A laktózérzékenység kézikönyve

A laktózérzékenység kézikönyve
A laktózérzékenység vagy laktózintolerancia a tejben található cukor lebontásának zavara. A tejcukor lebontásához a szervezetnek egy laktóz nevű enzimre van szüksége. A laktáz részleges vagy teljes hiánya vezet laktózérzékenységhez.

Nagyon fontos különbséget tenni a tejallergia és a laktózintolerancia között, ugyanis két különböző kezelési vagy prevenciós módszerről beszélünk esetükben. A tejallergia (tejfehérje-allergia) gyakoribb jelenség a csecsemőknél és kisgyerekeknél, egyre ritkább felnőttkorban. Az allergia abban nyilvánul meg, hogy az immunrendszer egy egyébként ártalmatlan anyagra úgy reagál, mintha káros lenne a szervezetre. Ilyenkor nem elég laktózmentes termékeket fogyasztani, teljesen ki kell hagyni az állati eredetű tejet és tejtermékeket az étrendből. Az intolerancia nem allergiás reakció, hanem feldolgozási zavar. Ez is eredményezheti a laktózérzékenység leggyakoribb tüneteit: hasmenés, felfúvódás, hasgörcs, hányás. Az emésztőrendszeri panaszokon kívül jelentkezhet akné, depresszió, figyelemzavar, alvászavar, kimerültség, végtagi fájdalmak, szédülés is.  A tünetek súlyossága egyenesen arányos az elfogyasztott laktózmennyiséggel. Az ismétlődő hasmenések hatására más tápanyagok felszívódása is csökken, a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek is nehezebben szívódnak fel, valamint az immunrendszer legyengülése miatt a fertőzések is gyakoribbak.

A laktózintolerancia minden korosztályt érinthet csecsemőktől felnőtt korig. Az intolerancia kezelése mindenképpen egyénre szabott feladat, ugyanis változó, mekkora mennyiségű laktóz váltja ki a tüneteket, ezért fordulhat elő, hogy valaki egy tejes kávét megihat, viszont egy pohár kakaót már nem. Van, akinél csak az édes tej fogyasztása eredményez kellemetlen tüneteket, sajtokra, joghurtokra kevésbé érzékeny a szervezete.

Öndiagnózist étkezési napló írásával végezhetünk. Próbáljunk meg legalább egy hétig minden laktóztartalmú terméket kihagyni az étrendből miközben figyeljük szervezetünk reakcióit. Ha a kellemetlen tünetek csökkenek vagy elmúlnak, feltételezhetjük a laktáz enzim hiányát. Megerősítés lehet egy nagy pohár csökkentett zsiradéktartalmú tej elfogyasztása. Ha visszatér a haspuffadás, hasgörcs, hasmenés, hányinger nagy valószínűséggel érzékenyek vagyunk a laktózra. A diagnózis megerősítéséhez szakorvosi vizsgálatra is szükség van, ugyanis hasonló tünetek más emésztőrendszeri zavarnál is jelentkezhetnek.

A laktózérzékenység világszerte a lakosság 75%-át érinti, gyógyítani nem lehet. A legjobb megoldás a tünetek megszüntetésére a laktóztartalmú élelmiszerek mellőzése. Rengeteg élelmiszer tartalmazhat laktózt, ilyenek például a gyógyszerek, a táplálékkiegészítők, a fűszerkeverékek, a sütemények, a hús és hentesáru is.

Fontos minőségi forrásból beszerezni az élelmiszereket, ugyanis a kellemetlen tüneteket jobb megelőzni, mintsem kezelni. A tudatos vásárlás tökéletes prevenciós módszer, ezért is ajánlott laktózmentes címkével ellátott termékeket vásárolni, legyen az száraz keksz, joghurt vagy akár a kedvenc hús- és hentesárunk.

A Petry új termékcsaládja nemcsak a glutén- és laktózérzékenyeknek szól, hanem mindenkinek, aki tiszta eredetű húsból származó hentesárura vágyik családja számára. A termékcsalád nem tartalmaz, káros anyagokat, színezőket, ízfokozókat és legfőbb alapanyaga a jó minőségű hús. (x)

Nagy Bea

táplálkozásszakértő