a győztes gólt is megszerezte.

Dárdai Pál vezetőedző együttese, a Hertha Berlin SC hazai pályán 2–1-re legyőzte a Bayer Leverkusent. A fővárosiak annak ellenére nyertek, hogy a vendégek játszottak fölényben: a labdabirtoklás 62–38 százalék, a kapura lövések száma 12–5 volt a javukra a statisztika szerint. A magyar szakvezető most irányította századik alkalommal tétmeccsen a Herthát.

Eredmények: • FC Augsburg–RB Lipcse 1–0 (a vendégeknél Gulácsi Péter kapus a kispadról nézte társai szenvedését) • FC Schalke 04 Gelsenkirchen–Bayern München 0–3 • VfL Wolfsburg–Werder Bremen 1–1 • Borussia Mönchengladbach–VfB Stuttgart 2–0 • 1. FC Köln–Eintracht Frankfurt 0–1 • SC Freiburg–Hannover 96 1–1 • Hamburger SV–Borussia Dortmund 0–3 • Hertha Berlin SC–Bayer Leverkusen 2–1 • FSV Mainz 05–1899 Hoffenheim 2–3. Az élen: 1. Dortmund 13 pont, 2. Bayern 12, 3. Hoffenheim 11 (9–5), 4. Hannover 11 (6–2), 5. Augsburg 10, 6. Schalke 9.

Angol Ligakupa

Az angliai kupasorozatban hét élvonalbeli együttesnek nem sikerült a legjobb 16 közé jutás.

Eredmények, 3. forduló: • Arsenal–Doncaster Rovers (III.) 1–0 • Chelsea–Nottingham Forest (II.) 5–1 • Everton–Sunderland (II.) 3–0 • West Bromwich Albion–Manchester City 1–2 • Manchester United–Burton Albion (II.) 4–1 • Leicester City–FC Liverpool 2–0 • Bristol City (II.)–Stoke City 2–0 • Tottenham Hotspur–Barnsley (II.) 1–0 • Crystal Palace–Huddersfield Town 1–0 • West Ham United–Bolton Wanderers (II.) 3–0 • Reading (II.)–Swansea City 0–2 • Burnley–Leeds United (II.) 2–2 – tizenegyesekkel 3–5 • AFC Bournemouth–Brighton & Hove Albion 1–0 – hosszabbítás után • Wolverhampton Wanderers (II.)–Bristol Rovers (III.) 1–0 – hosszabbítás után • Brentford (II.)–Norwich City (II.) 1–3 • Aston Villa (II.)–Middlesbrough (II.) 0–2.

A 4. forduló (nyolcaddöntő) párosítása: Bournemouth–Middlesbrough, Arsenal–Norwich, Bristol–Crystal Palace, Chelsea–Everton, Leicestery–Leeds, Man. City–Wolverhampton Wanderers (II.), Swansea City–Manchester United és Tottenham Hotspur–West Ham United

Magyar hős a US Open Cup döntőjében

A Sporting Kansas City a New York Red Bulls 2–1-es legyőzésével – közép-európai idő szerint csütörtök hajnalban – megnyerte a US Open Cup döntőjét, története során negyedszer. A győztes csapatban csereként pályára lépve is főszerepet játszott Sallói Dániel (a 13-szoros magyar válogatott Sallói István fia). A mérkőzés első félidejében rengeteg helyzetet dolgoztak ki a csapatok, a 25. percben a ghánai Latif Blessing szerzett fejjel vezetést a Kansasnek. A támadó az első félidő végén megsérült, a helyére pont Sallói állt be. A 21 éves magyar pont ott folytatta, ahol Blessing abbahagyta: a 66. percben egy remek kiugratás végén a hálóba talált, ezzel kétgólosra növelve csapata előnyét. A New York Red Bulls a 91. percben Bradley Wright-Phillips (Ian Wright fia és Shaun Wright-Phillips testvére) révén még szépített, így hivatalosan Sallói találata döntött. A magyar Vermes Péter edzette Sporting KC ezzel 2004, 2012 és 2015 után negyedszer nyerte meg a US Open Cup sorozatot, eközben egyetlen finálét sem vesztett el. 2015-ben szintén részese volt egy magyar a sikernek, akkor Németh Krisztián is eredményes volt a döntőben, sőt, a kupa társgólkirálya is lett.

Fedőkép: Sallói negyedik mérkőzésén lépett pályára csapatában és harmadik gólját lőtte