Átadták a felújított farnasi református haranglábat

Idén elkezdik a 16. századi templom teljeskörű helyreállítását

Átadták a felújított farnasi  református haranglábat
A Rómer Flóris Terv keretében újult meg a 18. századi farnasi református templomhoz tartozó harangláb. A maroknyi gyülekezet március 4-én, vasárnap adott hálát Istennek és a támogatóknak ünnepi istentisztelet keretében, hogy a harangláb, a beavatkozásnak köszönhetően további évtizedekig szolgálhatja a közösséget. Az ünnepségen Vincze Minya István, a Kalotaszegi Református Egyházmegye esperese hirdetett igét az ugyancsak felújításra szoruló 16. századi templomban. A farnasi református templom szomszédságában álló, magas kőalapra helyezett, zsindellyel fedett 18. századi szoknyás faharangláb felújítását Magyarország kormánya a Rómer Flóris Terv keretében hat és fél millió forinttal támogatta a Teleki László Alapítvány segítségével. A felújítás során elkészült a harangtorony zsindelyfedésének cseréje, a haranglábhoz csatlakozó kerítés és kapuk helyreállítása, illetve a harangláb villámhárítójának tervezési és kivitelezési munkálatai.

Kiss Gábor

Latorczai Csaba helyettes államtitkár az alig harminc lelkes farnasi közösséghez szólva emlékeztetett: Magyarország vállalja, hogy örökségünket, egyedülálló nyelvünket, a magyar kultúrát, a Kárpát-medence természet adta és ember alkotta értékeit ápolja és megóvja. „Felelősséget viselünk utódainkért, ezért anyagi, szellemi és természeti erőforrásaink gondos használatával      védelmezzük az utánunk jövő nemzedékek életfeltételeit” –    jelentette ki Latorczai. 

Az államtitkár szerint 2015-ben létrehozott Rómer Flóris Terv a pusztulásnak indult műemlékek, lelki és szellemi összetartozásunk, magyarságunk magtartó erejének megmentését tűzte ki célul, ennek keretében újult meg a farnasi harangláb is. „A Rómer Flóris Terv olyan eszköz, amely küldetés is egyben: megmenteni és megtartani mindazt, ami összeköti magyarságunkat, üzen a múltból a jövőnek és értéket teremtve összefogásra hívja a Kárpát-medencében élő egyházakat, önkormányzatokat, civil szervezeteket, valamint mindazokat, akik felelősséget éreznek és felelősséget vállalnak történelmi örökségünk megmentése érdekében” – fogalmazott. 

Vincze Minya István, a Kalotaszegi Református Egyházmegye esperese hirdetett igét a felújításra szoruló 16. századi templomban (Kiss Gábor felvételei)

Latorczai Csaba elmondta: a Rómer Flóris Terv keretében a határon túli magyar vonatkozású műemlékek megmentésére kiírt, 45 millió forint összértékű felhívásra összesen 25 kérelem érkezett, több mint 100 millió forint értékben. A keretből 16 épület felújítását támogatják, a kezdeményezések – két kivétellel – egyházi használatban lévő, elsősorban erdélyi épületek felújítását szolgálják, ugyanakkor három szlovákiai és egy kárpátaljai műemléken végeznek állagmegóvási munkálatokat. A Rómer Flóris Terv keretében újulhat meg a közeljövőben Kéménd, Ormány, Feldoboly, Alvinc, Felsőtök és Páncélcseh református temploma is, emellett a szentgericei és árkosi unitárius templom, Nagypereskén a görögkatolikus templom, Kolozsváron a ferences kolostor, Mezősámsondon a római-katolikus templomon végeznek felújítási munkálatokat az alap által biztosított pénzösszegből. Az államtitkár ugyanakkor bejelentette, hogy a Teleki László Alapítvány idén megkezdheti a farnasi református templom teljeskörű felújítását.

A Rómer Flóris Terv olyan eszköz, amely küldetés is egyben: megmenteni és megtartani mindazt, ami összeköti magyarságunkat