Aranyosegerbegyen rajtolt az Együtt a jobb farmért program

Erdélyi tejtermelő farmereket támogat holland multinacionális vállalat

Aranyosegerbegyen rajtolt az Együtt a jobb farmért program
A nagy múltú hírnévnek örvendő Napolact termékeket gyártó Friesland­Cam­pina Románia vállalat tegnap indította útjára a Royal Friesland­Campina holland tulajdonú multicég programját, amelynek célja segíteni gazdákat a kimondottan erdélyi eredetű nyersanyagtej előállításában, minőségi javításában és mennyiségi növelésében. Az ünnepélyes rajt színhelye az aranyosegerbegyi AdaProd Com Kft. tehéntenyésztő farm volt, ahol Ovidiu Onişor gazda többéves kitartó munkával és jelentős európai uniós pályázat elnyerésével mintavállalatot alapított, ahol ma már kétszázötven szarvasmarhát tenyészt korszerű körülmények között. A találkozón több magasrangú hazai szakember társaságában Stella Ronner-Grubacic, Hollandia bukaresti nagykövete is megjelent, aki kormánya támogatásáról biztosította az új technológia terjesztését a hazája érdekeit szolgáló minden országban. A változás sikeressége mindkét fél érdeke – hangzott el a megnyitón.

Az Együtt a jobb farmért elnevezésű program, Cornel Cărămizaru, a Friesland­Campina Románia főigazgatója szerint, száznegyven éves holland szakmai tapasztalatot hoz el tájainkra. Első szakaszába hatvan farmert vonnak be, akik a gazdálkodás termelékenységét és menedzseri vonatkozásait javíthatják a program által, szakmai látogatásokon, tanfolyamon vesznek részt. Három csapatban egy-egy holland élgazda felügyeletével tanulhatnak a meglátogatott farmok sajátosságainak azonosításával. A kitűzött cél a Napolact termékek alapanyagául szolgáló erdélyi tehéntej minőségének javítása, és a tejtermelés nyári-téli mennyiségének kiegyenlítése. 

Stella Ronner-Grubacic, Hol­landia romániai nagykövete azt hangsúlyozta, hogy kormánya az ENSZ-elvnek megfelelően támogatja az új technológiát meghonosító határokon átívelő gazdaságot, amellyel biztonságosabb és jobb minőségű termékek állíthatók elő. Ebben a magánszféra érhet el kiváló eredményeket. Rámutatott: hazánkban ötezernél több holland cég működik, és ezek száma minden évben növekszik.

„Sok itt a kézi munka, de megéri” – vallja a nyugatot megjárt gazda (A szerző felvételei)

 

Ivan Ilarie mezőgazdasági miniszteri tanácsos arra emlékeztetett, hogy az ország szarvasmarha-állománya harminc évvel ezelőtt még 6 millió volt, napjainkban pedig alig másfél millió. Ezen sietve segíteni kell, mert szerinte az Afrikából és Ázsiából várható éhező tömegek bevándorlása miatt Európának fel kell készülnie a sokkal nagyobb mennyiségű élelem előállítására. Cornel Itu képviselő, a mezőgazdasági bizottság alelnöke példaértékűnek nevezte a Napolact és a holland fél kapcsolatát, Dorin Cojocaru, a Romániai Tejipari Munkáltatók Egyesületének elnöke pedig azt hangsúlyozta, hogy a hazai farmereknek meg kell érteniük: a tejiparban előrelépés csak hosszú távú partnerséggel érhető el. Laurenţiu Gioroc, Royal FrieslandCampina Románia beszerzési és tervezési menedzsere elmondta, hogy ezt a programot két éve kezdték el, ma már kilenc ország több mint 2 ezer farmerjét oktatják, látják el tanácsokkal. Aranyosegerbegyen három holland farmer volt jelen, a FrieslandCampina Szövetkezet tagjai, akik közül Marten Dijkstra azt nyilatkozta, hogy az ilyen együttműködésből mindkét fél tanulhat.

A házigazda Ovidiu Onişor vállalkozó bemutatta farmját az istállóktól a fejőcsarnokig. Szerinte a holtstein fajtára alapozható a jövő tejtermelése. Hozzátette: a szarvasmarha olyan, mint a gép: azt ad, amit kap, tehát a takarmányozás sorsdöntő. Vállalatában a kétszázötven állatot 32 alkalmazott és egy állatorvos látja el, a fejőstehenek napi átlagos hozama 23-24 liter, az évi átlag pedig meghaladja a 7 ezer liter tejet, ami Hollandiában 11 ezer liter. Tehát még van mit fejlődni – mondta az agilis gazda.