„Kézzel készített kis ajándékaink felmelegítik a szíveket”

„Kézzel készített kis ajándékaink felmelegítik a szíveket”
A Black Friday már nálunk is eseményszámba megy, hiszen akkortájt tudatosodik bennünk, hogy közeleg a karácsony, akkor kezdünk gondolkozni azon, kinek mit ajándékozzunk. Legyen hasznos, legyen egyedi, legyen meglepetés, legyen olcsó, legyen időtálló, legyen személyes, legyen a miénk… De mi legyen az? Erre próbált meg alternatívát kínálni a szamosújvári Téka Kézművesházban megszervezett Alkoss magad, ajándékozz egyedit! programsorozat, amely a Hagyományok Háza és a Csoóri Sándor Program támogatásának köszönhetően valósulhatott meg.

A projekt alapötlete az alkotni vágyó felnőttek, idősek összegyűjtése volt (ami sajnos a járvány miatt az utóbbi időben elmaradt), hogy új dolgokat, technikákat tanuljanak, kézműves tárgyakat készítsenek, amivel meglephetik szeretteiket karácsonykor. Sikeres rendezvénysorozatnak bizonyult, hiszen minden korosztály képviseltette magát gyerekektől kezdve a nagymamákig – értékelte a rendezvénysorozatot Egri Hajnal, a Téka Alapítvány művelődési központjának igazgatója. Hozzátette: számára a kézműves tárgy valódi értéke a szeretet, amellyel az alkotó készíti, azzal a céllal, hogy használójának, viselőjének szebbé tegye a szürke hétköznapjait. 

„Jó volt megint közösségben lenni, együtt alkotni. Kipróbálhattam a tűnemezelést, ami nagyon érdekes technika, a tevékenységen készült angyalkáim mindenkinek nagyon tetszettek. A mézeskalács-díszítést is nagyon élveztem, az unokáim örültek a díszes daraboknak. Öröm az alkotás és jólesik, hogy a munkáim másoknak is örömet szereznek” – fogalmazott Bartha Katalin, a programok résztvevője.

A résztvevők karácsonyi angyalokat nemezelhettek Sebi Enikő irányításával, mézeskalácsot díszíthettek Dániel Adéllal, karácsonyi dekorációkat készíthettek Felszegi Melindával. De csatlakozhattak a kerámia- és tűzzománcműhelyekhez is, ahol karácsonyi manók, illetve dekorációk és ékszekerek készültek.

Karácsonyi dekorációk készültek az ünnep közeledtével

Dániel Adél alapképzése nem a kézművesség, hobbiként űzött foglalkozását azonban művészi szintre emelte. Idén először tanított mézeskalács-díszítést Szamosújváron. „A program keretében kétszer is díszítettünk mézeskalácsot. Az ünnephez kapcsolódó formákat – fenyőfa, hópehely, harang, patkó, angyal, szív – díszítettünk. Néhány résztvevő meg is személyesítette a mézeseket a szerettei nevével. Nagyon nagy lelkesedéssel és szeretettel készítették, hiszen tudták, hogy ami a kezükből kikerül, az különleges, egyedi darab lesz. Semmi más segédeszköz nélkül, csupán a habzsákkal valóságos mesébe illő darabokat lehet varázsolni” – mesélte Adél. Hozzátette: ilyenkor nincs két egyforma darab, minél gazdagabb a fantáziája az alkotónak, annál egyedibb és szebb darabok készülnek, ettől lesz igazán értékes a kétkezi munka. „Ilyet az ember nem tud megvásárolni. A megvásárolt, ipari mézes lehet pontosabb, egyenesebbek a vonalai, ám a kézi díszítésűek minden vonala, mintája tele van szeretettel. Ezért érdemes őket készíteni, mert a kis aranyos mézes csodák méltó helyre kerülnek: az ünnepi asztalra és a fenyőfára” – mondta Adél.

A résztvevők a kellemes hangulatú foglalkozásokon nemcsak az alkotás, hanem a közösségi alkotás örömét is átélhették. A hiánypótló kezdeményezéssel a szervezők a tömegtermékek helyett a saját készítésű, természetes alapanyagú ajándékokra hívják fel a figyelmet. Furán alakuló világunkban az egymásra figyelés talán fontosabbá válik, mint valaha.

„Minden tárgy, amit saját kezűleg készítesz, magában hordoz egy kicsit belőled, sőt annak az egyéniségéből is, akinek szánod. Együtt alkotni is jó móka ugyanúgy, mint ajándékozni is” – mondta Molnár Erika, aki év közben a tűzzománc- és drótékszerkészítés foglalkozásokat vezeti. „Nagy izgalommal vettem részt mindegyik műhelyen, és örömmel, lelkesedéssel adtam át mindazt a tapasztalatot, amivel segíteni tudtam a kigondolt munkák kivitelezését” – tette hozzá.

Sebi Enikő Désről érkezik nemezelni hozzánk, akár táborba, akár előre tervezett tematikus foglalkozásokra. „A nemezangyalka az egyik legkedveltebb, amit adventkor készíteni szeretnek a gyerekek és felnőttek. Legtöbben ajándékba készítik, mások karácsonyfadísznek. Azért válik értékessé az ilyenkor készült apróság, mert személyessé teszi az ajándékozást. A kézműves tárgy hozzáadott értéket kap azáltal, hogy valakinek személyre szólóan készül. A készítő olyan színt, mintát, használ, amiről tudja, hogy az a megajándékozott kedvence, ezzel jelezve azt, hogy fontos számára” – fogalmazott a foglalkozásvezető. „Értékes haszna még a kézműves műhelyeknek, hogy együtt készíthetünk másoknak ajándékot. Megoszthatjuk egymással a tudásunkat, megmutathatjuk, milyen jól sikerült egyik-másik termék. Az egymástól kapott dicséret hihetetlenül nagy örömmel tölti el a résztvevőket” – jegyezte meg.

A kézi díszítésű mézesnek minden vonala tele van szeretettel

Incze Zsuzsanna nemcsak magának és családtagjainak, hanem idős ismerősöknek és a lányotthon lakóinak is készített ajándékot. „A kézműves tárgyak a befektetett idő és a kreatív gondolatok miatt értékesek. Egyediek, nincs két egyforma, de ez jellemzi bármelyik népművészeti tárgyat. Pozitív energiákkal készül, örömet szerez alkotónak és ajándékozottnak is. Minden korosztálynak ajánlott tevékenység a kézművesség, a közösséget erősíti. Ezekben a furcsa, elszomorító időkben gyógyír az ember pszichéjének, nevetéssel, barátkozással vidáman telik az idő” – mesélte az egyik résztvevő, mit jelentett számára az együttlét.

Felszegi Melinda tanítónő évek óta készít karácsonyi dekorációkat is, munkái a Levendulás Kuckó Facebook-oldalon megvásárolhatók. Most oktatott először, ilyen formában felnőtteket. „Az összetartozás élménye meghatározta együttléteinket. Örültünk egymásnak és annak, hogy közösen mélyülhettünk el az alkotásban, meghitt perceket tölthettünk közösen. A saját készítésű kézműves ajándékokba az alkotó „beleszövi” az idejét, szeretetét, teljes lényével ráhangolódik társára. Felbecsülhetetlen az az idő, ami alkotással telik, legyen az családban gyerekekkel való kézművesajándék-készítés vagy kisebb csoportban történő meglepetések alkotása. A karácsony előtti időszakban mindenkinek ajánlom, hogy egyedi kézműves ajándékokkal lepje meg szeretteit” – fogalmazott a tanítónő.

A koronavírus-járvány még tart, így a miatta elrendelt korlátozások is érvényesek, de már egyre türelmetlenebbek vagyunk. Visszatérnénk a nagy találkozásokhoz, ölelésekhez. Jobban szükségünk van egymásra, mint bármikor. Kézzel készített kis ajándékaink felmelegítik a szíveket, a készítőkét, a megajándékozottakét és mindazokét, akik rájuk pillantanak. Becsempészik a szépséget, a szeretetet a mindennapokba és az ünnepnapokba. Mert minderre nagy szükségünk van, karácsonykor is, a hétköznapokon is. Próbáljátok ki!

„Ott van az ajándék. A csomagban. A dobozban. A fa alatt. Nézd csak meg. Bontsd ki. Látod? Látod az ajándékot? Nem. Nem láthatod. Te csak egy tárgyat látsz. Nem az ajándékot. Nem az igazi ajándékot. Mert az láthatatlan. Az igazi ajándék az ajándékban van. Abban, amit látsz, amit kezedben tartasz. Ott van benne. Láthatatlanul. A szeretet, a jószándék, a rád gondolás. Amivel ezt az ajándékot adták neked. Az ajándékban az igazi ajándékot. A szeretetet.” (Csitáry-Hock Tamás)