A fehér sport híreiből: döntők, női világranglista, Davis-kupa

Tenisz-összeállításunk a heti tornák és a legfrissebb női világranglista mellett a magyar–ukrán Davis-kupa osztályozó végkimeneteléről is szólunk.

Davis-kupa: továbbjutottak a magyarok

Amint azt már korábban röviden jeleztük, Fucsovics Márton nagy csatában kikapott Szerhij Sztahovszkijtól vasárnap a Magyarország–Ukrajna tenisz Davis-kupa osztályozó negyedik mérkőzésén, ezzel a párharc 2–2-re alakult.

Délutánra már augusztusi hőség uralkodott a budapesti Sport11 központban kialakított stadionban, a mintegy 1800 szurkoló többsége az árnyékosabb helyeket kereste, néhányan pedig esernyők alatt hűsöltek. A világranglistán 65. Fucsovicsot szemmel láthatóan nem viselte meg a több mint kétórás páros meccs, nyugodtan készült élete első meccsére Sztahovszkij ellen, aki jelenleg csak 147. a rangsorban, de volt már 31. is. A rivális legnagyobb hőstettét 2013-ban hajtotta végre Wimbledonban azzal, hogy megverte Roger Federert, így a svájci sztár nem jutott be sorozatban 37. Grand Slam-negyeddöntőjébe.

A csata negyedik összecsapásának főszereplőire nagy nyomás nehezedett, hiszen Fucsovics sikere esetén a magyarok már biztosan megnyerték az osztályozót, és az (esetleges) ötödik meccsnek már nem maradt volna tétje. A helyzetet eleinte a Budapesten élő ukrán teniszező kezelte rosszabbul, az alig rontó Fucsovicsnak – aki tavaly februárban, a belgiumi nyolcaddöntőben szerepelt legutóbb nemzeti színekben – három labdája volt a 4:1-hez, de a remekül hálózó Sztahovszkij visszabrékelt. A szett 5:5-nél dőlt el, amikor az ellenfél egy kettős hibával elbukta a szerváját, az MTK játékosa pedig 7:5-re hozta az 50 perces nyitófelvonást.

A 27 éves magyar a folytatásban 1:2-nél három bréklabdát is hárított, majd 3:4-nél elpattanhatott benne valami, mert sorra rontotta el a könnyű labdákat, a stabilan ütő Sztahovszkij pedig 1 óra 37 perc elteltével kiegyenlített.

A döntő szettben Fucsovics tovább kereste a játékát, már alulról is szervált, máskor pedig dühösen elütötte a labdát. Az ukránnak esélye volt a dupla brékre, de a nyíregyházi játékos tartotta a különbséget, még ha visszazárkózni nem is tudott. Sztahovszkij 5:4-nél a meccsért adogatott, és bréklabdánál egy „outnak” tűnő szerva után a magyar játékos és Köves Gábor kapitány is hiába reklamált. Fucsovics mégsem roppant össze, elvette az ukrán adogatását, így újra nyílt lett a csata. Ekkor Andrij Medvegyev szakvezető ment oda tiltakozni a bíróhoz, feszült pillanatok következtek, majd a játszmát és a mérkőzést lezáró rövidítésben ismét az ellenfél volt magabiztosabb. A 2 óra 59 perces találkozó tehát az ukránoké lett.

Balázs Attila mérkőzése sötétedés miatt félbeszakadt Ilja Marcsenko ellen vasárnap. A sors szeszélye folytán a rendkívüli izgalmakat hozó csata egy olyan mérkőzésen dől el, amelyen a nyitónap vesztesei csaptak össze. Szombaton ugyanis Balázs simán kikapott Sztahovszkijtól, míg Marcsenkót Fucsovics győzte le.

A világranglistán 136. Balázs kellemes emlékeket őrizhetett riválisáról, ugyanis idén a wimbledoni selejtezőben Marcsenkónak dupla brékelőnyben két meccslabdája volt, de a 30 éves magyar bravúrral fordított. Második összecsapásuk a pályára vetülő késő délutáni árnyék miatt reflektorfényben kezdődött, a lelátókon pedig – ahol ekkorra mintegy nyolcszáz főre csökkent a létszám – előkerültek a kabátok. Balázs gyors brékkel kezdett, remek rövidítéseivel pedig rendre megfuttatta az ATP-rangsorban 371. ukránt – aki 2016-ban 49. is volt –, aztán egy csodás nyerő tenyeressel lezárta a 44 perces első szettet.

A folytatásban a júliusban Umagban döntős magyar két bréklabdát elpuskázott 1:1-nél, majd fej fej mellett haladtak, miközben egyre sötétebb lett. A 32 éves Marcsenko 4:5-nél elrontott egy szettlabdát, majd Balázs 5:5-re egyenlített. Ekkor a mérkőzésvezető közölte, hogy sötétedés miatt egyelőre vége a játéknak, így a párharcot hétfőn folytatták.

Balázs bő negyedóra alatt pontot tett a meccs végére. A 17 perces hétfői „ráadásban” Balázs elvette riválisa adogatását, majd a harmadik meccslabdáját kihasználva diadalmaskodott 6:4, 7:5-re. Ezzel a magyarok 3–2-re nyertek, és bennmaradtak az elitet felvonultató Világcsoportban, és februárban ismét selejtezőt vívhatnak a madridi döntőbe jutásért. A vesztes ukránok egy osztállyal lejjebb, az Euro-afrikai zóna I-es csoportjában kezdik meg a 2020-as évet.

Eredmények, Dk-osztályozó: • Magyarország–Ukrajna 3–2 – szombaton játszották: Balázs Attila–Szerhij Sztahovszkij 4:6, 3:6; Fucsovics Márton–Ilja Marcsenko 6:3, 6:2; vasárnapi és hétfői eredmények: Fucsovics, Balázs–Sztahovszkij, Gyenyisz Molcsanov 7:6 (1), 3:6, 6:3; Fucsovics– Sztahovszkij 7:5, 3:6, 6:7 (3); Balázs–Marcsenko 6:4, 7:5.

Kínai női tornadöntők

Az első helyen kiemelt Karolína Plískova nyerte meg a kínai Csengcsouban rendezett, 1,5 millió dollár összdíjazású keménypályás női tenisztornát. A világranglistán második cseh teniszező a vasárnapi fináléban könnyedén, mindössze öt játékot veszítve győzte le a horvát Petra Marticsot. A találkozó eső miatt többször is félbeszakadt, de a 27 éves Plískovát ez sem zavarta meg abban, hogy idén negyedszer ünnepelhessen tornagyőzelmet.

Eredmény, döntő: Ka. Plískova (cseh, 1.)–Martics (horvát, 7.) 6:3, 6:2.

Rebecca Peterson nyerte meg a 250 ezer dollár összdíjazású nancsangi keménypályás női tornát, miután a vasárnapi döntőben két játszmában legyőzte a kazah Jelena Ribakinát. A svéd teniszező alig egy óra alatt kerekedett riválisa fölé. A 24 éves Petersonnak ez volt pályafutása első WTA-döntője, sikerével a világranglistán 26 helyet előrelépve az 52. lesz hétfőtől.

Eredmény, döntő: Peterson (svéd, 5.)–Ribakina (kazah, 4.) 6:2, 6:0.

Szöulban történt

Babos Tímea vasárnapi könnyed győzelmével főtáblára jutott a 250 ezer dollár összdíjazású szöuli keménypályás női tornán. A magyar játékos (92. a világranglistán, a selejtezőkben az 1. helyen emelték ki) – aki az első körben mindössze 52 percet töltött a pályán, 6:1, 6:1-re múlta felül a dél-koreai Dzsiho Sint – a második fordulóban sem izzadt meg sokkal jobban: 74 perc alatt 6:2, 6:2-re győzte le a román Jaqueline Adina Cristiant (214.). Babosra a torna honlapja szerint a főtábla első körében – várhatóan kedden – a verseny 2017-es bajnoka, a Roland Garros-győztes lett Jelena Osztyapenko (75.) vár.

A 21 éves Cristian az első körben a dél-koreai Jeong Von Jeongnál (956.) bizonyult jobbnak, mindössze 48 perc alatt nyert, egyetlen gémet engedett ellenfelének, 6:1, 6:0 volt a végeredmény. A román lány 1020 dolláros csekkel és 12 világranglistaponttal vigasztalódhat.

További három román teniszező indult még a selejtezőkben, kettő közülük főtáblára verekedte magát.

A 29 esztendős Alexandra Cadanţunak (286.) ez nem sikerült, 71 perc alatt, 6:1, 6:2-re kikapott az öt évvel fiatalabb montenegrói Danka Kovinicstól (116.), a részvételért 600 dollárt és egyetlen WTA-pontot kap.

Patricia Maria Ţig és Ana Bogdan viszont mind a két selejtezőfordulót teljesítette. A szülés utáni kihagyás után sikerrel visszatérő Ţig előbb a brit Samantha Murray-t verte (6:4, 6:2), majd a norvég Ulrikke Eikerinél is jobbnak bizonyult, sőt még könnyebb volt a dolga (6:0, 6:2). Ana Bogdan a hazaiak képviselőjét, a dél-koreai Dabin Kim ellen kezdett kiválóan (6:1, 6:0), utána viszont sokkal keményebb ellenfél, Lara Arruabarrena Vecino (177.) következett, akitől eddigi két összecsapásukon vereséget szenvedett. Most viszont fordult a kocka, Bogdan 6:3, 6:2-re diadalmaskodott. Ţig és Bogdan eddigi jutalma 2100 dollár és 19 világranglistapont, viszont a folytatásban mindkettőnek kiemelt ellenfél jutott: Patriciának az első favorit görög Maria Szakkari, Anának a hatodik kiemelt lengyel Polona Hercog.

A főtáblán alanyi jogon még két román teniszező indult, Mihaela Buzărnescu és Irina-Camelia Begu személyében. Előbbinek selejtezős ellenfél jutott, az ausztrál Priscilla Hon, utóbbi viszont már el is búcsúzhatott a Koreai Köztársaság fővárosában rendezett vetélkedőtől, mivel túl kemény diónak bizonyult számára a negyedik kiemelt lengyel Magda Linette.

A 29 esztendős Begu mindössze 66 percet töltött a pályán a hétfői mérkőzésen, és 6:1, 6:4 arányú vereséget szenvedett két évvel ifjabb ellenfelétől. Linette 5 ászt ütött, Begu ugyanennyi kettős hibát vétett. A lengyel mind a három eddigi mérkőzésükön jobbnak bizonyult a bukaresti teniszezőnél.

Begu aki 2014-ben egyesben, egy éve párosban diadalmaskodott Szöulban, 2100 dolláros csekkel és egy világranglistaponttal vigasztalódhat. A román lány a párosban harmadik kiemelt, az orosz Margarita Gaszparjan oldalán szerepel, első ellenfelük a hazaiak kettőse, Szeu Jeong Jang és Na-Ri Kim.

Női világranglista

Karolína Plískova másodikként biztosította helyét a szezon végi WTA-világbajnokságon azzal, hogy vasárnap megnyerte a kínai Csengcsouban rendezett, 1,5 millió dollár összdíjazású keménypályás tenisztornát. A 27 éves játékos továbbra is a második helyen áll a női teniszezők világranglistáján, de 86 pontra megközelítette az éllovas ausztrál Ashleigh Bartyt. Korábban csak Barty részvétele volt biztos a vb-n, amelyen Karolína negyedszer vehet részt.

A legjobb magyar női játékos, Babos Tímea egyesben (92.) és párosban (4.) is megőrizte korábbi pozícióját a világranglistán. Rajta kívül még egy magyar található egyesben a legjobb 200-ban: Bondár Anna négy helyet visszacsúszva a 183.

Simona Halep őrzi a 6. helyét a rangsorban, a kanadai színekben versenyző Bianca Andreescu pedig az ötödiket. A román teniszezők közül még kettő a top 100 tagja, Mihaela Buzărnescu viszont a hirosimai elődöntős szereplésével ugyancsak visszakerülhet hamarosan az elitbe: 24 helyet lépett előre, most a 101. helyen jegyzik.

Női tenisz-világranglista (a WTA honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (1.) Ashleigh Barty (ausztrál) 6501 pont, 2. (2.) Karolína Plískova (cseh) 6415, 3. (3.) Jelina Szvitolina (ukrán) 5131, 4. (4.) Naomi Oszaka (japán) 4846, 5. (5.) Bianca Andreescu (kanadai) 4835, 6. (6.) SIMONA HALEP 4803, 7. (7.) Petra Kvitova (cseh) 4326, 8. (8.) Kiki Bertens (holland) 4325, 9. (9.) Serena Williams (amerikai) 3935, 10. (10.) Belinda Bencic (svájci) 3738, 11. (11.) Konta Johanna (brit) 3115, ..., 92. (92.) BABOS TÍMEA 643, …, 94. (87.) Bacsinszky Tímea (svájci) 639, 95. (95.) SORANA CÂRSTEA 633, …, 98. (99.) IRINA-CAMELIA BEGU 616, …, 101. (125.) MIHAELA BUZĂRNESCU 605, …, 104. (103.) MONICA NICULESCU 588, …, 124. (140.) PATRICIA MARIA ŢIG 504, …, 143. (142.) ANA BOGDAN 443, …, 173. (171.) ELENA-GABRIELA RUSE 360, ..., 183. (179.) BONDÁR ANNA 338, …, 194. (194.) IRINA MARIA BARA 310.

Párosban: 1 (1). Barbora Strycova (cseh) 8270 pont, 2. (2.) Elise Mertens (belga) 7185, 3. (3.) Kristina Mladenovic (francia) 7170, 4. (4.) BABOS 6970, 5. (5.) Szu-vej Hszieh (tajvani) 5755, …, 36. (36.) RALUCA-IOANA OLARU 1845, …, 39. (39.) NICULESCU 1777, …, 60. (61.) BEGU 1375, …, 86. (80.) BARA 1021, …, 95. (93.) BUZĂRNESCU 907, …, 98. (97.) STOLLÁR FANNI 881.

A világbajnokságon való részvételért folytatott versenyben továbbra is Barty vezet, akit Plískova, majd Halep követ. Andreescu a negyedik ebben a rangsorban.

A férfiak a Davis-kupa mérkőzésekkel voltak lefoglalva szerte a világon, új világrangsor lapzártáig nem érkezett.