104. Tour: Froome és a címvédés

Edvald Boasson Hagen nyerte a 104. Tour de France országúti kerékpáros körverseny 19., pénteki szakaszát. Az Embrun és Salon-de-Provence közötti 222,5 kilométeres etap elején egy húszfős szökevénycsoport lépett el, s mivel nem volt benne az összetettben elől álló versenyző, a mezőny elengedte. A cél előtt 17 kilométerrel kettészakadt boly jól gazdálkodott jelentős előnyével, a győzelmet pedig úgy harcolta ki a Dimension Data norvég versenyzője, hogy egy körforgalmat jól levágva meglépett. Ha úgy vesszük, Boasson Hagen rászolgált a sikerre, hiszen kétszer is kevéssel maradt le a győzelemről az azóta kiesett Marcel Kittel mögött, a hetedik etapon csupán hat (!) milliméterrel.

A főmezőny – a végső elsőségre esélyesekkel – közel 12 és fél perces lemaradással ért célba.

Az összetettben élen álló brit Chris Froome megtartotta a sárga trikót a Tour de France utolsó előtti, 20. szakaszát követően is, ezzel szinte biztossá vált, hogy sorozatban harmadszor, pályafutása során pedig negyedszer megnyeri a francia országúti kerékpáros körversenyt.

A Marseille környéki szombati egyéni időfutamnak az Olympique Marseille labdarúgócsapatának stadionjából, a Vélodrome-ból vágott neki a 167 versenyző, és oda is érkezett vissza 22,5 kilométer megtétele után.

A sárga trikós Froome-hoz képest belátható távolságban, fél percen belül két versenyző, Romain Bardet és Rigoberto Urán Urán állt a szakasz előtt, ám papíron mindketten gyengébb időfutammenőnek számítottak a britnél. A hazai közönség előtt szereplő Bardet a kerékpárján szereplő motivációs idézethez – „Vállalj kockázatot, vagy elveszted az esélyt!” – híven néhányszor rendkívül közel ment az útvonalat szegélyező oszlopokhoz, kordonokhoz, ám így sem volt esélye Froome-mal szemben. A kolumbiai Urán Urán úgy is megelőzte összetettben a franciát, hogy kevéssel a cél előtt némi időt vesztett, mert nekicsúszott a kordonnak. Sőt, mindössze egy másodpercen múlt, hogy Bardet nem csúszott le a dobogóról a spanyol Mikel Landával szemben.

Az utolsóként induló Froome kis híján utolérte Bardet-t, s a harmadik legjobb idővel tudta le az egy emelkedőt tartalmazó távot, s összetettben növelte előnyét riválisaival szemben. Így amennyiben vasárnap, lapzárta után Párizsban elérte a célt a Champs-Élysées-én, megvédi címét, hiszen a záróetapon általában már csak „ünnepelnek” a versenyzők.

Az időfutam kettős lengyel sikerrel zárult, Maciej Bodnar egy másodperccel előzte meg honfitársát, Michal Kwiatkowskit.

Eredmények, 19. szakasz, Embrun–Salon-de-Provence, 222,5 km: 1. Edvald Boasson Hagen (norvég, Team Dimension Data) 5:06:09 óra, 2. Nikias Arndt (német, Team Sunweb) 5 másodperc hátrány, 3. Jens Keukeleire (belga, Orica-Scott) 17 mp h. 20. szakasz, Marseille, 22,5 km, egyéni időfutam: 1. Maciej Bodnar (lengyel, BORA) 28:15, 2. Michal Kwiatkowski (lengyel, Sky) 1 másodperc hátrány, 3. Chris Froome (brit, Sky) 6 mp h.

Az összetett élcsoportja: 1. Froome 83:55:16 óra, 2. Rigoberto Urán Urán (kolumbiai, Cannondale-Drapac) 54 mp h., 3. Romain Bardet (francia, AG2R La Mondiale) 2:20 p h.

Chris Froome először nyerte meg a Vuelta a Espana spanyol országúti kerékpáros körversenyt, amelynek utolsó, vasárnapi szakaszán Matteo Trentin győzött.
Alberto Bettiol szökésből diadalmaskodott a Giro d'Italia országúti kerékpáros körverseny 18. szakaszán, amelyen az összetett élcsoportja nem változott: Egan Bernal megőrizte előnyét az élen, míg Valter Attila a 15.
Az ír Dan Martin nyerte a Giro d’Italia országúti kerékpáros körverseny 17. szakaszát. Az éllovas kolumbiai Egan Bernal előnye csökkent összetettben, amelyben a magyar Valter Attila a 16. helyre csúszott vissza.
A szlovák Peter Sagan nyerte a sprintbefutót a Giro d'Italia kerékpáros körverseny tizedik szakaszán, amelyen nem változott az összetett élcsoportja: a kolumbiai Egan Bernal megtartotta a rózsaszín trikót, a magyar Valter Attila pedig maradt az ötödik helyen.