Az álhumanizmus felhőkakukkvárai

Az álhumanizmus felhőkakukkvárai
Tim Röhn, a Die Welt riportere nem azok közé tartozik, akik másodkézből szerzett információk alapján tájékozódnak. Én együttérzek a bevándorlókkal - ezért úgy vélem le kell zárni a határokatcímű cikkének megírása előtt bejárta Magyarországot, Boszniát, Horvátországot, Itáliát, Franciaországot, Görögországot, Szlovéniát, Ausztriát és végül Spanyolországot. Mindenütt elbeszélgetett a helybeliekkel és a bevándorlókkal, s arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi helyzet nem tartható fenn. Egyik fél szempontjából sem.

Miután meghallgatta a migránsokat, el kellett ismernie, hogy az ő helyükben ő sem tenne egyebet. Az egyetlen dolog, ami megkülönbözteti őt tőlük abban áll, hogy ő az első világban született, előbbiek a harmadikban. De ez önmagában nem érdem. Neki legalábbis semmi erkölcsi kiválóságát vagy kimagasló szellemi teljesítményt nem kellett ezért felmutatnia. Egyszerűen a sorsa hozta így. Ezért, mint mondta, mindig nehezére esett, hogy az Európai kontinens határainak lezárását követelje, soha nem is tette meg. De arra sem volt soha képes, hogy a csőlátásban szenvedő álhumanistákhoz hasonlóan figyelmen kívül hagyja a kontinens lakosainak és maguknak a migránsoknak a valóságos problémáit.

„A gazdasági bevándorlók – írja – abban a hitben jönnek hozzánk, hogy Európa a béke és a jólét földje. Fogalmuk sincs róla, hogy itt tulajdonképpen senki nem várja őket. Hogy sokan közülük elkerülhetetlenül ismét nyomorúságban fognak kikötni, mert menekültjogi kérelmüket a hatóságok el fogják utasítani. Mindez nem vezethet semmi jóra. Az a mindennapos emberáradat, mely újabban Spanyolország határait ostromolja, sem Európának, sem a bevándorlóknak nem válik hasznára.Európa-szerte növekszik a nyitott határokkal szembeni ellenállás. Egy tetszés szerinti országot önkényesen lakóhelyül választani, ez egyszerűen nem életszerű ötlet. Nincs az a szociális ellátórendszer, mely ezt a kísérletet huzamosabb időn át el tudná viselni.”

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Románia számára ez az egész európai uniós integráció olyan, akár a délibáb: mikor már azt hiszed, hogy elérhető közelségbe kerül, tovatűnik – fogalmazta meg inkább rezignáltan, mint ironikusan a többsebességű Európáról vízionáló Fehér Könyvről véleményét gazdasági elemzőink egyike. Az unió kemény magjához tartozó országok félreérthetetlen jelét adták szándékuknak: zárják soraikat. Amennyiben erre valóban sor kerül, a „magországok” – Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország – olyan exkluzív csoportot hoznak létre az EU-n belül, ahonnan Románia, az unió egyik legszegényebb országa értelemszerűen kimarad.
Máskép(p)