Asztalhoz ülhetünk Mátyás királlyal

Asztalhoz ülhetünk Mátyás királlyal
Útjára indult pénteken Kolozsváron az Ülj le egy asztalhoz Mátyás királlyal című projekt, amelynek első láncszeme a Györgyfalvi-lakónegyedi Mercur park játszótere mellett valósult meg – oda tizenkét, fából készült ülőkockából álló művészi alkotás, egyben köztéri bútorzat került.

Megalkotói nevében Polacsek Péter (Diversity Advertising) és Barabás Dénes (KOOHO), valamint Oláh Emese alpolgármester és Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei elnöke, parlamenti képviselő vett részt az eseményen, akik elmondták: Mátyás király szellemiségét igyekeznek ily módon, egyfajta időutazás formájában közelebb hozni a mai kolozsváriakhoz. Ugyanis az ezeken az ülőkéken megpihenők, falatozók közben az oda magyar, román, német és angol nyelven kinyomtatott és elhelyezett Mátyás-legendákkal ismerkedhetnek.

Az avatóünnepségen némi ropi és gyümölcs társaságában a Mátyás álma című, Szeged-környéki mese szerepelt a „kínálatban”. Polacsek Péter a sajtónak elmondta, hogy a projekttel hármas célt követtek: egyrészt művészi értéket, másrészt hasznos gyakorlati eszközöket nyújtanak a városbelieknek, nem utolsó sorban pedig közelebb hozzák az igazságos király szellemiségét a lakókhoz. A meséket egyébként műfordítók segítségével tolmácsolják a közönségnek.

A király képzeletbeli helyét az alkotás közepén piros színnel jelölték meg, nyilván azért került középre, hogy mindkét oldalon ülőket „meghallgathassa” – mondta Barabás Dénes, aki szerint sok fejtörést okozott a terv kidolgozása, mert képletesen a tiszteletet, a furfangosságot, az igazságosságot és a kisemberekhez való közelséget is éreztetni akarták. Az év folyamán tizenkét ilyen „szobor-együttest” helyeznek ki a kolozsvári parkokban, így az Irisz telepi Armătura parkban, a Hétvezér téren, a Vasutasparkban, a Colinan, a Kolozsvár Aréna melletti játszótéren stb.

Oláh Emese jónak tartotta, hogy nem a központban valósult meg ez a projekt, mert ilyenformán is Mátyás álruhás példamutatását idézi fel ebben a multikulturális városban.  Csoma Botond azt hangsúlyozta, hogy minden kolozsvári tanulhat Mátyás királynak a kultúrához való viszonyulásából, ami a mai magyarok és románok közötti híd szerepét is betöltheti. Eddig inkább csak a magyarok körében hódított Mátyás szellemisége, ezután remélhetőleg mindenkiévé válik – mondta, hozzátéve, a történelem folyamán kevés alkalom kínálkozott a két nép közötti valós párbeszédre, amit napjainkban tudatosan kell keresni. Ezek a művészi installációk újítást, kimozdulást jelentenek e téren is – összegzett, kifejtve azt is, hogy dicséretes Emil Boc polgármester támogató hozzáállása ehhez a projekthez.