Aktív a Marosújvári Magyar Ifjak egyesület: 4. alkalommal szerveztek gulyásfőző versenyt

Vetekedtek egymással a 13 üstből felszálló illatok

Aktív a Marosújvári Magyar Ifjak egyesület: 4. alkalommal szerveztek gulyásfőző versenyt
Ezelőtt négy esztendővel, a Magyarlapádon szervezett hangulatos falunapok hatására, néhány lelkes marosújvári fiatal elhatározta, hogy saját házuk táján is megszervezik a magyar közösséget megmozgató rendezvényt. Azóta eltelt néhány esztendő, a fiatalok lelkesedése azonban nem csökkent, így 2018. szeptember 29-én ismét megszervezték a gulyásfőző versenyt.

Oroszhegyi Csongor, Nagy-Oroszhegyi Tünde, Kiss Andrea , Mazinger Zsolt és Pap István aktív tagjai a Marosújvári Magyar Ifjak nevű egyesületnek, ők az esemény ötletgazdái és lebonyolítói. Felhívásuknak sokan eleget tettek, mintegy 300 résztvevője gyűlt össze a kis Fehér megyei magyar közösségnek. A helyieket gyulafehérvári, kolozsvári, nagyenyedi, magyarlapádi, székelykocsárdi és vajasdi vendégek erősítették jelenlétükkel, de voltak résztvevők a magyar fővárosból illetve egy kis szórványtelepülésről, Hariból is. A gulyást pedig mindenki a saját jól bevált receptje szerint készítette, kora délutánra finomabbnál- finomabb falatok készültek el, a régi református iskola udvarán egymással vetekedtek a 13 üstből felszálló kellemes illatok.

Lőrincz Helga enyedi alpolgármester a Mesterhármas szakácsaival

A szervezők idén nem sokat változtattak a rendezvény jól bevált forgatókönyvén. A gulyásfőzést palacsintasütés kísérte, a délután folyamán pedig beer-pong versenyre, este pedig „gulyás-karaoké partira” is sor került. A szervezők, az eddigi évekhez hasonlóan, arról is gondoskodtak, hogy az udvart széppé varázsolják: a sátrak vasállványait kukoricalevelekkel takarták el, a virágok mellett hangulatos terméskosarak idézték a közeledő ősz hangulatát, két rusztikus szalmabábu pedig a szorgos újvári gazdákat jelképezte. A díjakat idén is egyedivé tették: Oroszhegyi Tünde saját kézi festésű, népies motívumokkal díszített emléktálakkal és fakanalakkal kedveskedett, emellett a verseny első három díjazottja egy-egy nagyobb üstöt is kapott jutalomba.

A díjazottak

A jó hangulatról a közkedvelt magyarlapádi Pirospántlikás, és az egyre ismertebbé váló Vajasdi Margaréta népi zenekarok gondoskodtak.

Oroszhegyi Csongor főszervező örömmel állapította meg, hogy a nyomasztó esős idő ellenére a hangulat nem romlott el, így sikerrel nyugtázhatják a napot. Megemlítette, hogy szerencséjükre, mindig támaszkodhatnak az idősebb generáció (elsősorban Oroszhegyi Csaba helyi RMDSZ tanácsos – szerk.megj.) segítségére, akik a szervezésben és a szponzorkeresésben is jó tippekkel szolgáltak ezúttal is. „Kevesen vagyunk, de az ilyen rendezvények segítségével szorosabb kapcsolatok alakulnak ki, nem csak a fiatalok, hanem a különböző generációk illetve más magyar települések között is” - hangsúlyozta.

Kiss Kinga, a helyi RMDSZ frissen megválasztott elnöke is mindenben támogatásáról biztosította a fiatalokat. „Nagy szükség van a frissítésre. Egy eléggé  magára hagyott közösséget kell összeszedni, feléleszteni a közösségi érzést, megtanítani az összetartozást - ez a legfontosabb itt, hogy magyarokként megmaradhassunk” - vallotta.

És valóban, az egykor sóbányászatáról híres, fejlett mezőváros mai magyar, elenyészőben levő lakossága csak akkor tudja továbbvinni az errefelé különös, többletjelentéssel bíró lángot, ha sikerül túllépnie a – Kányádi szavaival élve - köldöknézegetésen, és egységes lelkülettel emeli tekintetét a jövő felé. 

(A szerző felvételei)