Április közepén tetőzik a járvány, júliusig lecseng – vélik a szakemberek

Április közepén tetőzik a járvány, júliusig lecseng – vélik a szakemberek
Április 8-ig Romániában a fertőzöttek száma valószínűleg meghaladja az 5000-et, tünetmentes (nagyrészük remélhetőleg karanténban levő) és kórházban ápolt személyek együtt; április 25-30 között a halálesetek száma felugorhat 1000-re; a kórházakban a súlyos esetek száma április 7-9 között érheti el a maximumot, és május 15-ig tarthat ez az állapot; április 17-25 között körülbelül 8535 személy lesz karanténban és a kórházakban, súlyos tünetekkel, ebben a kritikus időszakban naponta 35-40 halálos áldozatot is megkövetel a fertőző betegség - véli Bogdan Micu informatikus.

A szakember, aki az egészségügyi eszközök beszerzéséről döntő bizottság tagja, és akit az engedély nélküli fakitermelés megakadályozására kidolgozott IT applikáció „atyjaként” is emlegetnek, azt próbálta modellezni, mikor éri el a járvány a csúcspontját Romániában. Az egészségügyi eszközök beszerzése nem megy egyik napról a másikra, stratégia szükséges, ahhoz meg számítások – idézi az informatikust a román média.

Micu elmondta: Olaszországhoz és Spanyolországhoz képest optimistább forgatókönyv alapján számolt, Romániában ugyanis hamarabb került sor a védelmi intézkedések bevezetésére, mint más országban. Arról viszont nincsenek pontos adatok, hogy az emberek ezt mennyire tartják be, Micu arra alapoz, hogy háromból ketten tiszteletben tartják a szabályokat. Szintén nehéz annak pontos kiderítése, hogy hányan jöttek be az országba a fertőzött területekről és annak hány százaléka számít vírushordozónak. Mindeddig azonban számításai beigazolódtak, de mivel a román hatóságokban van egyféle ösztönos félelem a pontos adatok nyilvánossá tételére, elképzelhető, hogy előrejelzései és a valós helyzet közt napról napra nagyobb lesz az eltérés megbízható információk hiányában.  

Az informatkus szerint a járvány július elsejéig lecseng, a halálos áldozatok száma azonban elérheti, vagy épp meghaladhatja a 2657-et. A katasztrófaforgatókönyv az, ha itt is az olaszországi tendenciák érvényesülnek, ebben az esetben a fertőzöttek és a halálesetek száma megduplázódhat.