Ázsiai tenisztornákon történt

A héten mind a nők, mind a férfiak számára Ázsiában rendeznek nagyobb pénzdíjas tornákat – a magyar és a román teniszezők szereplését foglaljuk össze.

Babos és Niculescu kikapott a pekingi selejtezőben

Babos Tímea kikapott a pekingi, 8,3 millió dollár összdíjazású, keménypályás tenisztorna selejtezőjének első fordulójában. A világranglistán 89. magyar játékos a WTA rangsorában 78. kazah Zarina Dijasszal csapott össze pénteken az első körben, és 1 óra 12 perc alatt 6:1, 6:4-es vereséget szenvedett.

A soproni lány párosban is érdekelt, a francia Kristina Mladenovic oldalán szerepel, és második kiemelést kaptak a szervezőktől. Ezért erőnyerőként kihagyhatják az első fordulót, majd a nyolcaddöntőben a szabadkártyás kínai Su-aj Peng, Ja-fan Vang és a Monique Adamczak,  Szi-nyun Han (ausztrál, kínai) kettős párharcának győztese ellen lépnek pályára.

Búcsúzott a selejtezőktől a 32 esztendős Monica Niculescu (106. a világranglistán) is, aki a hét évvel fiatalabb amerikai Lauren Davistől (62.) szenvedett háromszettes vereséget (6:3, 4:6, 6:4). A mérkőzés 2 órát és 8 percet tartott. Davis most már 2–1-re vezet az egymás elleni párharcukban, 2015-ben a washingtoni nyolcaddöntőben még Niculescu diadalmaskodott, egy évre rá a franciaországi Poitiers-ben rendezett negyeddöntőben viszont az amerikai teniszező nyert.

A selejtezőkben való részvétel jutalma 3700 dollár és 20 WTA-pont, a főtáblás szerepléshez két meccset kellett nyerni.

A román teniszezők közül a pénteken 28 életévét betöltött Simona Halep alanyi jogon főtáblás, 6. kiemelt, s első ellenfele a selejtezőkből érkezik. A konstancai lány 2017-ben a kínai fővárosban a döntőig menetelt, ott ugyan kikapott a francia Caroline Garciától, de elődöntős sikere a lett Jelena Osztyapenko ellen első ízben hozta el számára az elsőséget a világrangsorban.

Párosban két román lány indul, a már említett Niculescu és Raluca-Ioana Olaru. Előbbi párostársa az amerikai Vania King, és az első menetben Osztyapenko és az ukrán Dajana Jasztremszka duójával játszik. Olarunak is amerikai társ jutott Alison Riske személyében, sőt ellenfelük is tengerentúli lesz: Sofia Kenin és Bethanie Mattek-Sands.

Cârstea sziporkázik Taskentben

A 250 ezer dollár összdíjazású keménypályás tornán két győzelmet jegyzett a nyolcadik kiemelt 29 esztendős Sorana Cârstea (96. a világrangsorban), s a döntőbe jutott.

A negyeddöntőben a négy évvel ifjabb montenegrói Danka Kovinics (120.) volt az ellenfele a bukaresti lánynak, 143 perc küzdelem után 7:5, 5:7, 6:1 arányban diadalmaskodott – kettejük párharcában így már Cârstea 3–1-re vezet.

A folytatás is kitűnően sikerült Cârstea számára, a román lány két sima szettben leiskolázta a 19 éves tinit, Katarina Zavackát (142.). A pénteki elődöntő 6:0, 6:3-mal végződött, egy órát és 14 percet tartott. A bukaresti teniszező 9 gém után hagyta szóhoz jutni ukrán ellenfelét, majd utána kicsit kiengedett, de uralta a mérkőzést.

Cârstea eddig egyetlen WTA-tornát nyert, éppen Taskentben 11 évvel ezelőtt, további két alkalommal jutott a fináléba, de vesztett (2007-ben Budapesten és 2013-ban a kanadai Torontóban). Eddigi jutalma 21 400 dollár és 180 világranglisapont, a döntőben a belga Alison van Uytvanck lesz az ellenfele.

Párosban kiesett a Irina-Camelia Begu, aki a fehérorosz Lidja Morozova oldalán szerepelt, a második kiemelt duót a Sharon Fichman, Tatjana Maria (kanadai, német) kettős búcsúztatta 7:5, 6:4-gyel, 77 perces mérkőzésen. Beguék 1820  dolláros csekkel és 60 világranglistaponttal vigasztalódhatnak. Begu 2012-ben egyesben megnyerte a taskenti vetélkedőt.

Csuhaj és Csengtu

A második fordulóban „elvérzett” a kínai Csuhajban rendezett keménypályás férfi tornán (931 335 dollár összdíjazás) a Jean-Julien Rojer, Horia Tecău (holland, román) páros, az első kiemelt kettős, már az első körben is megszenvedett a sikerért: döntő rövidítésben 6:3, 3:6, 10–7 arányban gyűrte le az ausztrál Nick Kyrgios, Matt Reid duót. A folytatásban is szuper tie-break döntött, de ellenfelük javára, a negyeddöntőben meglepetésre mindössze 65 perc alatt 6:4, 1:6, 10–5-re vesztettek a világranglistán a 400. hely környékén jegyzett Dominik Köpfer, Szun Vu Kvon (német, dél-koreai) páros ellen. Tecăuék jutalma 8370 dollár és 45 ATP-pont.

A másik kínai városban, Csengtuban rendezett, egymillió dollár összdíjazású keménypályás férfi tornán a 27 éves Fucsovics Márton egyesben és párosban is indult, de mindkét esetben már az első fordulóban búcsúzott. Előbbi sorozatban a dél-afrikai Lloyd Harris fogott ki rajta, a 22 esztendős fokvárosi teniszező 1 óra 42 perc alatt 4:6, 6:4, 6:2 arányban nyert.

Párosban Fucsovics, a litván Ricardas Berankis oldalán indult, s mindössze 41 percet töltött a pályán az amerikai Taylor Fritz és Nicholas Monroe társaságában, 6:4, 6:1 volt a végeredmény.

Borítókép: Több mint egy évtized után ismét döntős Sorana Cârstea az üzbég fővárosban