„Egy közösség csak akkor igazi közösség, ha van saját lapja”

Bemutatták a Hunyad Megyei Hírmondó 200. lapszámát

„Egy közösség csak akkor igazi közösség, ha van saját lapja”
Önként írják, szerkesztik, mégis hónapról hónapra megjelenik, mivel olyan személyek készítik, akik fontosnak tartják a magyar nyelvet és a nemzeti kultúrát – így érhette meg a 200. lapszámot a Hunyad Megyei Hírmondó nevű havilap.

A Hunyad Megyei Hírmondó havilap ünnepi, kétszázadik lapszámát Csatlós Zsófia Erzsébet, Gáspár Barra Réka és Kun Gazda Gergely, a mai és egykori felelős szerkesztők, valamint Varga Károly, a kiadó vezetője mutatta be szombaton a dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum dísztermében. Az ünnepi lapszám nem a megszokott formában, hanem 64 oldalas színes magazinként jelent meg 3000 példányban, egyfajta áttekintést nyújtva az elmúlt 18 évről.

– Úgy gondolom, hogy egy közösség csak akkor lehet igazi közösség, hogyha van saját lapja. Így az 1989-es rendszerváltás után, 1990-ben Hunyad megye magyar lakosságának már volt saját lapja – idézte fel Varga Károly, aki oroszlánrészt vállalt a megye magyar lapjának létrehozásában.

Először Hunyad Megyei Hírlap címmel hetilapot készítettek, az önerőből fenntartott, írt, szerkesztett és terjesztett újság 30 hetet ért meg, mesélte Varga Károly. „Ez után értettem meg, hogy a lapot csak úgy lehet fenntartani, ha vállalkozásra építjük, és a piaci szempontokat szem előtt tartjuk”, tette hozzá Varga Károly. Az ötletet pedig tettek követték, megalakult a Corvin Kiadó, és Hunyad Vármegye címmel újabb újságot, egy időszakos kiadványt jelentettek meg, amely sajnos szintén nem volt hosszú életű. Ám a Hunyad megyeiek nem adták fel, 18 évvel ezelőtt közösségi havilapként megjelent a Hunyad Megyei Hírmondó első lapszáma, amelynek 200. számát ünnepelték ma - mondta Varga Károly. A havilap nem az egyetlen magyar nyelvű kiadvány a megyében, a Nyugati Jelen napilapnak szerkesztősége is van Déván, és így naprakészen számolnak be a Hunyad megyei történésekről.

Csatlós Zsófia Erzsébet, Gáspár Barra Réka és Kun Gazda Gergely, a mai és egykori felelős szerkesztők közösen idézték fel az önkéntesekből álló szerkesztőség munkáját, elégtételekről, kihívásokról egyaránt mesélve. Kétszáz százalékos az a lelkesedés, amellyel a szerkesztők és a nyomda munkatársai is, hónapról hónapra a lap mellé állnak, köszönte meg Csatlós Zsófia Erzsébet felelős szerkesztő mindazok munkáját, akik segítségével megszakítás nélkül sikerült megjelentetni az újságot.

– Ha ugyanolyan szeretettel forgatják az ünnepi lapszámot, mint amekkora szeretettel mi készítettük, akkor elértük a célunk – tette hozzá.

Gáspár Barra Réka felidézte, hogy Hunyad megyének már 1876-ban volt saját nyomtatott lapja, és egy időben a megyében adták ki az Erdélyi Naplót is. A szerkesztő ugyanakkor az írott szó fontosságát emelte ki, a Facebook, internet és közösségi média uralta világban.

– Biztos vagyok abban, hogy nem én vagyok az egyedüli Hunyad megyében, aki nemcsak olvassa ezt a lapot, de gondosan félreteszi, értékes gyűjteményként őrzi. A kerek évforduló jó alkalmat teremtett, hogy elővegyem a Hírmondó-gyűjteményt. Forgatva a lapszámokat azt látom, hogy az újság valóban életünk hűséges krónikása volt, beszámolt az elmúlt közel két évtized történéseiről, jelen volt közösségünk életének legfontosabb eseményein – mondta a rendezvény házigazdája, Winkler Gyula. Az EP képviselő szerint az elmúlt közel két évtizedben a Hunyad Megyei Hírmondó nemcsak jelen volt a legfontosabb pillanatokban, hanem rögzítette is az utókornak a közösség életének lenyomatát.

Az ünnepségre, amely nyitóeseményeként a Hunyad Megyei Magyar Értéktár I. kötetét is bemutatták, az egész megyéből érkeztek résztvevők. Az eseményen jelen voltak a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) tagjai, ugyanis szombaton, Déván tartották a szervezet éves közgyűlését. A dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum szombaton egész napos kulturális rendezvénysornak adott otthont, az értéktár és a Hunyad Megyei Hírmondó ünnepe után délután Sarány István Garabonciások című kötetét is bemutatták.

Borítókép: Facebook, Winkler Gyula