Aggódik a nemzetközi közösség az izraeli konfliktus miatt

Aggódik a nemzetközi közösség az izraeli konfliktus miatt
Vérontásba torkolló palesztin tüntetések és nemzetközi bírálatok közepette nyitotta meg az Amerikai Egyesült Államok izraeli nagykövetségét Jeruzsálemben, ahová annak jeleként költöztették át a képviseletet, hogy Washington elismerte a várost Izrael fővárosának. Mahmud Abbász palesztin elnök háromnapos gyászt rendelt el az Izrael és a Gázai övezet határánál kitört összecsapások áldozatainak emlékére, s általános tüntetést hirdetett.

Izrael hétfőn légicsapásokat mért a Hamász radikális palesztin szervezet állásaira a Gázai övezetben. A légitámadással párhuzamosan több tízezer palesztin tüntetett a Gázai övezet határán a nagykövetség átköltöztetése miatt. Gumiabroncsokat égettek és parittyákból köveket lőttek az izraeli katonák felé, akik könnygázzal és éles lőszerrel válaszoltak a kerítés megközelítésére tett kísérletekre – tudósított az MTI. A BBC arról számolt be honlapján, hogy a tiltakozó palesztinok köveket és lángoló szerkezeteket dobáltak át a kerítésen, az izraeli véderő pedig könnygázt és lövészeket vetett be ellenük.

A palesztin enklávé egészségügyi hatóságainak hétfő esti összesítése szerint az összecsapásokban több mint félszáz palesztin vesztette életét, s körülbelül 2700-an megsérültek, több mint ezren kaptak lőtt sebet, közülük több mint száznak súlyos vagy kritikus az állapota. Több mint ezer embert más sérülésekkel, egyebek mellett belélegzett könnygáz miatt kezelnek.    

Mahmúd Abbász palesztin elnök háromnapos gyászt hirdetett az összecsapások áldozatainak emlékére. Mészárlásnak nevezte a történteket, és kijelentette: Washington eljátszotta közvetítői szerepét a Közel-Keleten. A 2014-es háború kitörése óta a hétfői vérontás volt a legsúlyosabb. Abbász egyben általános sztrájkot hirdetett.

A hétfői összetűzések halottait tegnap temették. Mindamellett tegnap volt a 70-ik éve a Nakba vagy katasztrófa napjának, amikor Izrael állam létrehozásakor több százezer palesztint kitelepítettek otthonából.

Benjámin Netanjahu egy Twitter bejegyzésében kifejtette: Izrael határait védte. „A Hamásznak szándéka elpusztítani Izraelt. Továbbra is határozottan fellépünk, hogy megvédjük a szuverenitásunkat” – írta.  

Az ujkelet.live izraeli magyar honlap kedden a hadsereg szóvivőjét, Ronen Manelis dandártábornokot idézve azt írta: a Hamász különálló „terrorsejteket vezényelt ki, hogy megkíséreljenek áttörni a határon, megpróbáljanak katonákat elrabolni.” Arra a felvetésre, hogy a gázai egészségügyi minisztérium szerint az izraeli katonák agyonlőttek egy 12 éves és 14 éves gyereket is, a szóvivő azt válaszolta, nem tud az esetről, és szerinte a Hamász felelős a történtekért – írta az ujkelet.live.

Az ENSZ emberi jogokért felelős irodája mélyen elítélte az Izrael által alkalmazott erőszakot. „A kerítés megközelítése önmagában nem halálos, életet veszélyeztető cselekedet, nem ad okot az agyonlövetésre” – jelentette ki újságíróknak Rupert Colville szóvivő Genfben.

Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő leszögezte: Izraelnek tiszteletben kell tartania a békés tüntetéshez való jogot és az arányosság elvét a válaszlépések során, a Hamásznak és a demonstrálóknak pedig biztosítaniuk kell a megmozdulások teljes erőszakmentességét.

Emmanuel Macron francia elnök elítélte a gázai erőszakot. Hozzátette, a napokban tárgyalni kíván minden érintett féllel. Theresa May brit kormányfő szóvivője nyugalmat és önmérsékletet szorgalmazott, a német külügyminisztérium közvetve arra hívta fel az izraeli hatóságokat, tartsák tiszteletben a békés tüntetés jogát a Gázai övezetben is. Oroszország negatívan viszonyul a nagykövetség átköltöztetéséhez, amivel Washington a nemzetközi megállapodások revízióját hajtotta végre – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.  

Az Arab Liga felszólította a nemzetközi közösséget, szálljon szembe a város „jelenlegi izraeli megszállásával.” Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a „nagy szégyen napjának” nevezte az amerikai nagykövetség megnyitását, Szaad Haríri libanoni kormányfő szerint az amerikai döntés „arabok, muszlimok és keresztények millióinak haragját lobbantja lángra.”

Washington hétfői lépése „olaj a tűzre” a Közel-Kelet békéje szempontjából – jelentette ki kedden Binali Yildirim  török kormányfő. Törökország péntekre összehívta az 57 muszlim országot tömörítő Iszlám Együttműködés Szervezetének (OIC) rendkívüli ülését. Törökország szerint az izraeli-palesztin konfliktusra a megoldás egy olyan független és szuverén palesztin állam kialakítása lenne az 1967-es határok alapján, amelynek fővárosa Kelet-Jeruzsálem.