„Értékteremtő, sorsfordító az erdélyi magyar nők munkája”

RMDSZ Nőszervezete: 2018 az értékfelmutatás és -érvényesítés éve

„Értékteremtő, sorsfordító az erdélyi magyar nők munkája”
Az erdélyi magyar nők száz évvel ezelőtt ugyanolyan értékteremtő, sorsfordító szereplői voltak a társadalomnak, mint ahogyan azok ma is – hangzott el az RMDSZ Nőszervezetének keddi kolozsvári sajtótájékoztatóján. Biró Rozália Bihar megyei képviselő, nőszervezeti elnök és Hegedüs Csilla ügyvezető alelnök arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy idén a Nőszervezet három témára összpontosít: főleg arra törekszik, hogy megmutassa, Románia sokkal szegényebb lenne az erdélyi magyar nők munkája nélkül. A Sorsfordító nők az elmúlt száz évben projekt keretében Erdély tizenegy megyéjében kiállításokat, találkozókat szerveznek, bemutatva a nőket, akik az elmúlt évszázadban közösségük mozgatórugói voltak. Fontosnak tartják a képzések szervezését, a nők elleni és a családon belüli erőszak visszaszorítását is. Március 8-ra rendhagyó ajándékkal készültek: honlapot üzemelnek be, amely naprakész információkkal szolgál a bántalmazott nőknek.

Az RMDSZ Nőszervezetének tevékenységét tavaly is azok az alapvető célkitűzések vezérelték, amelyeket még megalakulásakor megfogalmazott, többek között az, hogy projektjeivel a helyi közösségek sajátos igényeire adjon választ – emelte ki összegzésében Biró Rozália. Tavaly húsz helyi és megyei szintű pályázatot írtak ki, közösség-összetartó, hagyományőrző és a hagyományokat erősítő rendezvények szervezésére. Ezek között említette az elnök a Húsvéti zsongást, a méhnyakrák elleni kampánnyal kapcsolatos eseményeket (ezek időközben mozgalommá nőtték ki magukat), a Sikeres Nők Iskoláját (család mellett is lehet karriert építeni), a Mosolygó karácsonyt! (126 rendezvény zajlott Erdély-szerte) stb. 

Másik lényeges célja a Nőszervezetnek továbbá, hogy az RMDSZ helyi szervezetekben legalább 33 százalékra emelkedhessen a döntéshozatalban részt vevő nők részaránya, a megyei testületekben pedig 15 százalékra – fejtette ki Biró Rozália. Arra törekszenek, hogy a következő tisztújítások alkalmával a fenti arányok biztosításával alakuljanak át az RMDSZ helyi és megyei szervezetei. „Gyermek- és családközpontú közösséget akarunk építeni, márpedig a nőknek a döntéshozatalban való szélesebb körű részvétele ezt jelentősen elősegíti majd” – hangsúlyozta a képviselő. 

A Nőszervezet által tavaly elkezdett, Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalomnak köszönhetően ma már nem tabutéma ez a probléma – folytatta az elnök. Az RMDSZ Nőszervezete stratégiai partnerségek kialakítása céljából együttműködési megállapodást írt alá a Kárpát-medencei, európai néppárti (EPP) magyar politikai alakulatok nőszervezeteinek képviselőivel – tudatta Biró Rozália. A megegyezés célja mindenekelőtt az, hogy közösen munkálkodhassanak a nemzeti öntudat erősítésén, és egységes kiállásuk legyen a közös problémákat illetően. „Együttműködik az RMDSZ Nőszervezete az erdélyi magyar történelmi egyházak nőszövetségeivel is annak érdekében, hogy itt a szülőföldön boldogulhassanak családjaink, gyermekeink” – részletezte a politikus. 

Az elmúlt száz évben a magyar nők számottevően hozzájárultak közösségük építéséhez. Képünkön Biró Rozália és Hegedüs Csilla (Rohonyi D. Iván felvételei)

Az RMDSZ Nőszervezete tavaly egy állásfoglalást fogalmazott meg, amelyben egyebek mellett kiemelte: a nők elleni erőszak nem magánügy, hanem az egész társadalom problémája. A dokumentumban többek között felkérik az uniós tagállamok kormányait a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzésére és felszámolására vonatkozó isztambuli keretegyezmény ratifikálására. Tavaly novemberben egyöntetűen megszavazta az állásfoglalást az Európai Néppárt Nőszervezetének kongresszusa, majd decemberben az EPP politikai közgyűlése is elfogadta Brüsszelben – összegezte Biró Rozália. A Nőszervezet törekvései szempontjából 2018-at az építkezés, érdekérvényesítés és értékfelmutatás évének is nevezhetjük – állapította meg a politikus. 

Az idei év három kiemelt témáját Hegedüs Csilla ismertette: a Sorsfordító nők projekt keretében kiállításokat, beszélgetéseket szerveznek 11 erdélyi megyében, amelyek során olyan női személyiségeket ismertetnek, akik az elmúlt száz évben számottevően hozzájárultak közösségük építéséhez, fejlődéséhez, legyenek azok pedagógusok, orvosok, papok, polgármesterek, közösségszervezők, sportolók… A kiállítások anyaga olyan tárgyakból, például ruhákból, fotókból, grafikákból stb. épülne fel, amelyek az adott személyiség életútját, megvalósításait szemléltetni tudják. Ezeket uniós fórumokon is bemutatnák, és az értékekre alapozva párbeszédet folytatnának a román közösséggel is. „Vannak olyan közös, égető problémák, amelyek kapcsán a román politikai alakulatokkal együtt lehetett működni, erre építeni lehet a jövőben is” – vélte Biró Rozália. Hozzátette: tudatosítani szeretnék a többségben, hogy az erdélyi magyar társadalom által teremtett értékek is nagymértékben hozzájárultak Románia kiépüléséhez.

Az RMDSZ helyi, megyei önkormányzataiban, és az RMDSZ választott testületeiben tevékenykedő nők számára képzéseket szervez idén a Nőszervezet, ezáltal is segítve a hatékonyabb munkavégzést, adott esetben a közéleti pályára való felkészülést. Újdonságnak számít, hogy a MIÉRT-tel közösen is tartanak majd felkészítőket fiatal nők számára, akiket szeretnének bevonni a Nőszervezet munkájába, bízva abban, hogy a fiatalok generálják majd mindazokat a projekteket, amelyekre az ő nemzedéküknek szüksége van.

Március 8-a alkalmából egy olyan információs portált indít el a Nőszervezet (a NEEEM.ro oldalt), amelyen a bántalmazott nők naprakész információkat kaphatnak a sokszor bonyolultnak tűnő jogi szabályozásokról, illetve arról, hogy hova, milyen tanácsadó központokhoz fordulhatnak segítségért – tájékoztatott Hegedüs Csilla.
Biró Rozália szerint, fontos a nők politikai, közéleti szerepvállalásának támogatása is; az RMDSZ Nőszervezetének segítenie kell a nőknek abban, hogy megmutathassák, „nem ördögtől való, hogy közösségük feladatokkal bízza meg őket.” – hangsúlyozta a képviselő. 

„Olyan időket élünk, hogy nagy szükség van olyan politikusokra, akik a közösségre figyelnek, csapatban tudnak dolgozni, és egyszerre 47 ezer problémát képesek megoldani” – részletezte. A nők a politikában is úgy hozzák meg a döntéseket, hogy a fókuszban a gyermekek jövője áll. Márpedig, ha Európának és a világnak szüksége van emberközpontú politikusokra, akkor be kell látni, hogy a nők ezt a szerepkört kiválóan be tudják tölteni” – összegezte a Nőszervezet elnöke.