„Az emberek mintha élveznék a folytonos sorban állást”

Digitalizálási és online ügyintézési folyamatot indít a városháza

„Az emberek mintha élveznék  a folytonos sorban állást”
Egyes pszichológusok az 1989 előtti diktatórikus rendszer örökségének tekintik, hogy a lakosság egy igen jelentős része 27 év demokratikus berendezkedés és technológiai-logisztikai fejlődés után sem képes levetkőzni a múlt szokásait. Ennek leglátványosabb példája: bár sok közhivatal már évek óta bevezette az internetes fizetési rendszert, sokan mégis inkább személyesen, készpénzzel fizetnek. A fiatalok segítsége, tudása és támasza nélkül az idősebb generáció számára – állítják a szakemberek – valóban nehézkes felzárkózni a korszerű és sokszor még a hozzáértők számára is bonyolult online fizetési rendszerek működési mechanizmusaihoz. Egy másik ok a sorban állás mellett az, hogy a tömegtájékoztatási eszközökben bemutatott internetes csalások miatt a lakosság széles rétegeiben nagy a bizalmatlanság. De ma már nem csak fizetni lehet online, hanem ügyintézni is: a lehetőségek Kolozsváron hamarosan tovább bővülnek.

 

A napokban Emil Boc polgármester bejelentette: az elkövetkező időszakban, pontosabban március első napjaiban átfogó digitalizálási és online ügyintézési folyamatot indít be a kolozsvári önkormányzat. Ez, tette hozzá a városvezető, lényegesen javít majd a helyhatóságnak a polgárokkal történő kapcsolattartásában, illetve fordítva. Első lépésként bizonyos iratok kibocsátása válik lehetővé internetes úton, miután a szakemberek több mint két hónapja dolgoznak a műszaki eljárások beüzemelésén.
A városvezető azt is elmondta, hogy szintén korszerű eszközöket és megoldásokat bocsátanak majd a polgárok rendelkezésére a belvárosban éppen szabadon levő parkolóhelyek gyors és hatékony azonosítására, illetve a különböző területekre vonatkozó (építkezési hordalék illegális lerakása, közvilágítás, szabálytalan, a forgalmat akadályozó parkolás stb.) lakossági bejelentések kezelésére, elosztására és megoldására. Abban reménykedik, hogy az online rendszer segítségével a lakosok részéről érkező panaszok azonnal az illetékes városházi szakosztály munkatársainak a birtokába jutnak, lerövidítve ezáltal a polgármesteri hivatal alkalmazottainak a válaszadási, mi több, a cselekvési idejét.

Parkolóhely okostelefonnal
A városvezető bevezetné azt a rendszert is, amely segítségével a gépkocsivezetők megtudhatják, a belváros területén hol található éppen üres parkolóhely. Mind az Android, mind az IOS operációs rendszerrel működő okostelefont használó sofőrök applikáció segítségével tudhatják majd meg, hol van a hozzájuk legközelebb eső üres parkoló. A rendszer eleinte a városháza által működtetett parkolókra, így a Béke (Lucian Blaga) téri parkolóházra, a Széchenyi (Mihai Viteazu) téri és a főtéri sorompós parkolókra, az új sportcsarnok alatt és a stadion mellett működő parkolókra terjedne ki, de a projekt második lépéseként a gépkocsivezetők az utcák szélén létrehozott parkolók helyzetéről is tájékozódhatnak majd.
Ilyen kontextusban Emil Boc bejelentette: június 13–14-én Kelet-Európában először innovációs konferenciát szerveznek városunkban, amely „felhelyezi Kolozsvárt az ilyen jellegű tevékenységek térképére”.

Adófizetés online

A kolozsvári önkormányzat egyik első „online projektje” az volt, hogy megteremtette a polgároknak a lehetőséget az adók és illetékek online befizetésére. Amint azonban az a hivatal statisztikáiból kiderül, a korszerű technológia használatával kapcsolatos nehézségek és akadályok, illetve az internetes fizetésre vonatkozó fenntartások és bizalmatlanság miatt a lakosság számarányához viszonyítva az évek során nagyon kevesen vették igénybe ezt a szolgáltatást. Emiatt a városháza partnerségi megállapodást kötött a www.ghiseul.ro platformot működtető céggel is, amely lényegesen felhasználóbarátabb internetes platformot működtet. Mi több, az összeg már a városháza által a polgároknak hazaküldött fizetési értesítésen szereplő QR kód segítségével is kiegyenlíthető.
Nemrég a Szabadság munkatársa is azt tapasztalta: a városháza által a Főtéren működtetett adóhivatal fülkéi előtt hatalmas tömeg várakozott. Az egyik sorban álló kérdésünkre elmondta:– A Főtéren jártam, gondoltam, kifizetem a kocsi adóját. Sorszámot kértem az előtérben levő automatától. A papíron az szerepelt: 62 személy van előttem. Ha átlagban három percet számolunk, az összesen 186 perc. Ez több mint három órát jelent. Mondjuk tízen feladják, akkor ez körülbelül két és fél óra. Elmentem dolgomra, s amikor egy óra múlva visszakukkantottam, s meglepődve tapasztaltam, már lejárt a sorszámom. Sebaj, újat vettem. Ezúttal 76 személy volt előttem... Már vissza se mentem, hanem megkértem édesapámat, a lakónegyedi városházán fizesse ki nekem a kocsi adóját. Elmondása szerint néhány perc alatt elintézte. Hogy miért nem aktiváltam a városháza online fizetési rendszerét? Mert bonyolult és időigényes. De amennyiben bevezetik a ghiseul.ro platformon keresztüli fizetést, akkor áttérek az internetes fizetési változatra. Hihetetlen, mekkora tömeg volt a városháza adóhivatalánál, mintha az emberek élveznék a sorban állást – nyilatkozta lapuknak a „pokol bugyrait” megjárt kolozsvári polgár.