Atlétikai vb: Fraser-Pryce volt a leggyorsabb 100 méteren

A jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce győzött női 100 méteren vasárnap a dohai atlétikai világbajnokságon.

Az elődöntőből a három futamgyőztes, a kétszeres olimpiai bajnok Shelly-Ann Fraser-Pryce, a háromszoros Európa-bajnok brit Dina Asher-Smith és a vb-ezüstérmes elefántcsontparti Marie Josée Ta Lou egyformán 11 másodperc alatti idővel jutott a fináléba, így várható volt, hogy közöttük dől el az érmek sorsa – az olimpiai és vb-címvédő amerikai Tori Bowie visszalépett az elődöntőtől.

A döntőt ezúttal is – a szombati férfi finálé előtt megismert – látványos fényjáték vezette fel a Kalifa Stadionban. A szivárvány színeiben pompázó frizurát viselő Fraser-Pryce remekül lőtt ki a rajtból, fokozatosan növelte előnyét és biztosan szerezte meg negyedik vb-aranyérmét. Ideje 10,71 mp, a világ idei legjobbja.

Ahogy az elmúlt évek nagy világversenyein, ezúttal is a Christian Taylor–Will Claye csata volt várható férfi hármasugrásban. A kétszeres olimpiai és kétszeres világbajnok Taylor az elmúlt két ötkarikás játékokon és a legutóbbi vb-n is legyőzte riválisát, aki ugyanakkor idén egyedüliként került 18 méter fölé (18,14 m). Claye sokkal jobban kezdett, előbb 17,61-et, majd 17,72 métert ugrott, miközben Taylornak még nem volt érvényes kísérlete. Claye a negyedik sorozatban ismét javított (17,74 m), de ekkor Taylor 17,86-tal átvette a vezetést, sőt erre rátett még egy lapáttal: 17,92 méter lett a győztes ugrás.

Női rúdugrásban a 4,70 métert még 12-en vitték át, innentől a következő két emelésnél feleződött a mezőny: a 4,80 után hatan, a 4,85 után már csak hárman maradtak versenyben. Az olimpiai ezüstérmes amerikai Sandi Morris és az eddig inkább fedettpályán remeklő – ott kétszeres vb-második és kétszeres Európa-bajnok – orosz Anzselika Szidorova a 4,90-en is elsőre jutott át. A riói aranyérmes görög Katerina Sztefanidi ezen a magasságon egyet rontott, majd 4,95-re emeltetett, de ez a húzása nem jött be, így be kellett érnie a bronzzal. Morris sem bírt a 4,95-tel, a semlegesként induló Szidorova viszont harmadikra sikerrel próbálkozott.

Először szerepelt a vb-programban a – majd a tokiói olimpián is debütáló – 4 x 400 méteres vegyesváltó. A két férfi és két női futó alkotta csapatok vetélkedésében az amerikaiak világcsúcsot futottak az elődöntőben, és a fináléban újra javítottak a rekordon. A győztes váltó tagjaként tovább gyarapította kivételes éremgyűjteményét a hatszoros olimpiai és immár 12-szeres világbajnok Allyson Felix, aki tíz hónappal szülése után került be az amerikai csapatba.

Madarász Viktória a 39. helyen végzett 20 kilométeres gyaloglásban hétfő hajnalban. A tengerparti Cornich sétányon ugyanolyan körülmények várták a 45 fős mezőnyt, mint az előző napokon a női maraton és az 50 kilométeres gyaloglás esetében: 30 fok és magas páratartalom.

A két évvel ezelőtti vb-n 12. Madarász már a rajt után a mezőny végén helyezkedett, jelentősen leszakadva az élbolytól. Öt kilométernél a 44. helyen haladt, ezen tudott javítani, 10 kilométernél a 37., 15-nél pedig a 38. helyen gyalogolt, és végül a 39. helyen ért célba.

„Életem legrosszabb és legnehezebb versenyén vagyok túl” – nyilatkozott Madarász Viktória, aki teljesen elkészült az erejével. A végén csak arra figyeltem, hogy célba érjek – nyilatkozta. „– Próbáltunk felkészülni ezekre a körülményekre, szaunázással, párásítóval, szobabiciklizéssel, de ezt az időt nem lehetett szimulálni. Ennek tükrében a fő célom az volt, hogy végigmenjek, mivel tavaly az egész évem sérüléssel telt.”

Az élen négyfős kínai különítmény diktálta a tempót az első méterektől fogva, velük csak a brazil Erica Rocha De Sena tudta tartani a lépést. Az ázsiai ország versenyzői számítanak a szám legjobbjainak, az eddigi vb-ken 11 érmet, köztük négy aranyat gyűjtöttek. Ezúttal teljesen kisajátították a dobogót, amire még nem volt példa világbajnokságon. Sőt, az első négy hely is az övék lett volna, de a hajrában Csiaju Jangot kizárták. A győzelmet a szülés után visszatérő Liu Hong szerezte meg, aki negyedik vb-elsőségét gyűjtötte be.

Korábban a román küldöttségtől előkelő eredményt ért el Narcis Mihăilă, aki az 50 km-es gyaloglásban a 10. helyen végzett 4:13:56 órás eredménnyel, de messze elmaradva eddigi legjobbjától (3:58:17), s az olimpiai szintidőtől is (3:50).

Eredmények:

Férfi hármasugrás: 1. Christian Taylor (Egyesült Államok) 17,92 méter, 2. Will Claye (Egyesült Államok) 17,74, 3. Hugues Fabrice Zango (Burundi) 17,66.Női 100 m: 1. Shely-Ann Fraser-Pryce (Jamaica) 10.71 másodperc, 2. Dina Asher-Smith (Nagy-Britannia) 10,83, 3. Marie-Josée Ta Lou (Elefántcsontpart) 10,90.Női rúdugrás: 1. Anzselika Szidorova (orosz, semleges színekben) 4,95 méter, 2. Sandi Morris (Egyesült Államok) 4,90, 3. Katerina Sztefanidi (Görögország) 4,85.4 x 400 méteres vegyes váltó: 1. Egyesült Államok (Wilbert London, Allyson Felix, Courtney Okolo, Michael Cherry) 3:09,34 perc – világcsúcs, 2. Jamaica 3:11,78, 3. Bahrain 3:11,82.Női 20 km gyaloglás: 1. Hong Liu (Kína) 1:32:53 óra, 2. Sencsie Csie-jang (Kína) 1:33:10, 3. Liu-csing Jang (Kína) 1:33:17, ..., 39. MADARÁSZ VIKTÓRIA 1:47:38.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

A magyar csapat egy érmet szerzett és összesen négy döntős helyezést ért el a vasárnap zárult dohai atlétikai világbajnokságon.