Attól függ …

Attól függ …
Nem lesz könnyű továbbra is Klaus Johannis felfüggesztése mellett érvelni azt követően, hogy az elnök – az Alkotmánybíróság döntésének megfelelően – menesztette végül Laura Codruța Kövesit az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) éléről. De ki mondta, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) – felbátorodva a lefejezési kísérlet sikerén - hirtelen visszavonulót fúj, csak mert át kell lépnie az észérvek és agyrémek közötti határt?

Amint azt a szociáldemokrata párt alelnöke, Adrian Țutuianu szenátor bejelentette: pillanatnyilag elhárult ugyan a felfüggesztés veszélye, de semmi ok a nyugalomra, van még egy-két mulasztás Johannis róvásán, lásd például a DIICOT-vezető kinevezésének halasztgatását. Az igazságügyi miniszter javaslatát pozitívan véleményezte a bírákból és ügyészekből álló szaktestület (CSM), az elnök meg füle botját sem mozgatja, a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség vezető tisztsége hónapok óta üresen áll – emlékeztetett Țutuianu. Néhány hete még azzal vádolták az államfőt, hogy a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) igazgatói tisztségét tartja betöltetlenül, Johannis végül elővarázsolt egy jelöltet, de csak akkor, amikor a PSD már épp lecsapni készült. Nem csodálkozhatunk tehát, ha virradatra most DIICOT-vezér is kerülne. De még ez se elég, ott lebeg fölötte a hatalommal való visszaélés vádja – állítják a szociáldemokraták. A PSD – magyarázta Țutuianu - nem vitatja az elnök jogát normakontrollt kérni az általa kifogásolt jogszabályok esetében, de úgy véli, Johannis túlzásokba esik, visszaél ezzel a joggal – mondta a szenátor. Hogy ez mennyire képez jogalapot az elnök felfüggesztéséhez? Ha a parlamenti többség úgy akarja ...

De hogy valóban van erre a kalandra parlamenti többség, arról mostanában igencsak megoszlanak a vélemények. Jól értesült bukaresti források szerint maga az ALDE, a kisebbik koalíciós párt fog kihátrálni a PSD mogul felfüggesztés-ügyben.  Călin Popescu Tăriceanu állítólag így próbál bosszút állni Liviu Dragnean azért, mert a szociáldemokraták elnöke hallani sem akar arról, hogy ő, mármint Tăriceanu legyen a PSD-ALDE közös jelöltje a jövő évi elnökválasztásokon. Dragneaék szempontjából elképzelhetetlen, hogy ne egy vérbeli PSD-s vállalja a jelöltséget, milyen üzenet a választók számára, ha a pártvezetés átengedi ezt a tisztséget? Márpedig Tăriceanunak, ha valóban igazak az elnöki ambícióira vonatkozó hírek, csak a PSD támogatásával van esélye Johannisszal szemben. Akinek legyőzése – megint más vélemények szerint – talán édesebb volna számára az elnöki tisztség megszerzésénél is. Tăriceanu, és minden bizonnyal nem csak ő, ugyanakkor komolyan kételkedik abban, hogy a PSD egyáltalán sikerre viheti a felfüggesztési akiót. Nem jött ez össze Băsescu esetében sem, amikor két erős párt, a szociáldemokraták és liberálisok együtt gyürkőztek neki - fejtette ki az ALDE vezetője a bukaresti Adevărulnak. Más kommentárok szerint azonban Tăriceanu óvatos ember és féltve ragaszkodik szenátusi elnöki tisztségéhez, aminek visszavonásával a PSD bármikor megzsarolhatja.

Márpedig a PSD-nek, pontosabban Liviu Dragneának létfontosságú Johannis felfüggesztése, ha az elnök által kifogásolt, az igazságszolgáltatás szociáldemokrata elképzelések szerinti reformját szabályozó törvényeket viszont akarja látni a Hivatalos Közlönyben. Ezek aláírására Johannis hiányában az ideiglenesen helyébe lépő közjogi méltóságnak, Tăriceanu szenátusi elnöknek áll majd módjában.

Amint az várható volt, Kövesi menesztésével Johannis azt kockáztatja, hogy az épp megugrott népszerűségi mutatói látványosan lelohadnak. A CURS felmérése szerint bejelentését követően, miszerint indulni fog egy következő mandátumért, Johannis támogatottsága hirtelen 43 százalékra emelkedett – a szavazótáborán elhatalmasodott csalódás ezt most majd visszaveti. Ki tudja, lehet épp egy mondvacsinált felfüggesztési akció kell ahhoz, hogy a PSD célkeresztjébe került elnök jó mártírként ismét visszahízza a most elvesztett százalékokat …

        

A rovat cikkei

Máskép(p)
Mélyre ható és mélyre nyúló hosszú politikai csatározás elé nézünk, ha egymás mellé rakjuk a hétvégi eseményeket valamint azok fejleményeit, amelyek egyébként sok feltevést és kérdést idéztek elő máris. A szembenálló felek és táborok: Klaus Johannis államelnök versus Liviu Dragnea pártelnök (amolyan incognito miniszterelnök), illetve az utcára kivonult (vagy otthonról szolidarizáló) elégedetlenkedő tüntetők meg az államfő halvány hátországát képező választásvesztes liberálisok kontra szociáldemokraták és híveik, meg az érdekdrukkerek. Próbáljuk összerakni a közelmúlt események képkockáit, tisztánlátás végett.
Máskép(p)
Mintha ismételné magát a történelem, újból utcára vonult jelentős méretű tömeg. Főleg a fővárosban tüntettek sokan a kormánynak a büntetőjog módosításáról szóló két sürgősségi kormányrendelete ellen. Több hasonló megmozdulást láttunk az elmúlt öt évben, mint ahogy a kormány stratégiája sem újszerű. Elég egyértelmű, hogy a kabinet hirtelen, egyeztetések nélkül akarta elfogadni a közkegyelemben való részesítés tervezetét olyan pillanatban, amikor Liviu Dragnea az Egyesült Államok elnökével fényképezkedett, és próbálta szánalmas pr-akcióval elhitetni, hogy fontosabb személy, mint amilyen valójában.
Máskép(p)
Máskép(p)