Bajnokok Ligája: Továbbjutott a CFR és a Ferencváros

Frissítve további részletekkel és eredményekkel

Sikerrel vette az első akadályt a labdarúgó Bajnokok Ligájában a román és a magyar bajnok, a Kolozsvári CFR 1907 és a Ferencvárosi Torna Club.

A vasutascsapat a kazah FK Asztana ellen játszott a Dr. Constantin Rădulescu Stadionban – s miután Nurszultánban 1–0-s vereséget szenvedtek, a mérkőzés hidegzuhannyal kezdődött: Roman Murtazajev már a 4. percben betalált.

A szenzációs formát kifogó Billel Omrani volt a mérkőzés hőse: háromszor is eredményes volt (igaz, a második találatát végül Jevgenyij Posztnyikov öngóljának minősítették). A francia–algériai csatár a 10., 26. és 73. percben lőtt gólt, a harmadik szépségdíjat érdemel, sarokkal vette be az ellenfél kapuját. A hajrában a litván Giedrius Arlauskis óriási gólhelyzetbenmegfogta Rangelo Janga közeli fejesét, így végül a CFR 3–1-re nyert, s összesítésben 3–2-vel lépett tovább.A gyakorlatilag 0–1-ről induló kolozsvári mérkőzésen (mintegy 25 m-es bomba kötött ki a kapuban) a vasutasok nem adták fel: a venezuelai idegenlégiós Mario Rondón a 9. percben néhány méterről a kapufát találta el, de egy perccel később már rezgett a szerb Nenad Eric hálója. A vendégek csapatkapitánya tehetetlen volt Omrani fejesénél (a labdát a horvát Damjan Djokovics ívelte be, Posztnyikov pedig lemaradt a csatárról; 1–1). A 26. percben Omrani jó labdát kapott a bal szélen, lövése megpattant Posztnyikov hátán, és becsapta a kapust (2–1). Az Asztana egyenlíthetett volna, amikor a 31. percben a horvát Marin Tomaszov egyedül tört kapura, de Arlauskis kiválóan védett. Két perccel a félidő vége előtt a brazil Pauolo Vinícius fejjel betalált, de az osztrák játékvezetői brigád, élén Alexander Harkammal nem állt a helyzet magaslatán, s les címén érvénytelenítette a gólt (korábban, a 21. percben a Ciprian Deac ellen szabálytalanságnál nem adtak büntetőt a hazaiaknak).Fordulás után kétszer Djokovics, egy-egy alkalommal meg Vinícius és Rondon került gólhelyzetbe, a döntő találathoz azonban Omrani zsenialitása kellett: a 73. percben a bosnyák Mateo Szuszics passzánál háttal kapunak sarokkal perdítette a hálóba a lasztit (a találat emlékeztetett az algériai Musztafa Rabáh Mádzser 22 évvel ezelőtti, BL-döntős góljára; 3–1). Omrani a 76. percben végleg eldönthette volna az összecsapást, ám ideális helyzetben mellélőtte Deac beadását.

A BL második fordulójában az izraeli Maccabi Tel-Aviv lesz a CFR ellenfele, szerdán 21 órakor a Dr. Constantin Rădulescu Stadionban játszanak, a visszavágót július 30-án 20 órakor Netanyában rendezik.

A Roman Grigorcsuk edzette kazah bajnoknál végigjátszotta a találkozót a román idegenlégiós Dorin Rotariu, az Asztana az Európa Ligában folytatja az andorrai FC Santa Coloma ellen.

A mérkőzése negyedik, tartalék játékvezetője a bukaresti születésű osztrák állampolgár Christian-Petru Ciochirca volt.

Dan Petrescu együttese: Giedrius Arlauskis – Mateo Szuszics, Paulo Vinícius, Andrei Burcă, Mario Camora – Damjan Djokovics, Mihai Bordeianu, Juan Emmanuel Cúlio – Ciprian Deac (86. perc Ovidiu Hoban), Mario Rondon (66. perc Valentin Ionuţ Costache), Billel Abdel Omrani (87. perc Michael Pereira).Végeredmény: • Kolozsvári CFR 1907–FK Asztana 3–1 (gól: Billel Abdel Omrani 2 – 10. és 73. perc, valamint Jevgenyij Posztnyikov – 26. perc, öngól, illetve Roman Murtazajev – 4. perc) – továbbjutott a CFR 1907 3–2-es összesítéssel.

A Ferencváros 2–1-es előnyét kellett megőríznie a bolgár Razgrad Ludogorec otthonában. Magabiztos játékkal hamar 2–0-s előnyre tett szert, majd nem vesztette el a fejét akkor sem, amikor 2–1-es vezetésénél az ellenfél 11-eshez jutott (Dibusz Dénes kivédte a büntetőt). A  magyar bajnok végül 3–2-re nyert Bulgáriában is, kettős győzelemmel, 5–3-as összesítéssel jutott tovább.

A budapesti Groupama Arénában elért egygólos sikert követően az ukrán Igor Haratin és a szlovák Michal Skvarka góljaival már a 21. percben 2–0-ra vezetett a magyar bajnok, de a hazaiak még a szünet előtt szépítettek. A második félidő elején a norvég Tokmac Nguen találata végleg eldöntötte a párharcot, a bolgárok újabb szépítése legfeljebb szépségtapasz lehetett számukra, mert a Ferencváros 5-3-as összesítéssel lépett tovább.

Az ukrán Szerhij Sztanyiszlavovics Rebrov vezetőedző ígéretének megfelelően az FTC nem adta fel a támadások lehetőségét, azaz nem döntetlenre játszott, s bár többet volt a labda a bolgároknál, az első negyedórában csak a magyaroknak volt helyzete. A ferencvárosi csapat a második lehetőségét – egy szögletet követően – már kihasználta, míg a túloldalon brazil Marcelinho szabadrúgásból csak a kapufát találta el. A magyarok válasza viszont újabb gól volt, így bő húsz perc után már háromgólosra növelték előnyüket. A tetemes hátrány ellenére a Ludogorec láthatóan nem adta fel a küzdelmet, szépítését követően akár egyenlíthetett volna is, de Dibusz kivédte lengyel Jakub Swierczok Panenka-büntetőjét.

A folytatás újabb ferencvárosi góllal indult, amely jószerivel eldöntötte nemcsak a találkozót, hanem a párharcot is. Bár a bolgárok próbálkoztak rendületlenül, Dibusz nagyon jó formában védett, illetve előtte a védelem is többnyire stabilnak tűnt, így a hazaiak a német Marcel Heister öngóljával csupán szépíteni tudtak a hátralévő időben.

A Ferencváros jobb helyzetkihasználásának köszönhetően megérdemelten nyert, és jutott tovább.

A razgradi találkozót a litván Donatas Rumsas vezette. A bolgár csapat románjai közül Dragoş Grigorét nem nevezték, Claudiu Keşerü szünet után állt be, Cosmin Moţi kezdőember volt, de nyolc perccel a lefújás előtt piros lapot kapott.

A második körben a máltai Valletta FC vár a zöld-fehérekre, akik szintén július 24-én hazai pályán kezdenek, majd a visszavágót egy héttel később a szigetországban játsszák.

Végeredmény: • PFK Razgrad Ludogorec (bolgár)–Ferencvárosi Torna Club 2–3 (Georgi Terzijev – 24. és Marcel Heister – 69. perc, öngól, illetve Igor Haratin – 17., Michal Skvarka – 21. és Tokmac Nguen – 48. Perc; kiállítva: Cosmin Moţi – 82. perc, Ludogorec) – továbbjutott az FTC kettős győzelemmel, 5–3-as összesítéssel.

A BL 32 csapatos főtáblájához még három párharcot kellene nyernie a CFR-nek és FTC-nek. Utóbbi 15 év után jutott túl egy ellenfélen a legrangosabb európai kupasorozatban.

A Slovan Pozsony/Bratislava búcsúzott a BL-től, mivel az első forduló szerdai visszavágóján tizenegyespárbajban alulmaradt a montenegrói Szutjeszkával szemben. A szlovákiai együttesben a kezdőként pályára lépő magyar Holman Dávidot a 71. percben cserélték le – Guzmics Richárd nem volt kerettag a pozsonyiaknál –, csapata akkor 1–0-s előnyben volt. A házigazdák a 93. percben egyenlítettek, amivel kiharcolták a hosszabbítást. Egy héttel ezelőtt, a pozsonyi összecsapáson a 95. percben alakították 1–1-re az állást a montenegróiak. A döntés végül a tizenegyespárbajra maradt, amelyet a Szutjeszka nyert meg.

Eredmények, Bajnokok Ligája-selejtező, 1. forduló, visszavágók: • Szutjeszka Niksics (montenegrói)–Slovan Pozsony/Bratislava (szlovákiai) 1–1, 11-esekkel: 3–2 – továbbjutott a Szutjeszka 2–2-es összesítéssel, tizenegyesekkel • Riga FC (lett)–Dundalk FC (ír) 0–0, 11-esekkel: 4–5 – tj. a Dundalk 0–0-s összesítéssel, tizenegyesekkel • AIK Solna/Stockhom (svéd)–Ararat-Armenia Jereván (örmény) 3–1 – tj. az AIK 4–3-as összesítéssel • Karabah/Qarabag (azeri)–Partizani Tirana (albán) 2–0 – tj. a Qarabag 2–0-s összesítéssel • Rosenborg Trondheim (norvég)–Linfield FC Belfast (északír) 4–0 – tj. a Rosenborg kettős győzelemmel, 6–-0-s összesítéssel • Piast Gliwice (lengyel)–BATE Boriszov (fehérorosz) 1–2 – tj. a BATE 3–2-es összesítéssel • NK Maribor (szlovén)–Valur Reykjavík (izlandi) 2–0 – tj. a Maribor kettős győzelemmel, 5–0-s összesítéssel • Celtic Glasgow (skót)–FK Szarajevó (bosnyák) 2–1 – tj. a Celtic kettős győzelemmel, 5–2-es összesítéssel • Crvena Zvezda Belgrád (szerb)–FK Suduva (litván) 2–1 – tj. a Crvena Zvezda 2–1-es összesítéssel • KF Feronikeli (koszovói)–The New Saints (walesi) 0–1 – tj. a TNS 3–2-es összesítéssel • FC Saburtalo (grúz/georgiai)–Sheriff Tiraspol (moldáv) 1–3 – tj. a Saburtalo 4–3-as összesítéssel • HB Tórshavn (feröeri)–HJK Helsinki (finn) 2–2 – tj. a HJK 5–2-es összesítéssel • Valletta FC (máltai)–F91 Dudelange (luxemburgi) 1–1 – tj. a Valletta 3–3-as összesítéssel, idegenben szerzett több góllal • FK Skendija 79 (északmacedón)–Nömme Kalju (észt) 1–2 – tj. a Nömme Kalju 2–2-vel, idegenben szerzett több góllal.

Európa Liga-selejtező, 1. kör, visszavágók: • Bananc Jereván (örmény)–FK Csukaricski (szerb) 0–5 – tj. a Csukaricski kettős győzelemmel, 8–0-s összesítéssel • KÍ Klaksvik (feröeri)–FK Riteriai Trakai (litván) 0–0 – tj a KÍ 1–1-es összesítéssel, idegenben szerzett góllal • OFK Titograd (montenegrói)–CSZKA Szófia (bolgár) 0–0 – tj. a CSZKA Szófia 4–0-s összesítéssel • Csihura Szacshere (grúz)–CS Fola Esch (luxemburgi) 2–1 – tj. a Csihura kettős győzelemmel, 4–2-es összesítéssel.

CFR 1907: GYŐZELEM AZ ELSŐ FELKÉSZÍTŐN

Az osztrák edzőtáborban tartózkodó Kolozsvári CFR 1907 labdarúgó bajnokcsapata első felkészülési mérkőzését a helyi területi bajnokságban játszó FC Wels ellen vívta, és magabiztos 4–0 (2–0) arányú győzelmet aratott. A gólokon Mike Cestor (12. perc), Ciprian Deac (37. perc) és Claudiu Petrila 2 (52. és 86. perc) osztozott.