Bajnokok Ligája: kiesett Lipcse és Nápoly

Újabb csúcsot döntött a valószínűleg ötödszörre aranylabdás Cristiano Ronaldo (középen, fehérben)

Az RB Lipcse és az SSC Nápoly sem jutott be a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjébe. A Gulácsi Péterrel a kapuban felálló lipcseiek hazai pályán kikaptak a Besiktastól, míg a nápolyiak (Vlad Chiricheş-sel a cserepadon) a Feyenoord otthonában szenvedtek vereséget a csoportkör utolsó fordulójában.

A Lőw Zsoltot másodedzőként foglalkoztató lipcseiek a török bajnok Besiktast fogadták Kassai Viktor játékvezetése mellett, s csak akkor juthattak volna a nyolcaddöntőbe, ha több pontot szereznek, mint a G-csoport másik mérkőzésén az FC Porto a Monacóval szemben.

Az első negyedórában a hazaiak három ziccert is kihagytak, az isztambuliak pedig megszerezték a vezetést, mert a magyar származású Willi Orban szabálytalansága miatt jogosnak tűnő büntetőhöz jutottak, amit a spanyol Alvaro Negredo értékesített. Gulácsi a lövésnél az ellenkező irányba vetődött. A 22. percben Timo Werner betalált, de a bíró les miatt nem adta meg a találatot, és úgy tűnt, ezúttal is jól döntött, bár a 42 ezres közönség percekig tartó füttykoncerttel fejezte ki nemtetszését. Az FC Porto eközben – a kameruni Vincent Aboubakar duplájával – 2–0-ra vezetett az előző idényben BL-elődöntős Monaco ellen, és végül 5–2-re győzött. A szünetig hátralévő időben nagy erőkkel támadott az RB Lipcse, a Besiktas az ellentámadásokra rendezkedett be, ám az eredmény nem változott.

A játék képe a folytatásban sem változott, óriási német helyzetek maradtak ki, mert Tolga Zengin kapus bravúrosan védett. A 65. percben Jean-Kevin Augustin gólját érvénytelenítette les miatt Kassai, majd a hajrában kiállította Stefan Ilsankert, és a lipcseiek már emberhátrányban voltak, amikor az elefántcsontparti Naby Keitának sikerült egyenlítenie. Gulácsinak négy nagy védése is volt, azonban a brazil Anderson Talisca kapáslövésénél tehetetlennek bizonyult, így a Besiktas 2–1-re nyert, a 23 kapura lövésből csupán egy gólig jutó lipcseiek pedig az Európa Ligában folytathatják nemzetközi szereplésüket.

Így a Porto jutott a legjobb 16 közé azzal, hogy gólgazdag összecsapáson, közel egy órán át 10 a 10 ellen játszva begyűjtötte a három pontot a vendég Monaco ellen.

Az E-csoportban mindkét hely gazdára várt a játéknap előtt, ezeket végül a hazai pályán gálázó, a mesterhármast jegyző Philippe Coutinho vezérletével hét gólt szerző Liverpool, valamint a Mariborból egy ponttal távozó Sevilla szerezte meg.

Az F-jelű négyesben a második hely volt kiadó, ezt végül a Sahtar Donyeck érte el, amely 2–1-re legyőzte a Manchester Cityt. Az angol klub kispadján Josep Guardiola 100. BL-mérkőzésén ült a kispadon, hatodik vezetőedzőként elérve ezt a határt.

A címvédő, nyolcaddöntős továbbjutását már korábban bebiztosító Real Madridban betalált Cristiano Ronaldo, aki ezzel első játékosként szerzett gólt egy BL-csoportkör mind a hat összecsapásán, összesen kilencszer talált be. Egyben tovább javította saját csúcsát, és 19 góllal zárta a naptári évet a legrangosabb európai kupasorozatban.

Bajnokok Ligája, csoportkör, 6. (utolsó) forduló:

E-csoport: • FC Liverpool (angol)–Szpartak Moszkva (orosz) 7–0 (gól: Philippe Coutinho 3 – 4., 15. és 50., az első 11 m, Roberto Firmino – 19., Sadio Mane 2 – 47. és 76., valamint Mohamed Salah – 86. perc) • NK Maribor (szlovén)–FC Sevilla (spanyol) 1–1 (Tavares – 10. perc, illetve Paulo Ganso – 75. perc; a találkozót az aradi Ovidiu Alin Haţiegan vezette). A csoport végeredménye: 1. Liverpool 12 pont, 2. Sevilla 9, 3. Szpartak 6, 4. Maribor 3.F-csoport: • Sahtar Donyeck (ukrán)–Manchester City (angol) 2–1 (Bernard – 26. és Ismaily – 32. perc, illetve Sergio Aguero – 92. perc, 11 m) • Feyenoord Rotterdam (holland)–SSC Nápoly (olasz) 2–1 (Nicolai Jörgensen – 33. és Jerry St. Juste – 91. perc, illetve Piotr Zielinski – 2. perc). A végeredmény: 1. Man. City 15 pont, 2. Sahtar 12, 3. Nápoly 6, 4. Feyenoord 3.G-csoport: • FC Porto (portugál)–AS Monaco (francia) 5–2 (Vincent Aboubakar 2 – 9. és 33., Yacine Brahimi – 45., Alex Telles – 65. és Tiquinho – 88. perc, illetve Kamil Glik – 61., 11 m és Radamel Falcao – 78. perc; kiállítva: Felipe – 38. perc, illetve Rachid Ghezzal – 38. perc) • RB Lipcse (német)–Besiktas Isztambul (török) 1–2 (Naby Keita – 87. perc, illetve Alvaro Negredo – 10., 11 m és Anderson Talisca – 90. perc; kiállítva: Stefan Ilsanker – 82. perc, Lipcse). A végeredmény: 1. Besiktas 14 pont, 2. Porto 10, 3. Lipcse 7, 4. Monaco 2.H-csoport: • Tottenham Hotspur (angol)–APOEL Nicosia (ciprusi) 3–0 (Fernando Llorente – 20., Hjong Min Szon – 37. és Georges N’Koudou – 80. perc) • Real Madrid (spanyol)–Borussia Dortmund (német) 3–2 (Borja Mayoral – 8., Cristiano Ronaldo – 12. és Lucas Vazquez – 81. perc, illetve Pierre-Emerick Aubameyang 2 – 43. és 49. perc). A végeredmény: 1. Tottenham 16 pont, 2. Real Madrid 13, 3. Dortmund 2, 4. APOEL 2.A csoportok első két helyezettje jutott a nyolcaddöntőbe, míg a harmadikok átkerültek az Európa Liga kieséses szakaszába. Pontazonosság esetén az egymás elleni eredmények rangsorolnak. A nyolcaddöntő párosítását hétfőn sorsolják ki, a sorozat február 13-án folytatódik.

A BL-nyolcaddöntő csapatai:

Csoportelsők: Manchester United (angol), Paris Saint-Germain (francia), AS Róma (olasz), FC Barcelona (spanyol), Liverpool, Manchester City, Besiktas, Tottenham.

Csoportmásodikok: FC Bázel (svájci), Bayern München (német), Chelsea, Torinói Juventus (olasz), Sevilla, Sahtar, Porto, Real Madrid.„Átestek” az Európa Ligába: CSZKA Moszkva (orosz), Celtic Glasgow (skót), Atlético Madrid (spanyol), Sporting Lisszabon (portugál), Szpartak, Nápoly, Lipcse, Dortmund.