Ausztrál tenisztornák: csak Buzărnescu örülhetett

Az év első Grand Slam tornáját megelőző ausztrál vetélkedőkön folytatódott a román és magyar játékosok szereplése, de csak Mihaela Buzărnescu örülhetett továbbjutásnak.

Hobartban Monica Niculescu (95. a világranglistán) visszalépett a további küzdelemtől. A 250 ezer dollár összdíjazású keménypályás tornán a negyeddöntőben a második kiemelt belga Elise Mertens ellen kellett volna pályára lépnie, de a nyaki sérülése miatt erre képtelennek bizonyult. A selejtezőkből főtáblára került 30 éves Niculescu tavaly döntőt játszott a tasmaniai tornán (éppen Mertenstől kapott ki a fináléban), most 6175 dolláros csekkel és 78 világranglistaponttal vigasztalódhat.

A vetélkedőn szereplő másik román lány Mihaela Buzărnescu (57.) viszont folytatja menetelését, elődöntőbe jutott miután két játszmában, 7:6 (5), 6:1 arányban legyőzte az amerikai Alison Riskét (89.). A találkozó másfél órát tartott. A 29 esztendős teniszező második WTA elődöntőjét játssza, tavaly az osztrák városban, Linzben rendezett tornán jutott a legjobb négy közé. Buzărnescu az első szettben 2:5-ről állt talpra, 5-nél utolérte ellenfelét, kivívta a rövidítést, majd ott győzni tudott. A második játszma már csak róla szólt. Buzărnescu eddigi jutalma 11 500 dollár és 110 WTA-pont, a döntőbe jutásért az ötödik favorit ukrán Leszjia Curenkóval játszik (43.) – utóbbi az első fordulóban Babos Tímeát búcsúztatta. A másik ágon Mertens ellenfele a brit Heather Watson – utóbbi Sorana Cârstea reményeinek vetett véget az első körben.

Párosban a negyeddöntő jelentette a végállomást Hobartban az első kiemelt Raluca-Ioana Olaru, Olga Szavcsuk (román, ukrán) kettős számára. A hatodik favorit Veronika Kudermetova, Arina Szabalenka (orosz, fehérorosz) duó egy sima és egy szoros szettben győzött ellenük, 6:1, 7:5 volt a végeredmény, az összecsapás 71 percet tartott.

Sydney városában a 470 ezer dollár összdíjazású, keménypályás tornán a Jean-Julien Rojer, Horia Tecău (holland, román, 2.) páros is a legjobb nyolc között vesztett. Tecăuék a negyeddöntőben meglepetésre 7:6 (5), 6:1 arányban kikaptak a Jan-Lennard Struff, Viktor Troicki (német, szerb) kettőstől – utóbbiak először alkotnak párost. Az összecsapás 73 percet tartott. A román, holland kettős 2015-ben döntőt játszott az ausztrál városban, most 7240 dolláros csekkel és 90 ATP-ponttal vigasztalódhatnak.

Stollár Fanny szettelőnyről kapott ki a svájci Viktorija Golubictól az ausztrál nyílt teniszbajnokság selejtezőjének első fordulójában. A viadal honlapja szerint a világranglistán 214. magyar játékos az első szettet még magabiztosan hozta a rangsorban 116., a kvalifikációban negyedik helyen kiemelt riválisa ellen, aki azonban a másodikban rövidítés után egyenlített, a harmadikban pedig mindössze egyetlen játékot veszített. A selejtezőben magyar részről még Piros Zsombor érdekelt, ő a második fordulóban az amerikai Bjorn Fratangelóval találkozik.

A selejtezőkben rajtolt három román teniszező közül kettő „élte túl” a nyitókört. A 28 éves Alexandra Dulgheru (190.) román származású ellenféllel csapott össze, a mindössze 17 esztendős, kanadai Bianca Andreescu nem sokat tudott tenni ellene, a kétszettes mérkőzés 66 percet tartott. Szintén 17 éves ellenfél következik számára, az ukrán Dajana Jasztremszka (177.) lesz az ellenfele a második fordulóban.

A 22 éves Irina Barának (183.) sokkal több gondja volt a rutinos, hat évvel idősebb bolgár Sesil Karatanceva ellen, a fordulatos, háromjátszmás találkozó két órát és 31 percet tartott. Bara a 23 esztendős amerikai Bernarda Pera (126.) ellen folytatja.

A 27 esztendős Alexandra Cadanţu (171.) viszont 66 perc után búcsút vett Melbourne-től, a fehérorosz Vera Lapko (135.) két sima játszmában búcsúztatta.

Selejtező, 1. forduló: Golubic (svájci, 4.)–Stollár 3:6, 7:6 (5), 6:1; Dulgheru–Andreescu (kanadai) 6:1, 6:1; Bara–Karatanceva (bolgár) 7:5, 3:6, 7:5; Lapko (fehérorosz)–Cadanţu 6:3, 6:1.

A továbbjutók jutalma 15 ezer ausztrál dollár és 20 világranglistapont, a részvétel fele ennyi pénzt és mindössze 2 WTA-pontot ér.