Autózás helyett gyaloglásra ösztönzi a kolozsváriakat Boc

Az ötlet jó, csak parkolóhelyet is kellene biztosítani hozzá

Autózás helyett gyaloglásra ösztönzi a kolozsváriakat Boc
Litván példából ihletődve Kolozsvár elöljárója azt javasolja az Erdély fővárosában lakóknak, egy hónapig hagyják otthon személygépkocsijukat, s gyalog közlekedjenek a városban. Az angolosan challenge elnevezésű kihívást a balti állambeli Tauragė városának vezetői indították el, Emil Boc pedig úgy döntött, felveszi a kesztyűt. A litvániai város illetékesei azt ígérték, a lépésekért cserébe fákat ültetnek a minél zöldebb környezet kialakítása érdekében. Ahányszor lépésszám alapján virtuálisan körbejárják Földet, annyiszor 100 facsemetét ültetnek. A lakosság megtett lépéseit speciális mobilapplikáció méri, a vállalkozó szelleműek pedig a közösségi hálókon a #walk15 címkét (hashtaget) használva is népszerűsíteni tudják az ötletet, amely tulajdonképpen a Száz fenntartható város elnevezésű projekt része. Az általunk megkérdezett sofőr nem örül az ötletnek, egy sokat gyalogló kolozsvári viszont igen.

Új ötlettel rukkolt elő Emil Boc polgármester: arra buzdítja a Kolozsváron élőket, hogy egy hónapig bírják ki anélkül, hogy igénybe vegyék személygépkocsijukat. Valójában arról van szó, hogy a városvezető úgy döntött, csatlakozik a litvániai Tauragė városa által az Európai Mobilitás Hete keretében meghirdetett kihíváshoz (angol nyelvű kifejezéssel challenge), amely arról szól: 30 napig ne vegyük igénybe járművünket. Nyilatkozata szerint a többi 99 európai klímasemleges várossal együtt vállalták a kihívást és mindent megtesznek annak érdekében, hogy teljesítsék a feltételeket, azaz, hogy minél több lakos gyalogszerrel közlekedjen munkába menet vagy vásárlás alkalmával.

– A kihívás abban áll, hogy a száz klímasemleges város lakóinak annyi lépést kell összegyűjteniük, ami megfelel száz föld körüli sétának. Valamennyi virtuális föld körüli útért a litvániai város száz fát ültet majd. Arra kérem önöket, csatlakozzanak a kihíváshoz, töltsék le a #walk15 elnevezésű speciális mobilapplikációt, és adják hozzá a megtett lépések számát naponta – mondta Boc.

Kolozsvár polgármestere hozzátette: a kihívás szeptember 16-án az Európai Mobilitás Hetének első napján indul és október 16-én ér véget. – A cél 100 ezer fa ültetése azon európai városok nevében, amelyek vállalták a klímasemlegesség elérését. A városháza közösségi oldalain több információ is olvasható a témában – tette hozzá a városvezető.

Emlékeztetett: nemrég az Európai Unió illetékes intézményei a klímasemlegességnek 2030-ig történő elérésére Kolozsvárt is kiválasztották, így majdhogynem kötelező igennel válaszolni az ilyen jellegű kihívásokra.

– A környezetjavító faültetés mellett nem mellékes a mozgás, a gyaloglás és a sportolás egészségünkre gyakorolt jótékony hatása sem. Szeptember 16-tól tehát gyalogoljunk és legyünk egészségesebbek! – szól a polgármester felhívása a kolozsváriakhoz.

Tudatta: annak érdekében, hogy 2030-ra Kolozsvár klímasemlegessé váljon, Kolozsvárnak 190 hektár új zöldövezetet kell létrehoznia. Emellett 2026-ig teljes mértékben zölddé teszik a tömegközlekedést, azaz csupán elektromos meghajtású járművekkel biztosítják majd a városi és metropoliszövezeti mobilitást. Ezen kívül nullára kell csökkenteniük a szén-dioxid-kibocsátást, illetve okos- és befogadó várost kiépíteniük.

A személygépkocsit használók nem fogadták nagy örömmel a polgármester ötletét. – Akadnak olyanok, akik harminc napig éhségsztrájkot folytatnak. Na, az tényleg komoly kihívás. Felmerül a kérdés, hogy ha mindenki otthon hagyja a gépkocsiját, az üzletek ellátását mivel oldják meg. Netán biciklivel vagy lökhajtásos bivalyszekérrel helyettesítik a gépjárműveket? – vette fel megkeresésünkre Lázok Levente. Másik kérdés, hogy akkor a gépkocsiadó és a biztosítás összegét is ezzel arányosan csökkentik, azaz levonnak belőle 8 százalékot – tette hozzá a sofőr, aki szerint annak könnyű dolga lesz, akinek nincs személygépkocsija. A kolozsvári férfi hozzátette: rendszerint csupán hétvégén használja terepjáró típusú személygépkocsiját, hét közben ritkán veszi igénybe a járművet.

– Az is felmerül, hogy melyik parkolóban tarthatom biztonságban az autómat, ha nem használom. Ki biztosítja számomra a bérmentes parkolást erre a hónapra, vagy a kihívás teljesítése közben is fizetnem kell-e a parkolásért – sorolta a kérdéseit a kolozsvári lakos.

Egy másik kolozsvári sofőr számára egyáltalán nem kihívás a polgármester ötlete. – Nagyon ritkán használom a személygépkocsimat, akkor is szinte kizárólag hétvégén, amikor igyekszem elhagyni a szennyezett és zajos várost – fogalmazott. – Hétközben gyalogolok, biciklit, illetve tömegközlekedési járműveket használok a mobilitási igényeim kielégítésére. Egyébként nagyon hasznos tapasztalat többféle szempontból megfigyelni a kolozsvári közúti forgalmat, perspektívába helyezi a dolgokat, sokat lehet tanulni abból, ha valaki többféle közlekedési alternatívát is kipróbál. Mindenképpen felinstallálom az applikációt, és lépéseimmel hozzájárulok a faültetéshez, ezáltal a zöldebb környezet kialakításához – nyilatkozta a Szabadságnak egy másik férfi.

(Borítókép: Száz facsemete jár minden virtuális föld körüli sétáért)