A halhatatlan cirokseprű

A halhatatlan cirokseprű
Az utcaseprő a kezébe vette a cirokseprűt, majd lassú, kényelmes mozdulatokkal elkezdte a sepregetést. Az utcán körülötte emberek jöttek-mentek, ám ez őt nem zavarta. Sepert egyet jobbra, egyet balra. Csak végezte a munkáját abban a ritmusban, ahogy elkezdte, nyugodtan, vagy talán közömbösen? Azt csak ő tudja.

A fentebbi sorok nem egy huszadik századi irodalmi vagy filmművészeti alkotásból valók, ó, nem. A XXI. századi Kolozsvár legforgalmasabb utcáján, az Unió utcában történt a napokban. Mi különös van abban, ha egy utcaseprő seper? - tehetjük fel a kérdést. Semmi, hiszen ez a dolga. Ám azt mégis megmosolyogtatónak tartom, hogy Erdély fővárosában, az úgynevezett kincses Kolozsváron, a XXI. századi fejlett technológia korában az utcaseprő még mindig ugyanolyan cirokseprűvel seper, mint hajdanában gyerekkoromban, harminc-negyven évvel ezelőtt.   

A közelmúltban a városi tanácsülésen az illetékesek elismerték: a szelektív hulladékgyűjtés inkább illúzió, semmint valóság. Többen jelezték nekem is az elmúlt években: a lakosok hiába teszik a pár éve elhelyezett sárga, kék, zöld, harang alakú tartályokba szelektíven a hulladékot, a hulladékszállító cég egybeönti, és egy gépkocsival egyszerre szállítja el. Most nyíltan bevallották: igen, a szakcégek egybe öntik a műanyagot a papírral, üveggel. De ne búsuljunk, mert a hulladékgazdálkodási törvény értelmében idén június 30-tól a hulladékszállító cégek kötelesek a négyféle hulladékot – értendő itt a háztartási, azaz újra nem hasznosítható hulladékot, továbbá az újrahasznosítható műanyagot, papírt és üveget – külön kocsival szállíttatni, kezelni. Ha a hulladék-generáló magán és jogi személy nem gyűjti szelektíven a hulladékot, illetve a hulladékszállító cég nem szállítja el külön-külön a hulladéktípusokat, több ezer lejes bírsággal sújtanak minket.  A polgármesteri hivatal már el is küldte átiratát a két kolozsvári cégnek, amelyben ezeket felszólították: közöljék a négyféle hulladék elszállításáért kért árakat. Mert ezeket aztán a városi tanácsnak is el kell fogadnia.

Még a laikus előtt is világos: a valóságos szelektív hulladékgyűjtés azt is jelenti, hogy a szakcégeknek négyszer kell eljutni minden tárolóhoz. Ez munkagépek vásárlását, új alkalmazottak felvételét jelentheti, egyszóval költséget. A szakcég azonban nem jótékonysági intézmény, tehát a befektetését az ügyfelekkel fogja megfizettetni.  Kíváncsi lennék, hogy milyen új árakkal hozakodnak elő, és mikor kerülnek ezek a városi tanács elé? Mi történik akkor, ha a városi tanácsosok megvétózzák az új tarifákat?

Nehezen hihető el, hogy június 30-tól minden jó irányba megváltozik Kolozsváron, ami a szelektív hulladékgyűjtést és utcatakarítást illeti. Természetesen a lakosok is hibásak, mivel eldobálják a szemetet, meg sem nézik hová.  Azt hiszem, még sokat fogunk bosszankodni az el nem szállított hulladék, a szemetes utcakép miatt. Maradunk tehát a cirokseprűnél. Mert a cirokseprű, kérem, az örök és halhatatlan.