Atlétikai vb: Márton Anita ötödik súlylökésben

A súlylökő Márton Anita (a képen) 18,86 méterrel ötödik helyen végzett csütörtökön a dohai atlétikai világbajnokságon.

A sportág első magyar világbajnoka tavalyi sérülése után a márciusi fedettpályás Európa-bajnokságon tért vissza, ahol bronzérmet szerzett. Ezután azonban nem úgy alakult a szezonja, ahogy tervezte – bár az olimpiai szintet megdobta –, adós maradt a jó eredményekkel a Gyémánt Ligában is. Szeptemberben viszont már újra 18 méter fölé jutott, majd az Európa–Egyesült Államok viadalon idei legjobbjával, 18,95 méterrel harmadik lett. Ezzel a világranglista tizedik helyére került.

Dohában a 18,40 méteres selejtezőszintet második kísérletre teljesítette (18,44 m), s kilencedik helyen lett finalista.

A csütörtöki döntőben Márton Anita a nyolcadik dobó volt, de várnia kellett, mert éppen amikor sorra került, megtartották a 110 méter gát eredményhirdetését. A békéscsabai versenyzőt ez nem zavarta meg, 18,75 méterrel kezdett. Az első sorozat után a harmadik helyen állt a címvédő kínai Gong Li-csiao (19,07 m) és a jamaicai Danniel Thomas-Dodd (18,97 m) mögött. Az olimpiai bronzérmes magyar atléta másodikra 18,41-et ért el, előtte Gong 19,42-re, Thomas-Dodd pedig 19,07-re javított, utolsó dobóként pedig a 2015-ös világbajnok német Christina Schwanitz 18,87-tel megelőzte. Márton Anita 18,37-tel folytatta, viszont ebben a körben visszacsúszott a hatodik helyre, mert a fehérorosz Aljona Dubickaja (18,86 m) és az amerikai Maggie Ewen (18,79 m) is túldobta. A harmadik körtől a legjobb nyolc folytathatta, búcsúzott többek között az olimpiai bajnok amerikai Michelle Carter és az Európa-bajnok lengyel Paulina Guba. Innentől fordított sorrendben léphettek dobókörbe a súlylökők, azaz az éllovas kísérletezhetett utoljára.

A magyar versenyző 18,28-ig repítette a négykilós súlygolyót negyedikre, így maradt hatodik. Ewen 18,19-cel feljött harmadiknak, Gong 19,55-tel megerősítette vezető helyét. Az utolsó sorozatot Márton Anita – ötödikre 18,18 m jött – a hetedik helyről várhatta, mivel az amerikai Chase Ealey 18,82-vel elé került. Schwanitz 19,17-tel a harmadik helyre lépett előre.

„Nagyon erős vagy, meg tudod csinálni” – hangzott a biztatás Eperjesi László edzőtől. A 2017-es vb-n ezüstérmes Márton Anita javított is, 18,86 méterrel az ötödik helyen végzett. Az élen a sorrend nem változott, Gong megvédte címét.

*

A bahreini Szalva Eid Naszer minden idők harmadik legjobb idejével nyerte a női 400 méteres síkfutást. A világbajnoki ezüstérmes a döntőben a célegyenesre fordulva már jelentős előnyre tett szert az olimpiai bajnok Shaunae Miller-Uibóval szemben, aki hiába próbált hajrázni. Naszer 48,14 másodperccel ért célba, ennél csak ketten futották gyorsabban a stadionkört a nőknél, s ő lett a szám első ázsiai győztese. Miller-Uibo 48,37-tel végzett a második helyen, ez az ötödik eredmény az örökranglistán.

Tízpróbában a rúdugrás jelentette a címvédő és világcsúcstartó Kevin Mayer versenyének végét. A francia atléta ekkor az élen állt, de nem boldogult a 4,61 méterrel, harmadik kísérletére pedig lelassított, és sírva ráborult a szőnyegre. Elmondta, már szerdán bajlódott az Achillesével, majd a hajlítóizma is megsérült. Pedig csütörtökön éppen átvette a vezetést diszkoszvetésben az olimpiai harmadik, vb-második Damian Warnertől. Az első nap után éllovas kanadai ugyanis csak 42,19 métert dobott, így ő is kiszállt az aranyért zajló versenyből. Gerelyhajításban a német Niklas Kaul csúcsot javított, tízpróba során még senki sem dobott 79,05 métert. Az 1500 métert ugyan a fedettpályás vb-bronzérmes észt Maicel Uibo várhatta az élről, de Kaul nagyszerű futással megszerezte az aranyérmet úgy, hogy az első nap után csak 11. volt.

Hétpróbában az első nap után Katarina Johnson-Thompson vezetett, aki csütörtökön távolugrásban tovább növelte előnyét legnagyobb vetélytársával, Nafissatou Thiammal szemben. Az olimpiai és világbajnoki címvédő belga versenyző gerelyhajításban ugyan jobbnak bizonyult, de így is csaknem 140 pont volt a hátránya az ötpróbában vb-első brittel szemben. A záró 800 méteren Thiamnak nem volt esélye megelőznie Johnson-Thompsont, aki jobb futónak számít. A 26 éves atléta – az első hétpróbázó, aki ifjúsági és felnőtt vb-t is nyert – mindössze 19 ponttal maradt el a 7000 pontos határtól, amelyet csak négyen tudtak eddig átlépni.

Krizsán Xénia, aki júniusban 6619 ponttal országos csúcsot ért el, hétfőn sérülés miatt lemondta a részvételt – ez az eredmény a vb-n bronzérmet ért volna.

Eredmények:

Női súlylökés: 1. Li-csiao Gong (Kína) 19,55 m, 2. Danniel Thomas-Dodd (Jamaica) 19,47, 3. Chirstina Schwanitz (Németország) 19,17, ..., 5. MÁRTON ANITA 18,86.

Tízpróba: 1. Niklas Kaul (Németország) 8691, 2. Maicel Uibo (Észtország) 8604, 3. Damien Warner (Kanada) 8529.Női 400 m: 1. Szalva Eid Naszer (Bahrein) 48,14 másodperc, 2. Shaunae Miller-Uibo (Bahama) 48,37, 3. Shericka Jackson (Jamaica) 49,47.Hétpróba: 1. Katarina Johnson-Thompson (Nagy-Britannia) 6981 pont, 2. Nafissatou Thiam (Belgium) 6677, 3. Verena Preiner (Ausztria) 6560.