Bajnokságról bajnokságra: focikörkép

Az aktív európai topligák (olasz, spanyol és angol pontvadászat) vasárnapi mérkőzéseit foglaljuk össze, emellett szólunk az orosz és a kazah bajnokságban történtekről.

A harmadik helyen álló Milánói Internazionale vezetett a vendég Bologna ellen, de 2–1-re kikapott az olasz labdarúgó-bajnokság 30. fordulójának vasárnapi első mérkőzésén.

A milánói együttes a belga Romelu Menama Lukaku révén az első félidő közepén előnybe került, a második játékrész elejétől létszámfölényben futballozhatott, majd a 62. percben büntetőt rúghatott, mégsem tudta eldönteni a meccset. A spanyol Lautaro Javier Martínez kihagyta a 11-est, a folytatásban pedig szétesett Antonio Conte csapatának a játéka. A szerb Szinisza Mihajlovics irányította vendégek ezzel szemben egyre jobb teljesítményt nyújtottak, még emberhátrányban egyenlíteni tudtak, majd miután a hazaiaktól is kiállítottak egy játékost, a hajrára fordulva megszerezték a győztes találatot. Az Inter ezzel 30 forduló után 11 ponttal van lemaradva az éllovas Torinói Juventustól, míg a később játszó, negyedik Atalanta Bergamót csupán eggyel előzi meg.

A bombaformában lévő Atalanta tartalékos összeállításban lépett pályára a Cagliari otthonában, Szardínián, ahol a hazaiak hiába találtak alig tíz perc után a hálóba, kezezés miatt érvénytelenítették a találatukat. A folytatásban aztán a bergamói csapat uralta a meccset, még az első félidő közepén büntetőből megszerezte a vezetést, amelyet könnyedén őrzött meg a végéig, mivel a 11-est megelőző szabálytalanság után a hazaiak 10 emberre fogyatkoztak. Mivel a 30. fordulóban az Inter és a második SS Lazio is kikapott, amit az Atalanta kihasznált, és már a második helytől is csak öt pont választja el.

Az SSC Nápoly–AS Róma rangadón végig a kupagyőztes házigazdák futballoztak veszélyesebben, a második félidő elején azonban a spanyol José María Callejon góljára még tudott válaszolni a fővárosi gárda. A győzelmet Lorenzo Insigne 82. percben lőtt gyönyörű találatával szerezte meg Gennaro Gattuso együttese.

Ezzel mindkét csapat 48 ponttal áll a tabellán, a Róma az ötödik, a Nápoly a hatodik helyen.

Eredmények, Serie A, 30. forduló: • Brescia–Hellas Verona 2–0 • AC Párma–Fiorentina 1–2 (a román idegenlégiós Ionuţ Andrei Radu kapus ezúttal még a cserepadon sem kapott helyet a házigazdáknál) • Sampdoria–SPAL Ferrara 3–0 • Udinese–Genoa 2–2 • Milánói Internazionale–Bologna 1–2 • Cagliari–Atalanta Bergamo 0–1 • SSC Nápoly–AS Róma 2–1. Az állás: 1. Torinói Juventus 75 pont, 2. SS Lazio 68, 3. Inter 64, 4. Atalanta 63, 5. Róma 48 (54–42), 6. Nápoly 48 (48–40).

Az éllovas Real Madrid fontos győzelmet aratott Bilbaóban a spanyol bajnokság 34. fordulójának vasárnapi első mérkőzésén.

A fővárosi csapat a brazil Marcelo Vieira da Silva Júnior buktatásáért 11-eshez jutott bő negyedórával a meccs vége előtt, a büntetőt Sergio Ramos értékesítette. A Real Madrid az előző fordulóban ugyancsak Ramos 11-esével harcolta ki a győzelmet. Újabb – sorozatban a hetedik bajnoki – sikerével a madridi együttes továbbra is négy ponttal előzi meg a második helyezett FC Barcelonát.

Az utolsó előtti Leganés legyőzte idegenben a sereghajtó Espanyol Barcelonát, a kiesés elkerüléséért folytatott harcban rendkívül fontos mérkőzés egyetlen gólját az argentin Jonathan Silva szerezte az 53. percben. Ezzel az Espanyolnak négy fordulóval a vége előtt 11 pont a hátránya a még bennmaradást érő helytől, vagyis szinte biztos, hogy – 1994-es feljutása óta először – kiesik. A Leganés jelenleg hét pontra van a bennmaradástól.

A címvédő FC Barcelona simán, 4–1-re győzött a Villarreal vendégeként. A vasárnap késő esti mérkőzésen gyors gólváltás után a vendégek már az első félidőben komoly, kétgólos előnyhöz jutottak, miután az uruguayi Luis Suárez és a francia Antoine Griezmann is betalált. A Villarreal a második félidőben képtelen volt betalálni, a Barca pedig a hajrában újabb góllal fölényessé tette sikerét.

Eredmények, La Liga, 34. forduló: • Osasuna Pamplona–Getafé 0–0 • Athletic Bilbao–Real Madrid 0–1 • Espanyol Barcelona–Leganés 0–1 • Villarreal–FC Barcelona 1–4. Hétfőre maradt két mérkőzés, a Levante–Real Sociedad és az FC Sevilla–Eibar találkozó. A sorrend: 1. Real Madrid 77 pont/34 mérkőzés, 2. Barcelona 73/34, 3. Atletico Madrid 62/34, 4. Sevilla 57/33, 5. Villarreal 54/34, 6. Getafé 53/34.

Jó hajrájának köszönhetően az FC Liverpool 2–0-ra legyőzte a vendég Aston Villát az angol bajnokság 33. fordulójában.

A német Jürgen Klopp együttese – azután, hogy csütörtökön, már bajnokként 4–0-ra kikapott a Manchester Citytől – a vasárnapi mérkőzés második félidejének közepéig visszafogott futballt produkált, azt követően viszont előbb a szenegáli Sadio Mané volt eredményes, majd a hajrában Curtis Julian Jones biztosította be a sikert. A vereséggel az Aston Villa továbbra is nagyon nehéz helyzetben van, öt fordulóval a vége előtt a kieső, 18. helyen áll.

A Southampton 1–0-ra legyőzte a második helyen álló vendég Manchester Cityt vasárnap. A mérkőzés egyetlen gólját Ché Adams szerezte a 16. percben. Sikerével a hazai együttes a tabella 13. helyére lépett fel, míg a City zsinórban harmadik idegenbeli meccsét veszítette el. A spanyol Pep Guardiola edzői pályafutása során először történik ilyen az általa irányított csapattal.

Eredmények, Premier League, 33. forduló: • Newcastle United–West Ham United 2–2 • AFC Burnley–Sheffield United 1–1 • FC Liverpool–Aston Villa 2–0 • Southampton–Manchester City 1–0. Hétfőre maradt a Tottenham Hotspur–Everton összecsapás. A tabellán: 1. Liverpool 89 pont – már bajnok, 2. Man. City 66, 3. Leicester 58, 4. Chelsea 57, 5. Manchester United 55, 6. Wolverhampton Wanderers 52.

Négy körrel a zárás előtt bebiztosította címvédését a Zenit

A Zenit Szentpétervár megvédte címét az orosz labdarúgó-bajnokságban. Ez azután vált biztossá, hogy a szentpétervári csapat vasárnap 4–2-re legyőzte idegenben a harmadik helyen álló FK Krasznodart, s ezzel négy fordulóval a zárás előtt 13 pontos előnyre tett szert a második Lokomotív Moszkvával szemben.

A Zenit története hatodik bajnoki címét ünnepelheti, s ezzel beérte a CSZKA Moszkvát. Ennél több győzelme csak a tízszeres bajnok Szpartak Moszkvának van.

A szentpétervári együttes mind a négy mérkőzését megnyerte az újraindulás óta. Az orosz bajnokságot március közepén szakították félbe a koronavírus-járvány miatt, a játék júniusban indulhatott újra. A stadionokba csak korlátozott számú nézőt engednek be.

Másodszor is félbe kellett szakítani a kazah focibajnokságot

Kazahsztánban másodjára is felfüggesztették a labdarúgó-bajnokságot a koronavírus-járvány miatt. Az ázsiai ország profi ligája azt írta honlapján, hogy Kazahsztánban vasárnaptól számítva 14 napra korlátozó intézkedéseket vezettek be, amelyek a sportesemények tilalmára is kiterjednek. A döntés meghozatalakor figyelembe vették a helyi járványügyi helyzetet és a koronavírus előfordulásának növekedését. A liga kilátásba helyezte, hogy a helyzet további alakulásától függően a korlátozásokat meghosszabbíthatják vagy szigoríthatják. A kazah futballbajnokság első ízben március 15-én állt le, a mostani újabb felfüggesztés előtt múlt hét szerdáján kezdték újra a szezont, s csupán a harmadik forduló öt találkozóját tudták lejátszani.