A főhős, aki nincs

A főhős, aki nincs
Filmek jellemzésénél, elemzésénél a profi kritika rendszerint más filmekhez viszonyít. Egyrészt azért, hogy összehasonlítson és utána leírja, miben eredeti (vagy miben nem eredeti) az adott alkotás. Másrészt azért, hogy jelezze, egyetlen mű sem születik „légüres térben”. Kivételes eset, amikor a kitekintés csak arra szolgál, hogy bizonyítsa a kritikus tájékozottságát. Mivel nem tartozom a fenti típushoz, csak belső ösztönzésből írok filmjegyzetet, magától értetődőnek veszem, hogy a filmművészetben is érvényes a régi mondás: semmiből semmi, és megelégszem azzal, hogy kizárólag a lényeget (azt is röviden) mondom a saját nézőpontomból a kolozsvári Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem filmes szakán frissen végzett Nagy Márton 2022-ben készült 25 perces kisjátékfilmjéről, az Így gyújtottam fel a barátnőmet a harmadik randinkon-ról.

A film címe nem bűntényre utal. Amanda, a barátnő (Orbán Orsolya természetes egyszerűséggel teszi feledhetetlenné) ugyanis úgy tűnik el már a film első felében, hogy transzcendens (az adotton túllépő) természetű lévén nem bírja elviselni a prózai lét közönségességét. Ennek művészi kifejezése a vámpírhalál: amikor a fiú, Márk (Nagy Márton) egy szerelmes éjszaka után reggel kinyitja az ablakot, a szobát hirtelen betöltő napfény hatására az ágyban fekvő lány hirtelen lángra lobban és egy pillanat alatt elég. Anyaggá válik, csontváz lesz belőle. Bár a film nagy részében a fiú vívódásainak vagyunk tanúi, mindvégig érezzük a lány jelenlétét. Márk tulajdonképpen a lét kétértelműségének fogságában, a transzcendencia (az adotton túliság) és az immanencia (az adottban levés) között vergődik. Munkahelyet keres (és a végén talál is), de közben a barátja, Levi (Kegyes Nicholas) — aki kényelmetlenségi érzését tudatmódosító szerekkel és a játék szabadságával kompenzálja — segítségével, élve a digitális eszközök nyújtotta előnyökkel, azt próbálja kideríteni, melyik világhoz tartozik. Igazi nagy problémája, hogy életében megtörténik a csoda, de ő túl józan ahhoz, hogy érzékelje a mindennapok misztikumát.

A filmben egy olyan univerzum tárul elénk jelen és múlt, valóság és képzelet összjátéka által, amelyben a szürke hétköznapok elidegenedett világa (az „akárki”) mögött fölsejlik az autentikus emberi lét (az „önmaga”) lehetősége. A történet a fiú története, de a tulajdonképpeni főhős a lány (a transzcendencia), aki (ami) nincs ott, de mégis ott van, talán mint a fiú  tudatalattija. Erről árulkodik a zárókép: a lány otthagyott üzenete a fiúnak adott ajándékon, egy üveg boron függő cédulán, amiről a fiú egyelőre mit sem tud.

Szerelmes film? Vámpírfilm? Sem egyik, sem másik, és mindkettő. Persze vámpírfilmnek is beillik. Annak csak örülni lehet, hogy a film az angliai Cardiffban a vámpírfilmek ez év (2022) júniusában lezajlott nemzetközi fesztiválján, a rövidfilm kategóriában elnyerte a fődíjat. De most eltekintek a műfaji jellegtől. Egyszerűsítek: csak rossz és jó filmek vannak. Nagy Márton filmje az utóbbiakhoz tartozik. Szerzői filmnek nevezhető: rendezője egyben a forgatókönyvíró, a vágó és a főszereplő. Persze kollektív alkotás is, hiszen létrejötte a rendező és az operatőr (Makkai Márk) szoros együttműködésének eredménye (nem feledkezve meg a forgatói stáb többi tagjáról). Remek példája annak, hogy — a filmbeli Amanda szellemének megfelelően — jó film előállításához nem kell Hollywoodba menni, elég nekünk Kolozsvár és az „örökkévalóság”.  Makkai Márk szintén a kolozsvári Sapientia EMTE végzettje, s a filmben egy kulcsjelenetben — amely kitűnően érzékelteti a nyárspolgári lét önmagába fulladtságát, a transzcendencia hiányát — epizódszereplőként (Marci) jelenik meg a magyarországi Krasznahorkai Ágnes és Stohl András mellett.

Mondhatnám némi elfogultsággal, két fiatalember (az egyik szamosújvári, a másik margittai származású) Kolozsvárra ment, hogy megtanulják a filmkészítés módját, kettejük találkozásának köszönhető ez a rövid, de gondolatilag gazdag filmalkotás. Alkotói összeforrottságukról sokat mond, hogy a filmben egymás keresztnevét viselik.

Összefoglalva: olyan filmet látunk, amelyben egyaránt fellelhetők napjaink fiataljainak érzelmi és egzisztenciális problémái, bizonyos filozófiai témák (a szabadság, az élet értelme, a megismerés, illúzió és valóság konfliktusa, az emberi természet), valamint korunk nagy kérdései (lásd például a világjárványt kísérő diszkriminációs propagandára való utalást). Az Így gyújtottam fel a barátnőmet a harmadik randinkon plasztikus, metaforikus jelentéseket is hordozó kép- és színvilágával, zenei betéteivel, a színészi alakítások hitelességével (a közeli és félközeli plánok, a fényhatások fokozzák a kifejezőerőt), fiatalosan, őszintén, ironikusan, finom humorral vall a meghasonlottságról, és arról, hogy a szerelem fogalma nem merül ki csak a testi kapcsolatban, hogy van valami fontosabb, mint az „arasznyi lét”. De lehetséges, hogy mindezt én látom bele. Ez esetben a film általam van, én meg általa. Lám, ez a transzcendencia.