Bajnokok Ligája: fordítottak a hátrányban levők

Az Atlético Madrid Bajnokok Ligája-negyeddöntőbe jutott, miután hosszabbítást követően az Anfield Roadon 3–2-re legyőzte a címvédő FC Liverpool gárdáját a nyolcaddöntő szerdai visszavágóján. A Paris Saint-Germain hazai pályán 2–0-ra legyőzte a Borussia Dortmund csapatát, ezzel 3–2-es összesítéssel jutott tovább.

A kapu előtt és a mezőnyben is domináló Pool Geroginio Wijnaldum fejesével a szünetre ledolgozta az első meccsen összeszedett hátrányát, és bár a második félidőben a szakadó esőben felsőlécig jutott, nem tudta újabb gólra váltani fölényét. Sőt, a hajrában Saúl Niguez bevette a hazaiak kapuját, ám a találatot les miatt nem adták meg.

Következett a hosszabbítás, amelyben Roberto Firmino előbb kapufára fejelte a labdát, majd a kipattanót értékesítette. Alig három perc elteltével a Liverpool kapusa, Adrián passzolt rossz helyre, a játékszer Marcos Llorentéhez került, aki 18 méterről a hosszú alsóba tekert. A spanyol középpályás a hosszabbítás első félidejének ráadásában ismét villant, a végeredményt a csereként beállt Álvaro Morata állította be egy kontra végén.

A Vörösök Jürgen Klopp irányítása alatt először vesztettek oda-visszavágós párharcot, az európai kupaporondon legutóbb az Európa Liga 2014–2015-ös kiírásában a legjobb 32 között a Besiktas Isztambul ellenében 11-esekkel búcsúzott a gárda ebben a „műfajban”.

Véget ért egyúttal a Liverpool több mint öt és fél évig tartó veretlensége az Anfield Roadon a nemzetközi kupákban, ezalatt 25 mérkőzésen 18 győzelem mellett 7 döntetlen volt a mérlege.

A koronavírus-járvány miatt nézők nélkül rendezték a párizsi találkozót, amely a francia együttes történetének harmadik zárt kapus mérkőzése volt a Parc des Princes-ben. Az összecsapás előtt mintegy 3000 francia szurkoló gyűlt össze a stadionon kívül, a rendezők pedig a drukkerek három drapériáját függesztették ki a nézőtéren, közülük a legnagyobbon ez állt: „a PSG a mi egyetlen vírusunk”.

Az első fél óra végén Neymar bevetődve, fejjel szerzett vezetést (ez volt a 400. profi találata), majd a szünet előtt Juan Bernat növelte kétgólosra a különbséget, amivel a PSG jutott a legjobb nyolc közé. A párizsiak zsinórban 32. BL-meccsükön szereztek gólt, és már csak két meccsre vannak a Real 34-es rekordjától.

Eredmények, Bajnokok Ligája-nyolcaddöntő, visszavágó: • FC Liverpool (angol)–Atlético Madrid (spanyol) 2–3 (gól: Geroginio Wijnaldum – 43. és Roberto Firmino – 94. perc, illetve Marcoc Llorente 2 – 97. és 105., valamint Álvaro Morata – 121. perc) – hosszabbítás után; továbbjutott az Atlético 4–2-es összesítéssel • Paris Saint-Germain (francia)–Borussia Dortmund (német) 2–0 (Neymar – 28. és Juan Bernat – 46. perc; kiállítva: Emre Can – 89. perc) – tj. a PSG 3–2-es összesítéssel.

*

Ha magyar csapat nem is, magyar labdarúgó lesz a legrangosabb európai sorozat, a Bajnokok Ligája negyeddöntőiben, ugyanis a Gulácsi Pétert foglalkoztató lipcsei gárda a tavalyi döntős Tottenham együttesét búcsúztatva bejutott a legjobb nyolc közé. A továbbjutásban komoly érdeme van a magyar válogatott hálóőrnek is, aki ezúttal is „hermetikusan” lezárta kapuját.

Meglepő módon a német hatóságok engedélyezték, hogy az RB Lipcse és a Tottenham mérkőzése ne legyen zártkapus, a stadionba kilátogató mintegy negyvenezer néző pedig végül fantasztikus továbbjutásnak örvendhetett: a tavalyi döntős elleni párharcot kapott gól nélkül tudta le Gulácsi és csapata.

Pedig a „csodaedző” José Mourinho gárdája az első mérkőzésen, hazai pályán elszenvedett meglepő, 1–0-s vereség után a fordításban reménykedett: három csatárral kezdett, letámadva a hazaiakat. Csakhogy Julian Nagelsmann tanítványai sokkal fürgébbnek bizonyultak a vendégek előretolt hátvédjeinél, így bő 20 perc alatt kétszer is meglepték a riválist, s miután Gulácsi az angolok kevés helyzeténél mindig résen volt, a lipcsei csapat végül kettős győzelemmel bekerült Európa legjobb nyolc csapata közé. Az RB Lipcse története során először jutott be a BL negyeddöntőjébe.

A nap másik mérkőzését, a Valencia és az Atalanta közötti nyolcaddöntő visszavágóját zárt kapuk mögött játszották le, de ez a jelek szerint cseppet sem szegte a labdarúgók kedvét: hét gól született a mérkőzésen. Az olaszok néhány hete még csodaszámba tűnő továbbjutása azonban egy percig sem forgott kockán: az első mérkőzésen 4–1-re nyerő Atalanta már a 3. percben vezetést szerzett. A Valenciának a második félidő 67. percében ugyan sikerült fordítania, így ekkor ismét „csak” három gól kellett a továbbjutásához, a szlovén válogatott labdarúgó Joszip Ilicsics azonban hamar szertefoszlatta a hazai reményeket az aradi Ovidiu Alin Haţegan vezette mérkőzésen. A 32 éves támadó különben Zlatan Ibrahimovicot megelőzve a legidősebb olyan játékos lett, aki négyszer betalált egy BL-mérkőzésen, míg az Atalanta úgy jutott a negyeddöntőbe, hogy most indult először a sorozatban.

Eredmények, nyolcaddöntő, visszavágó: • RB Lipcse (német)–Tottenham Hotspur (angol) 3–0 (gól: Sabitzer 2 – 10. és 21., valamint Forsberg – 87. perc) – továbbjutott az RB Lipcse 4–0-s összesítéssel • Valencia CF (spanyol)–Atalanta Bergamo (olasz) 3–4 (Gameiro 2 – 21. és 51., továbbá Ferrán Torres – 67. perc, illetve Ilicsics 4 – 3., 43., 71. és 82. perc, az első kettő 11 m) – tj. az Atalanta, 8–4-es összesítéssel.