ATP-vb: debütálók jutottak a döntőbe

David Goffin továbbjutásával vált teljessé az elődöntő mezőnye a férfi teniszezők londoni világbajnokságán. A belga játékos a csoportkörben meglepően simán győzte le az osztrák Dominic Thiemet pénteken az O2 arénában.

A csoport utolsó mérkőzésének, a Grigor Dimitrov–Pablo Carreno Busta találkozónak nem volt tétje, mert a 26 éves bolgár játékos már biztosította továbbjutását, a spanyol teniszező pedig honfitársa, a sérülés miatt visszalépett világelső Rafael Nadal helyére ugrott be, és csak két meccset játszott.

Eredmények, ATP-világbajnokság, 3. forduló, Pete Sampras-csoport: Goffin (belga, 7.)–Thiem (osztrák, 4.) 6:4, 6:1; Dimitrov (bolgár, 6.)–Carreno Busta (spanyol, 9.) 6:1, 6:1. A csoport végeredménye: 1. Dimitrov 3 győzelem/3 mérkőzés, 2. Goffin 2/3, 3. Thiem 1/3, 4. Carreno-Busta 0/2, 5. Rafael Nadal (spanyol, 1.) 0/1.

Elsőként Goffin jutott be a fináléba: a szombati elődöntőben a hetedikként kiemelt belga három játszmában verte a volt világelső, a tornán második helyen rangsorolt svájci Roger Federert. A nyitószettet biztosan nyerte a 36 esztendős Federer, ahogy a nála tíz évvel fiatalabb Goffin is a másodikat. A harmadikban aztán 1:1-nél a belga elvette a svájci adogatását, majd előnyét megtartva 5:4-nél simán hozta saját szervajátékát, és 1 óra 45 perc alatt diadalmaskodott esélyesebb riválisa felett. Ez volt Goffin első sikere Federer ellen eddigi hét meccsük során. Ő az első belga, aki vb-döntőbe jut (mindezt úgy, hogy a Roland Garros-i Grand Slam-tornán bokasérülést szenvedett), négyszer nyert eddig tornadöntőt, ebből kettőt idén a kínai Sencsenben és a japán fővárosban Tokióban.

A másik ágon Dimitrov nyert szetthátrányból fordítva győzte le az amerikai Jack Sockot, s ő Goffin ellenfele a vasárnap esti, lapzárta után végződött fináléban.

A bolgár egy perc híján két órát küzdött egy évvel fiatalabb ellenfelével, aki 3–1-re vezetett kettőjük párharcában (2014-ben még Dimitrov nyert, aztán három ízben Sock).

Eredmények, elődöntő: Goffin–Federer (svájci, 2.) 3:6, 6:2, 6:4; Dimitrov–Sock (amerikai, 8.) 4:6, 6:0, 6:3.

A két 26 esztendős játékos között 4–1-re a mérleg Dimitrov javára, legutóbb éppen az ATP-vb csoportkörében csaptak össze, s a bolgár 6:0, 6:2-re diadalmaskodott. Ezenkívül legyőzte a 2014-es US Open harmadik fordulójában, az idei Australian Open negyeddöntőjében s a szófiai döntőben, Goffin egyetlen sikere szintén 2017-ben született a hollandiai Rotterdam negyeddöntőjében. Ez lesz az első döntő az ATP-vb történetében, amelyben két debütáló mérkőzik meg, Goffin tavaly csak tartalék volt, és nem kapott lehetőséget, Dimitrov pedig először kvalifikálta magát a világbajnokságra.

Legutóbb újoncként a spanyol Alex Corretja tudott diadalmaskodni 1998-ban, honfitársát Carlos Moya győzte le, akkor még Hannoverben rendezték a vb-t.