A fehér sport híreiből: e heti tornákon történt

A héten rendezett tenisztornák magyar és román szereplőivel foglalkozunk összeállításunkban.

Moszkva: Babosék nyerték a döntőt

Babos Tímea és Andrea Hlavackova megnyerte a párosversenyt a moszkvai keménypályás tenisztornán. A magyar játékos és cseh partnere – a viadal első kiemeltje – 1 óra 8 perces mérkőzésen, döntő rövidítésben múlta felül a Nicole Melichar, Anna Smith amerikai, brit duót pénteken.

Az első szettben Babosék határozott és pontos játékkal 12 perc alatt 4:0-s előnyre tettek szert, s azzal együtt könnyedén nyerték a 26 perces szakaszt, hogy az ellenfél a végére magára talált.

Olyannyira belelendült Melichar és Smith, hogy a második játszmát 33 perc alatt meg is nyerte, így következhetett a döntő rövidítés, amelyben a magyar, cseh páros megint ellenállhatatlanul játszott, s kilenc perc alatt 10–3-ra győzött.

Babos Hlavackovával hatodszor játszott idén döntőt, Rabatban, Québec Cityben és Taskentben a legjobb volt a páros, Madridban és Pekingben pedig kikapott a fináléban. Legközelebb a vasárnap kezdődő WTA-világbajnokságon szerepelnek.

Eredmény, női páros, döntő: Babos, Hlavackova (magyar, cseh, 1.)–Melichar, Smith (amerikai, brit) 6:2, 3:6, 10–3.

A tornán elődöntőig menetelt egyesben a 27 éves Irina-Camelia Begu. A nyolcaddöntőben a negyedik kiemelt, vele egyidős lett Anasztaszija Szevasztovát verte 6:4, 6:3-ra. A folytatásban, a negyeddöntőben jobban megszenvedett a fehérorosz Vera Lapko ellen, végül két óra 25 perces meccsen, meccslabdát is hárítva 6:3, 4:6, 7:5 arányban legyűrte a selejtezőkből érkezett, mindössze 19 esztendős ellenfelét.

A pénteki elődöntőben azonban a román lány elbukta a döntőbe jutást, 6:2, 6:3 arányban kikapott egy másik tinitől, a 20 éves orosz Darja Kaszatkinától.

A 2014-ben döntős Begu jutalma 42 080 dolláros csekk és 185 világranglistapont.

Menetelnek Stollárék

Stollár Fanny és az amerikai Varvara Lepchenko játék nélkül jutott a második fordulóba a luxembourgi női tenisztorna páros versenyében. Az első helyen kiemelt Kiki Bertens, Johanna Larsson holland, svéd duóval találkoztak volna, de az ellenfél visszalépett. Ugyanakkor Bertensék szereplése így is biztossá vált a WTA-világbajnokságon, mivel a második helyen kiemelt japán, kínai páros kiesett. Stollárék a negyeddöntőben a Veronica Cepede Royg, Beatriz Haddad Maia paraguayi, brazil kettőssel játszanak. Utóbbiak az Alexandra Cadanţu, Prarthana Thombare (román, indiai) kettőst verték 7:5, 6:1-re.

Stollárék elődöntőbe jutottak. A magyar játékos és partnere az első játszmában 4:3-as vezetésnél vette el a másik páros adogatását, s simán kiszerválta a szettet. A második felvonásban nyolc bréklabdát és három bréket láthatott a közönség, ezek kihasználásban a dél-amerikai kettős volt hatékonyabb, így 37 perc alatt egyenlített. A döntő rövidítésben is bizonytalan volt mindkét duó a maga adogatásainál, végül Stollárék egy mérkőzéslabdát hárítva 1 óra 28 perc alatt diadalmaskodtak. A magyar, amerikai kettős a legjobb négy között a Lesley Kerkhove, Lidzija Marozava holland, fehérorosz kettős ellen lép pályára.

Eredmény, páros, negyeddöntő: Stollár, Lepchenko (magyar, amerikai)–Cepede Royg, Haddad Maia (paraguayi, brazil) 6:3, 3:6, 12–10.

A luxemburgi tornán egyesben indult román teniszezők hamar elvéreztek. Sorana Cârstea az első fordulóban feladta a mérkőzését, de nem járt sokkal jobban a címvédő Monica Niculescu sem, akit a francia Pauline Parmentier 7:5, 6:3 arányban búcsúztatott.

A múlt héten sziporkázó Mihaela Buzărnescu most nem csillogott, ő is az első körben veszített. Nagy csatát vívott a német Sabine Lisickivel, de két, rövidítéssel végződött szettben 7:6 (3), 7:6 (4) arányban alulmaradt.

A vesztesek 1552 eurós csekkel és egyetlen WTA-ponttal vigasztalódhattak.

Párosban a 29 éves Buzărnescu ismét a grúz Okszána Kalasnyikova oldalán szerepelt. A múlt héten Linzben szintén elődöntőig jutott kettős az első akadályt még sikerrel vette, a második kiemelt Suko Aoyama, Zsao-huan Jang (japán, kínai) duót döntő rövidítésben, 6:4, 1:6, 10–7 arányban legyőzte.

A negyeddöntő azonban a végállomást jelentette a német Anna-Lena Friedsam, Antonia Lottner páros ellen, 6:3, 6:4 arányú vereséget szenvedett a román, grúz kettős. Buzărnescuék jutalma 1468 euró és 60 világranglistapont.

Simona Halep ellenfelei a WTA-vb-n

A világelső Simona Halep a Vörös-csoportba került a vasárnap kezdődő szingapúri WTA-világbajnokságon, a Bajnokok Tornáján, ahol az ukrán Jelina Szvitolina, a dán Caroline Wozniacki és a francia Caroline Garcia lesz az ellenfele.

A Fehér-csoportban a spanyol Garbine Muguruza Blanco, a cseh Karolína Plískova, az amerikai Venus Williams és a lett Jelena Osztyapenko vív körmérkőzést.

A csoportok első két helyezettje jut az elődöntőbe, a döntőt október 29-én bonyolítják le.

A 26 éves Halep negyedszer szerepel a vb-n, első részvételénél 2014-ben döntőt játszott. A konstancai lány már kapott egy jutalmat, azért mert első helyen végezte az idei eredményeket összegző Race to Singapore versenyt, a díj a főtámogató Porsche 911 Carrera GTS típusú gépkocsija.