A megszelídített vírus

A megszelídített vírus
„A vírus velünk marad, de megszelídül”, hangzik a szakemberek jóslata. Két éve tart az iszapbirkózás a járvánnyal, most viszont mintha tényleg látszana a vége, derül ki a nyilatkozatokból. Persze, a szakember az szakember, ezért hozzáteszi: „jelen tudásunk szerint”. Meg hogy „nem világos, vajon a vírus is így tudja-e”. Mármint, hogy most már alább kellene hagynia. És hogy „váratlan dolgok mindig történhetnek” – nyilatkozta Müller Cecília magyarországi tiszti főorvos a Mandinernek.

„A vírus velünk marad…” - motoszkált egész nap a fejemben, miközben azon töprengek, vajon még mi marad velünk ebből a megpróbáltatásoktól teli két évből. Az óvatosság? Távolságtartás? Bizalmatlanság? Reflexszerű összerezzenés minden tüsszentés hallatán? Eh, valószínű, hogy az emberbe kódolt túlélési ösztön ezt az egész időszakot előbb-utóbb távoli rossz emlékké oldja, és megpróbáljuk nagyon gyorsan ott folytatni, ahol abbahagytuk - legyintek arra a gondolatra, hogy esetleg nem találunk egyből vissza a megszokott - bár nem feltétlenül jó irányba vezető – kerékvágásba.

Ami viszont biztosan marad, azt elsősorban a politikában, pontosabban Románia parlamentjében kell keresni. A szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Párt (AUR) a koronavírus járvány hozadéka-sara. Az AUR a tájékozatlan, hiszékeny oltástagadók, összeesküvés-elmélet hívők félelmét, bizalmatlanságát kihasználva megsokszorozta támogatottságát az elmúlt két év alatt. Bejutott a parlamentbe, és úgy tűnik, diadalmenete azóta is tart. Nyilván ehhez azért sokkal több kellett, mint beetethető tömeg. A jelenlegi politikai elit elmúlt időszakban nyújtott megkérdőjelezhető teljesítménye pedig nagyon megkönnyítette dolgukat. Prognózisok szerint azonban – ezúttal a politikában jártas szakemberek jóslataira hagyatkozunk – a konjunktúra megváltozásával, a járvány visszavonulásával az AUR népszerűsége-jelentősége is érezhetően csökkenni fog, mondják sokan.

Elemzők szerint minden bizonnyal az ebből fakadó aggodalom munkált George Simion pártvezérben is, amikor a Traian Basescu által alapított Népi Mozgalom Pártjának (PMP) megtette a szemérmetlen ajánlatot: pártszövetség, de inkább a két párt összeolvadása. Az első lépés, javasolták, hogy az AUR néhány képviselője beiratkozik a PMP-be, amely így parlamenti képviselethez jutna. A Basescu-párt a 2020-as választásokon kiszorult a törvényhozásból, ezzel az auros trükkel viszont fél lábbal visszakerülne, szóval nekik is maximálisan megérné a dolog. A tranzakció - egyelőre legalábbis – függőben, a PMP éléről ugyanis leváltották a Simionnal egyezkedő Cristian Diaconescut. A régi-új pártelnök, Eugen Tomac állítólag más irányba nyomulva mentené meg az önmagában különben nulla túlélési esélyű pártot.

Felszámolja-e az AUR-t, és mindazt, amit ez a párt képvisel a járvány visszahúzódása? Aligha. Elődje, a Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt (PRM) is kiesett ugyan a parlamentből 2008-ban, de az anyagmegmaradás elve alapján ambiciózus politikusai átmenekültek először a Dan Diaconescu pártjába, onnan pedig a többi román politikai alakulatba, és azt folytatták, amit a PRM-ben abbahagytak.

Vélhetően így lesz ez az AUR-ral is: ha a (hozzájuk viszonyítva) szalonképesnek tekinthető PMP cégére mögé nem is sikerül most befarolniuk, lesz majd párt, amelyik gond nélkül befogadja az átülő AUR-osokat, ha süllyed náluk a hajó. Valószínűleg a hírhedt George Simiont személy szerint nem, az azért nagy blamázs lenne, de katonáit különösebb lelkiismeretfurdalás nélkül.

AUR-ék tehát - így vagy úgy - még hosszú ideig „velünk maradhatnak”. Akár a vírus. Mutálódva, megszelídülve ugyan, de itt lappangva. Amíg esetleg újabb váratlan dolgok nem történnek…        

A rovat cikkei

Még várat magára a 2024-es választások időpontjának bejelentése. A pártok taktikáznak. A döntés a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – meglehetősen eltérő - érdekeinek „eredője” lesz, ehhez kétség nem fér.
Máskép(p)
Máskép(p)