A fehér sport híreiből: döntők, Davis-kupa, világranglisták

Az elmúlt héten végződött női tornák döntőiről, a Davis-kupa-eredményekről és a legfrissebb világranglistákról szólunk tenisz-összeállításunkban.

Döntők: Indian Wells, Lyon, Monterrey

Az Indian Wellsben (Kalifornia állam) rendezett WTA 125 K Series versenyen (162 480 dollár összdíjazás, keménypálya) román Irina-Camelia Begu diadalmaskodott, a fináléban két 6:3-as játszmában legyőzte a 13. favorit japán Miszaki Dojt. A 29 esztendős Begu egy óra 26 perc alatt nyert egy évvel fiatalabb ellenfele ellen, a találkozón 6 kettős hibát követett el. A román lány jutalma 24 ezer dolláros csekk és 160 világranglistapont. Begu az elmúlt héten legyőzte a német Mona Barthelt, az amerikai Taylor Townsendet és Kristie Ahnt, a folytatásban pedig jobbnak bizonyult a szintén amerikai, 9. kiemelt Jessica Pegulánál (7:5, 6:1), majd az elődöntőben az ukrán Leszia Curenkót (6:4, 6:4).

A héten esedékes Indian Wells-i nagyversenyt a koronavírus-járvány miatt elhalasztották.

Egy másik román siker a franciaországi Lyonban született (275 ezer dollár összdíjazás, keménypálya), a párosversenyen Laura Ioana Paar (leánynevén Laura-Ioana Andrei) nyert, a német Julia Wachaczyk oldalán vasárnap első WTA-tornáján diadalmaskodott. A román–német kettős 77 perc alatt 7:5, 6:4 arányban bizonyult jobbnak a holland Lesley Pattinama Kerkhove, Bibiane Schoofs duónál. Paarék jutalma 10 952 euró és 280 világranglistapont – utóbbinak köszönhetően Laura-Ioana Paar 88 helyet lépett előre a rangsorban (a 201-ről a 113-ra).

Az első helyen kiemelt Elina Szvitolina sikerével ért véget a mexikói Monterreyben megrendezett női tenisztorna (275 ezer dollár összdíjazás, keménypálya), a 25 éves ukrán játékos három szettben győzte le a cseh Marie Bouzkovát. A 2018-ban világbajnok, tavaly év végén döntőző ukrán játékos ezt a két tornát leszámítva legutóbb 2018 májusában vívott finálét, ez a 17. döntője volt, ebből a 14. alkalommal győzött. Tornasikerével a hétfői világranglistán román származású, kanadai színekben versenyző, de sérülése miatt idén még pályára nem lépő Bianca Andreescut megelőzve az 5. helyre lép fel, 10 pontra lesz a Lyonban tornán egyesben nyertes amerikai Sofia Kenin mögött (utóbbi három szettben bizonyult jobbnak a német Anna-Lena Friedsamnél). A 21 éves cseh játékos az első WTA-torna-döntőjét játszhatta, remeklésével a 47. helyig kapaszkodik, ami új egyéni csúcs lesz esetében.

Döntős eredmények:

Monterrey: Szvitolina (ukrán, 1.)–Bouzkova (cseh, 9.) 7:5, 4:6, 6:4.

Lyon: Kenin (amerikai, 1.)–Friedsam (német) 6:2, 4:6, 6:4.

Női világranglista: Babos a 100. helyen

A férfiak az elmúlt héten a Davis-kupa küzdelmeivel voltak elfoglalva, a világrangsor így alig változott.

Babos Tímea egy helyet rontva a 100. a női teniszezők legfrissebb világranglistáján. A 26 éves játékos a múlt héten Lyonban a nyitófordulóban búcsúzott, így továbbra sem nyert még az idén főtáblás meccset. A folytatásban Indian Wellsben szerepelt volna, de a kaliforniai tornát elhalasztották a koronavírus-járvány miatt. Baboson kívül egyesben még egy magyar található a top 200-ban, Jani Réka-Luca éppen a 200.

A világrangsort továbbra is az ausztrál Ashleigh Barty vezeti Simona Halep előtt több mint 2700 ponttal. A konstancai lány még azelőtt lemondta a heti szereplését sérülés miatt, minthogy kiderült volna, hogy elmarad az egyesült államokbeli torna. Halepet főleg dubaji győzelmének köszönhetően február legjobb játékosának választották, 2015-ben Indian Wellsben szerezte meg első Premier Mandatory kategóriájú tornagyőzelmét a szerb Jelena Jankovics ellen játszott döntőben. Simonának megmaradt a 871 pontos előnye a harmadik helyen álló cseh Karolína Plískovával szemben.

Irina-Camelia Begunak az amerikai tornagyőzelem 23 hely előrelépést jelentett, most a 81., így Romániának ismét öt teniszezője van a top 100-ban (Halepen és Begun kívül még Sorana Cârstea, Patricia Maria Ţig és Ana Bogdan az elit tagja).

Női tenisz-világranglista (a WTA honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés): 1. (1.) Ashleigh Barty (ausztrál) 8717 pont, 2. (2.) SIMONA HALEP 6076, 3. (3.) Karolína Plískova (cseh) 5205, 4. (5.) Sofia Kenin (amerikai) 4590, 5. (7.) Jelina Szvitolina (ukrán) 4580, 6. (4.) Bianca Andreescu (kanadai) 4555, 7. (6.) Kiki Bertens (holland) 4335, 8. (8.) Belinda Bencic (svájci) 4010, 9. (9.) Serena Williams (amerikai) 3915, 10. (10.) Naomi Oszaka (japán) 3625, …, 14. (16.) Konta Johanna (brit) 2803, …, 75. (74.) SORANA CÂRSTEA 820, …, 81. (104.) IRINA-CAMELIA BEGU 777, …, 85. (80.) PATRICIA MARIA ŢIG 759, …, 92. (90.) ANA BOGDAN 710, ..., 100. (99.) BABOS TÍMEA 650, …, 120. (117.) MIHAELA BUZĂRNESCU 558, …, 136. (133.) MONICA NICULESCU 470, …, 159. (168.) IRINA-MARIA BARA 397, …, 162. (174.) JAQUELINE CRISTIAN 388, …, 176. (170.) ELENA-GABRIELA RUSE 351, …, 200. (196.) JANI RÉKA-LUCA 300.

Párosban: 1. (1.) Szu-vej Hszieh (tajvani) 8350 pont, 2. (2.) Barbora Strycova (cseh) 8260, 3. (3.) Kristina Mladenovic (francia) 8115, 4. (4.) BABOS 7955, 5. (5.) Arina Szabalenka (fehérorosz) 7075, …, 55. (53.) RALUCA-IOANA OLARU 1435, …, 61. (61.) MONICA NICULESCU 1317, …, 92. (91.) STOLLÁR FANNY 875.

Davis-kupa: kialakult a madridi szuperdöntő mezőnye

Utolsóként az Egyesült Államok válogatottja jutott be a tenisz Davis-kupa madridi szuperdöntőjébe. Az amerikaiak a selejtezőben 3–0-ra legyőzték az üzbégeket, miután a pénteki két egyéniben aratott győzelmet követően helyi idő szerint szombaton a Bryan fivérek (Bob és Mike) két játszmában jobbnak bizonyultak a Szandzsar Fajzijev–Gyenyisz Isztomin kettősnél. Az idei US Open után visszavonuló Bryan testvéreknek ez volt az utolsó Davis-kupa-szereplése.

A selejtező 12 párharcának győztese – köztük a belgák felett diadalmaskodó magyar válogatott – bekerült a novemberi, 18 csapatos madridi Dk-döntőbe, amelynek tavalyi elődöntősként biztos résztvevője Kanada, Nagy-Britannia, Oroszország és Spanyolország, valamint szabadkártyásként Szerbia és Franciaország.

A Davis-kupa-selejtezők végeredménye: • Magyarország–Belgium 3–2 • Szlovákia–Csehország 1–3 • Kolumbia–Argentína 3–1 • Japán–Ecuador 0–3 • Horvátország–India 3–1 • Ausztrália–Brazília 3–1 • Olaszország–Koreai Köztársaság 4–0 • Kazahsztán–Hollandia 3–1 • Németország–Fehéroroszország 4–1 • Ausztria–Uruguay 3–1 • Svédország–Chile 3–1 • Egyesült Államok–Üzbegisztán 3–0.