Bajnokok Ligája-győztes a Győri ETO!

Az utolsó másodpercig kiélezett mérkőzésen megszerezte fennállása negyedik BL-címét a Győri ETO női kézilabdacsapata, miután a tavalyi finálé „visszavágóján” egy góllal jobbnak bizonyult a macedón Vardar Skopje együttesénél, így megvédte címét. A győriek a budapesti Final Four elődöntőjében a végül bronzérmes Bukaresti MSC-t múlták felül.

A budapesti Final Four a 2016-os BL-döntő „újrajátszásával” kezdődött (akkor a bukarestiek nyertek 29–26-ra, hétméteresekkel). A kiváló hangulatú mérkőzés az ETO két góljával indult, a bukarestiek csak a 11. percben voltak eredményesek először, miután klasszis balátlövőjük, Cristina Neagu korábban három lövést is elrontott. Mindezek ellenére a Győr nem tudott háromgólosnál nagyobb különbséget kialakítani.

Térfélcsere után a magyar csapat tagjai nem céloztak már olyan pontosan, mint korábban, mivel az ellenfél egyre keményebben védekezett. Neagu vezérletével a 42. percben egyenlített a Bukaresti MSC (16–16), ezt követően azonban két győri találat, majd a cserekapus Kiss Éva jóvoltából egy hárított büntető következett, Görbicz pedig visszaállította a háromgólos különbséget.

A Győr az 51. percben először vezetett néggyel, majd tovább nőtt az előny (22–17), s amikor négy perccel a vége előtt Eduarda Amorim az üres kapuba lőtt, eldőlt a meccs, amelynek 26–20-as magyar győzelem lett a vége.

A másik elődöntőben a macedón Vardar Szkopje 25–19-re legyőzte az orosz Rosztov-Don csapatát, így a vasárnapi első mérkőzésen a Roszdov Don és a Bukaresti MSC küzdött meg a bronzéremét.

Az előző idényben is bronzérmes bukarestiek 6–1-es sorozattal kezdték a meccset, majd 5–0-ssal folytatták, és úgy tűnt, ezzel már a szünet előtt eldöntik a harmadik hely sorsát: 14–6-ra is vezettek. Egy 6–2-es szériával aztán csökkentette hátrányát az orosz csapat, amely a 48. percben egyenlített (25–25). A bukarestiek hét és fél percen keresztül nem találtak be, de a hajrában ismét jobbnak bizonyultak ellenfelüknél, amely egyszer sem vezetett a meccs során. Végeredmény: Bukaresti MSC–Rosztov Don 31–30 (19–14).

A vasárnapi döntőben ugyanaz a két csapat mérte össze erejét, mint a tavalyi BL-fináléban, amely hosszabbítás után 31–30-as győri sikerrel végződött. A finálé a magyar csapat 4–1-es sorozatával biztatóan indult, a 17. percben Groot harmadik góljával 7–4-et mutatott az eredményjelző. A Vardar ekkor időt kért, majd az újrakezdés után egy 3–0-ás sorozattal kiegyenlített, s egy újabb találattal, a 27. percben először vezetett a mérkőzés során (7–8). A két csapat kőkemény védekezésének köszönhetően a félidő mindössze 9–9-ces, a pályán látottakat egyébként jól tükröző eredménnyel zárult.

A második félidő eleje a macedónoknak kedvezett, de 9–11 után a 43. percben a Győr Hansen találatával 13-nál egyenlített, két perc múlva pedig Görbicz révén már vezetett. Aztán nagyjából felváltva estek a gólok úgy, hogy általában a Vardar volt lépéselőnyben, mígnem Lazovic kétperces kiállítását kihasználva ismét előnybe kerültek a győriek: 17–16. A vezetés ezúttal is tiszavirág-életű volt, az utolsó perc így – Groot hétméteresével és egyenlítésével – 19–19-ről indult. Lakics ismét a Vardart juttatta előnyhöz, amikor már csak 21 másodperc volt hátra. A szezon végén a győriek kispadjáról 6 év után távozó Ambros Martín ekkor időt kért, ami után Amorim emberhátrányban egyenlített, és jöhetett a Vardar-időkérés... 9 másodperc volt hátra – a támadásnak idejekorán vége szakadt, és jöhetett a hosszabbítás...

Az első hosszabbításfélidő Amorimról szólt: egymás után háromszor is betalált, de mindháromszor jött a válasz – Bódi góljára azonban már nem, mert vége volt a játékrésznek. A második 5 perc Groot hétméterével indult, ezzel a magyarok az első félidő óta először vezettek két góllal: 25–23. Aztán labdaszerzés, és Bódi belövi: 26–23. De a gyors adok-kapoknak korántsem volt még vége, pillanatok múlva már csak 26–25, aztán 27–26 – kevesebb mint egy perccel a vége előtt... Az utolsó győri támadásban Oftedal eladta a labdát, a Vardar ziccerbe került, de Kiss Éva megfogta a dobást: BL-győztes a Győr, 2013, 2014 és 2017 után negyedszer!

Végeredmény: Győri Audi ETO–Vardar Szkopje (macedón) 27–26 (9–9, 20–20, 24–23) – hosszabbítás után.

FOTÓ: A győri Groot (balra) és Amorim fekteti el Neagut a szombati elődöntőben  – MTI/ILLYÉS TIBOR