„Itthon is lehet dolgozni, jó orvossá válni”

Beszélgetés dr. Vajas Timeával, „az év családorvosával”

„Itthon is lehet dolgozni, jó orvossá válni”
Május 17-án adták át Budapesten a Magyar Tudományos Akadémián „Az év családorvosa a Kárpát-medencében” című pályázat díjait, az erdélyi kitüntetett dr. Vajas Tímea kolozsvári házi orvos. Az elismerés, amelyet az 50 éves Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete (MÁOTE) hozott létre, a 2017. évben kiemelkedő tevékenységet nyújtó családorvosoknak ítélték oda a kurátori jelölés és lakossági szavazat alapján, Magyarországon és a határon túl, régiónként egy-egy személynek. Erdélyből dr. Vajas Tímea (Kolozsvár ) és Darabantiu Adrian (Arad) volt a két jelölt.

– Számítottál rá, hogy neked ítélik oda az év családorvosa díjat?

– Hatalmas meglepetésként ért a hír, be kell vallanom, első hallásra hihetetlennek tűnt. Nagyon örültem neki, hiszen ez az elismerés a legnagyobb díj, amiről orvos pályafutása során álmodhat. Ahogyan Prof. Dr. Balogh Sándor, a MÁOTE elnöke is elmondta a díjátadó ünnepségen: nekünk, orvosoknak egy ilyen díjat megnyerni annyit jelent, mind a színészeknek az Oscar! Ez komoly elismerés a betegeim részérőla munkásságomért, ami nagyon nagy erőt ad és lendületet a folytatásban.

– Miért pont a házi orvosi hivatás mellett döntöttél? Miben látod a szakirány erősségét?

– Azért választottam ezt a szakot, mert úgy éreztem, itt léphetek egy kicsit tovább az orvoslás határain. Itt sokkal közelebb kerülünk a pácienseinkhez, így nem csak az orvoslásra váró fizikai problémáikat érthetjük meg, hanem a lelkieket is.

A második szempont, amiért ezt a szakot választottam, az az, hogy ezen a téren mindig tudok fejlődni, a fejlődés pedig fontos, lépést kell tartani az orvostudomány haladásával.

– Mi marasztalt itthon a tömeges orvoselvándorlás dacára?

– A családom és a szülőföldem iránti szeretet. Azt gondolom, hogy aki elkötelezett orvos, és hithűen be szeretné tartani a hippokratészi esküt, az itthon is tud dolgozni, állást találni. Igaz, számolni kell azzal, hogy az anyagi megbecsülés nem ér fel a külföldön keresettel, és a bürokráciával is meg kell vívni a harcot nap mind nap, de végeredményben itthon is lehet orvos az orvos.

Kevés időt én is dolgoztam külföldön ösztöndíjasként, de mindig megvolt a honvágy. Szeretem a szülőföldem, itt van a családom, rokonaim, ismerőseim, itt vannak a gyökereim, itt érzem igazán itthon magam. Diákjaimat és fiatal kollégáimat is mindig arra ösztönzöm, hogy ne hagyjak el hazájukat, mert lám, itt is tud dolgozni, aki akar.

– Milyen tapasztalataid vannak az orvos-beteg kapcsolat terén? Mennyi idő jut a gyógyításra, tényleges betegellátásra az egyre sokasodó bürokratikus teendők mellett?

– Úgy vélem, az orvos-beteg kapcsolata legalább annyira fontos, mind a helyes diagnózis megállapítása. A gyógyulás ott kezdődik, ha ez a kapcsolat működik, pontosabban, ha jól működik.Nagyon fontos, hogy a beteg megbízzon orvosában, bizalmasan elé tárja panaszait, megnyíljon. Ha sikerül megteremteni ezt a bizalmas viszonyt, akkor a páciens a kezelést is jobban betartja. Ez sokat segít az orvos munkásságában is.

Sajnos, napjainkban egyre kevesebb idő jut az orvoslásra. Papírokkal vagyunk elhalmozva, a rendszer 15 percet szabott meg egy betegre. Ezen szűkös időkeretben előbb meg kell hallgatni a beteg panaszait, aztán meg kell vizsgálni őt, kezelést felírni, elmagyarázni, hogy pontosan mi a diagnózis, mit jelent, mire kell vigyáznia, és megértetni vele, hogy mi a teendő, illetve a helyes kezelés betartásának fontosságát. Ezek után aláíratunk még néhány papírt is a beteggel, és mindez 15 alatt, ami nagyon kevés idő!

– Hogyan képzeled el az ideális házi orvosi praxist? Milyen feltételeknek kellene teljesülnie?

– Az ideális praxis számomra az lenne, ha csak az orvoslással foglalkoznánk. Ha lenne megfelelő idő a beteg meghallgatására, ha lenne felszereltségünk, ha lennének keretek bizonyos paraklinikai vizsgálatok elkészítésére, ha a kért vizsgálatokra nem kellene napokat, hónapokat várni. Külföldön a családorvos labormintákat, ultrahangot, sőt még CT/MR-t is kérhet vagy készíthet, ami elősegíti a korai diagnózist.

– Szerinted van-e előnye a rendszer informatizálásának? Átláthatóbb, könnyebben követhető így a beteg útja a rendszerben?

– Nem, sajnos. A beteg semmiképp sem követhető a rendszerben. Habár az ígéretek arról szóltak, hogy az egészségügyi kártya minden adatot tartalmaz majd, és hogy ennek köszönhetően a beteg állapota nyomon követhető lesz, ez a jelenlegi helyzetben egyáltalán nincs így. A kártyán a személyes adatokon kívül semmi más nem szerepel. Nem látjuk a kórelőzményt, oltásokat stb. Ha a beteg szakkezelésen vett részt, be volt utalva a kórházba, ahol a kilépő papírjával a receptjét is megkapta, vagy ha a járóbetegambulancián látták el a tüneteket, a kártyán mindennek semmi nyoma. Csak azokat az adatokat láthatom, amit én állítottam ki.

– Már maga a családorvos kifejezés is tartalmazza a család szót, ami meghitt, bizalmas kapcsolatot feltételez. Te hogy érzed, megvan a lehetőség egy bensőséges kapcsolat létrejöttének?– Igen. Ebben a szakban a beteget pici, alig pár napos korától egészen felnőtt koráig követhetjük. Fontosnak tartom, hogy a család összes tagja ugyanahhoz a háziorvoshoz tartozzon, így a családban előforduló egészségügyi problémák, az örökletes betegségek, a fertőzéses diagnózisok is nyomon követhetők. Fontos az is, hogy a gyerek kicsi korában szívesen jöjjön el a doktor nénihez, mert akkor később is bizalmas lesz kezelő orvosa iránt.